کارتخوان از کجا بخریم؟

راهنمای خرید کارتخوان و شرایط دریافت آن

دستگاه های کارتخوان عضو جدایی ناپذیر فروشگاه محصولات و شرکت های ارایه کننده خدمات محسوب می شوند. حتی افرادی که کد رهگیری مالیاتی ندارند، می توانند از شرایط خرید کارتخوان (شخصی) بهره مند شوند. داشتن 18 سال تمام و حساب بانکی عضو شتاب از شروط اصلی خرید دستگاه پوز محسوب می شوند. از آنجایی که کارتخوان ها اساسا متنوع هستند، برای خرید آن ها ممکن است نیازمند راهنمایی و نکاتی باشید. در ابتدای این مطلب، به راهنمای دریافت و سپس، شرایط خرید کارتخوان می پردازیم تا به پرسش های احتمالی شما، پاسخ بدهیم.

کارتخوان از کجا بخریم؟

راهنمای خرید کارتخوان

برای خرید کارتخوان می بایست با انواع آن ها آشنایی داشته باشید. (چون این دستگاه ها متنوع هستند و هر کدام، برای یک یا چند گروه شغلی، مناسب تر می باشند.) سپس، شرایط خرید کارتخوان را بدانید و مدارک لازم برای دریافت آن ها را تهیه کنید. در ادامه ی این مطلب، ابتدا به انواع دستگاه پوز اشاره کردیم و مزیت های آن را در یک نگاه مرور کردیم:

انواع دستگاه کارتخوان

کارتخوان های بانکی یا سیار هستند یا ثابت. علاوه براین، دستگاه های کارتخوان شخصی هم عموما در دو رده بندی ثابت و سیار قرار می گیرند. به دلیل انتخاب های متعددی که پیش رو دارید، بهتر است با انواع این دستگاه ها آشنا شوید:

1 دستگاه های پوز ثابت

کارتخوان های ثابت برای اتصال به شبکه بانکی به کابل تلفنی نیاز دارند و در یک مکان ثابت نصب می شوند. چون این دستگاه ها باتری ندارند و تنها راه اتصال آن ها به برق شهری، اتصال به آداپتور است. دستگاه های پوز ثابت به چند زیرمجموعه ی زیر تقسیم بندی می شوند:

 • تلفنی
 • شