آشنایی با مفاهیم پیشرفته در فارکس

آموزش فارکس مقدماتی تا پیشرفته

آموزش فارکس و راهنمای ورود به بازارهای جهانی، نیاز هر فردی است که علاقه به فعالیت یا سرمایه گذاری در بازارهای جهانی فارکس را دارد. در این مقاله اصطلاحات لازم برای ورود به دنیای فارکس توضیح داده شده است، مطالعه این مقاله جهت دانستن آنکه بهترین بروکر از نظر اسپرد کدام است؟، قبل از شروع سایر آموزش های فارکس پیشنهاد می شود.

آشنایی با مفاهیم پیشرفته در فارکس

یکی از راه های حرفه ای شدن در بازار فارکس یادگیری و آموزش اصطلاحات فارکس است. اصلاً مگر می شود بدون دانستن مفاهیم پایه در بازار فارکس فعالیتی انجام داد؟ یادگیری فقط به تحلیل و بررسی و … ختم نمی شود. قدم اول آشنایی با اصطلاحات و است که در مقاله به آن پرداخته ایم است که بتواند راهگشای شما در ادامه مسیر باشد. همان طور که می دانید در بازارهای مختلف ازجمله بورس، فارکس و … اصطلاحات و واژگانی وجود دارد که برای درک بهتر بازار و آنچه در آن اتفاق می افتد شناخت و درکشان ضروری است.

علاوه بر این با شناخت و درک مفاهیم و اصطلاحات بازار فارکس راحت تر و سریع تر می توانید فعالیت های بورسی خود را در این بازار بین المللی انجام دهید. بعضی از معامله گران و سهامداران بازار فارکس به دلیل عدم آشنایی با مفاهیم اولیه فارکس در زمان تجزیه و تحلیل اطلاعات دچار اشتباه می شوند و ممکن است در زمان خرید فروش سهام دچار خطای جبران ناپذیری شوند. بعضاً مشاهده شده که عدم اطلاع کافی معامله گران از مفاهیم و اصطلاحات فارکس سبب ضرر و زیان آنها شده است.

اما سوشال ترید چیست؟ منظور از جفت ارز چه می باشد؟ انتظار ندارید که در هر مقاله و نوشتار و گفتاری که در مورد فارکس وجود دارد پرانتزی جلوی اصطلاحات باز شود و برای شما توضیحات اضافه بنویسند؟ پیش از شروع فعالیت در هر زمینه ای سعی کنید واژگان آن حوزه را بیاموزید. هر مکانی، هر کاری و هر فعالیتی ادبیات خاص خود را دارد. بدون دانستن زبان و ادبیات کاری از پیش نخواهید برد.

بر این اساس می توان گفت یادگیری اصطلاحات و مفاهیم فارکس از اهمیت بالایی برخوردار است. زیرا هر چه آگاهی و تسلط شما نسبت به مفاهیم و اصطلاحات بازار فارکس بیشتر باشد، به نسبت در انجام معامله و دیگر فعالیت های بازار فارکس موفق تر خواهید بود. در این راستا می توانید با بهره گیری از آموزش کامل اصطلاحات فارکس به یک معامله گر نسبتاً حرفه ای تبدیل شده و با آگاهی بیشتر نسبت به سایرین معاملات خود را در بازار فارکس انجام دهید.

آموزش کامل اصطلاحات فارکس

بازار فارکس مجموعه ای از اصطلاحات خاص خود را دارد. بنابراین، قبل از اینکه به یادگیری نحوه معامله در بازار Fx عمیق تر بپردازید، مهم است که برخی از اصطلاحات اساسی فارکس را که در معاملات خود با آن مواجه خواهید شد، بدانید و با آموزش اصطلاحات فارکس فعالیت خود را شروع کنید.

قطعاً آگاهی بیشتر و تسلط کامل به مفاهیم پایه فارکس بی تاثیر نخواهد بود و می تواند عامل موثری در موفقیت شما به شمار آید. بررسی های صورت گرفته در این زمینه نشان داده که بیشتر افراد موفق در بازار جهانی فارکس اطلاعات کامل و جامعی نسبت به مفاهیم اولیه فارکس در اختیار دارند و براساس آن معاملات خود را انجام می دهند. شما نیز اگر علاقه مند به فعالیت در این بازار جهانی هستید، می توانید با استفاده از آموزش اصطلاحات فارکس مانند یک معامله گر حرفه ای مشغول به فعالیت در بازار طلای بین المللی فارکس شوید.

حتی موفق ترین معامله گران سهام نیز با رفتار مشابه با بازارها می توانند در بازار فارکس به شدت شکست بخورند. بازارهای سهام شامل انتقال مالکیت است، در حالی که بازار ارز توسط سفته بازی محض اداره می شود. اما راه حل هایی برای کمک به سرمایه گذاران برای عبور از منحنی یادگیری وجود دارد.

شما نیز اگر علاقه مند به فعالیت در این بازار جهانی هستید، می توانید با استفاده از آموزش اصطلاحات فارکس مانند یک معامله گر حرفه ای مشغول به فعالیت در بازار طلای بین المللی فارکس شوید.

فارکس نیز دنیایی پر از اصطلاحات دارد که دانستنش بر هر تریدری واجب است. در این مقاله سعی کرده ایم پرکاربردترین اصطلاحات رایج در فارکس را که حتماً با آن ها برخورد خواهید کرد را به شما معرفی کنیم.

پرکاربردترین اصطلاحات فارکس

به طور کلی بعضی از اصطلاحات بازار فارکس بیش از بقیه مورد استفاده قرار می گیرند و و آموزش اصطلاحات فارکس به نوعی جز پرکاربردترین مفاهیم و اصطلاحات فارکس محسوب می شوند. به همین دلیل آشنایی با این قبیل اصطلاحات به نسبت مهمتر و کاربردی تر از سایر مفاهیم و اصطلاحات این بازار بین المللی است. علاوه بر این استفاده از این اصطلاحات سبب تسهیل و تسریع فرآیند تصمیم گیری و انجام معاملات در بازار فارکس می گردد. با توجه به اهمیت این موضوع در ادامه به تشریح بعضی از پرکاربردترین اصطلاحات و مفاهیم فارکس می پردازیم.

یکی از رایج ترین و پرکاربردترین اصطلاحات فارکس جفت ارزها یا ارز پایه در فارکس هستند. کل بازار بر این جفت ارزها استوار است؛ زیرا در فارکس شرایط به گونه ای است که هر ارز با ارز دیگر معامله می شود. هم همان هایی ست که دلار آمریکا در یک سر آن قرار دارد و طرف دیگر نیز پرطرفدارترین ارزهای جهان.

  1. EUR/USD (یورو در مقابل دلار)
  2. GBP/USD (پوند در مقابل دلار)
  3. USD/CHF (دلار در مقابل فرانک سویس)
  4. USD/JPY (دلار در مقابل ین ژاپن)
  • اسپرد

به جفت ارزهایی گفته می شود که دلار آمریکا در آن وجود ندارد.

اسپرد یکی دیگر از پرکاربردترین اصطلاحات فارکس است و درواقع تفاوت قیمت بین نرخ و خرید و فروش در بازار فارکس را نشان می دهد. این هزینه ای است که معامله گران برای ورود به معامله باید بپردازند. هر چه اسپرد کوچک تر باشد به نفع معامله گران است. بروکرها نیز از همین طریق کسب درآمد می کنند.

برای فعالیت در بازار بورس به تنهایی نمی توانید معامله کنید. معاملات شما وابسته به یک رابط به نام کارگزار است. در بازار فارکس نیز به همین گونه پیش می رود. تمام معاملات با کمک واسطه ای به نام کارگزار یا همان انجام می پذیرد. پیش از وارد شدن به این بازار بروکر موردنظر خود را شناسایی کرده و پس از ثبت نام و طی مراحلی توانایی انجام معامله را خواهید داشت.

به عبارت دیگر همواره برای انجام معاملات در بستری امن و با اطمینان خاطر می بایست فرآیند خرید و فروش سهام را زیرنظر افراد و موسسه های با تجربه انجام داد. در این راستا کارگزاری های (بروکر) فراوانی هستند که با ارایه خدمات متفاوت بستری مناسب برای داد و ستد در این بازار جهانی فراهم نموده اند. البته به یاد داشته باشید که با توجه به زمینه فعالیت، هدف و خواسته معامله گران و سهامداران فارکس، گزینه های متفاوتی برای انتخاب بروکر وجود دارد.

شما نیز برای انجام فعالیت در این بازار جهانی می بایست براساس نوع و مدت زمان فعالیت یک بروکر مناسب انتخاب نموده و به واسطه آن معاملات خود را در بازار فارکس انجام دهید. نکته قابل توجه اینکه بروکر یکی از پرکاربردترین اطلاحات و مفاهیم پایه فارکس است. به طوری که در طول مدت زمان فعالیت و انجام معامله در فارکس وجود یک بروکر لازم و ضروری است و قطعاً بدون یک رابط مطمین و با تجربه انجام معاملات امکان پذیر نیست و نتیجه بخش نخواهد بود. مقاله را بخوانید.

پیپ یکی دیگر از اصطلاحات فارکس است که ممکن است برای شما ایجاد سوال کند. پیپ کوتاه شده Price Interest Point است. کوچک ترین واحد ارزش نرخ ارز است. معمولاً شامل چهارمین رقم اعشار در نرخ می شود. برای مثال اگر نرخ هر دلار به یورو 3425/2 باشد و بعد از مدتی به 4228/2 تغیر کند می گوییم 3 پیپ تغییر را تجربه کرده است. در بازار فارکس از پیپ جهت مشخص کردن سود و زیان استفاده می کنند. ارزش پولی پیپ به عوامل مختلفی ازجمله، ارز در حال معامله، نرخ ارز و مقدار معامله بستگی دارد.

  • نرخ خرید و فروش

از آنجایی که معامله گران و سهامداران همواره به دنبال سوددهی سهام و افزایش سرمایه هستند، توجه به قیمت خرید و فروش سهام از اهمیت بالایی برخوردار است. بر این اساس با توجه به افزایش و کاهش قیمت لحظه ای سهام، میزان سوددهی نیز تغییر خواهد کرد. بنابراین در زمان انجام معاملات خود در بازار فارکس به آستانه قیمت خرید و فروش دقت کنید و با توجه به آن معاملات خود را انجام دهید. اگر با این رویکرد در بازار فارکس پیش بروید، به هیچ عنوان دچار ضرر و زیان نخواهید شد.
در نظر داشته باشید که معمولاً نرخ فروش به شما از نرخ خرید از شما گران تر است و این ویژگی بازار ارز می باشد. بالعکس اگر قمیت فروش کمتر از قیمت خرید سهام باشد، شما دچار ضرر و زیان خواهید شد و معامله بی نتیجه خواهد بود. زیرا نه تنها در این معامله سود نکرده اید، بلکه با توجه به کاهش قیمت فروش سهام به نسبت سرمایه شما نیز کاهش می یابد.

در نظر داشته باشید که معمولاً نرخ فروش به شما از نرخ خرید از شما گران تر است و این ویژگی بازار ارز می باشد.

برای بسیاری این سوال پیش می آید که ارز پایه چیست؟در آموزش اصطلاحات فارکس ارز پایه در یک جفت ارز همیشه همان ارزی است که در سمت چپ قرار دارد. برای مثال در جفت ارز EUR/USD یورو که در سمت چپ قرار دارد به عنوان ارز پایه در نظر گرفته می شود.

در دنیای اصطلاحات فارکس به هر معامله ای که در این بازار انجام می شود یک پوزیشن می گویند.

لات درواقع معادل 100000 واحد از ارز پایه می باشد.

یک حساب اعتباری است که شما حق برداشت از آن را ندارید و تنها با آن معامله می کنید.در آموزش اصطلاحات فارکس اصطلاح مارجین معمولاً بین 20 الی 500 برابر موجودی اولیه به شما اعتبار می دهد و این مقدار بستگی به بروکر شما دارد.

گاهی ممکن است تریدر در بازار فارکس چنان دچار ضرر و زیان بشود که حساب موجودی اش حتی از اعتباری که مارجین به او داده کمتر شود. در چنین شرایطی بروکر نگران می شود که نکند با ادامه این روند موجودی شما صفر شده و الباقی ضرر و زیان ها به گردن بروکر بیفتد بنابراین یک یا تمامی پوزیشن های شما را می بندد تا از ضرر بیشتر شخص تریدر جلوگیری کند.

از آنجایی که معامله در فارکس توسط بروکرها انجام می گیرد بنابراین باید به تعداد معاملاتی که در روز انجام می شود در حساب خود موجودی داشته باشند؛ اما ازآنجایی که این رقم چیزی در حدود 6 میلیارد دلار می شود بنابراین برای تامین چنین اعتباری ناچار است که از بانک وام گرفته و در پایان هرروز آن را تسویه کند.

بهره این وام به نسبت معاملاتی که هر تریدر انجام می دهد از حساب او کسر خواهد شد. درصورتی که پوزیشن فارکس شما بیشتر از 24 ساعت باز باشد برای آن باید هزینه ای پرداخت که به آن سواپ گفته می شود در واقع بهره وام روز بعد است. برخی کارگزاری ها حساب های بدون سواپ دارند. سواپ یکی از پرکاربردترین اصطلاحات فارکس است.

بحث نمادها در فارکس و به کل صحبت از فارکس بحث جدیدی است که افراد زیادی تمایل دارند در این زمینه اطلاعات مفیدی کسب کنند. در مقاله ” لیست نمادهای فارکس ” در مورد این بازار و ارز های اصلی و فرعی پرداختیم که حتما باید بدانید.

در این نوع سفارش شخص معامله گر خود مستقیماً خرید یا فروش جفت ارز را با توجه به نرخی که همان لحظه وجود دارد انجام می دهد.

برخی از سوالات رایج

اصطلاحات فارکس چیست ؟

اصطلاحات در فارکس واژگانی است که تخصصی و بیشترین کاربرد را دارد.  فارکس نیز دنیایی پر از اصطلاحات دارد که دانستنش بر هر تریدری واجب است.

پرکاربردترین اصطلاحات بازار فارکس چیست ؟

مفاهیم و اصطلاحات فارکس متعددی وجود دارد که موارد زیر تعدادی از آنها است.

جفت ارز، جفت ارزهای فرعی، اسپرد، بروکر، قیمت خریدوفروش، پیپ و ارز پایه در فارکس

یکی از رایج ترین اصطلاحات اولیه فارکس چیست ؟

یکی از رایج ترین و پرکاربردترین اصطلاحات فارکس جفت ارزها و ارز پایه در فارکس است. کل بازار بر این جفت ارزها استوار است؛ زیرا در فارکس شرایط به گونه ای است که هر ارز با ارز دیگر معامله می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آشنایی با مفاهیم پیشرفته در فارکس" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آشنایی با مفاهیم پیشرفته در فارکس"، کلیک کنید.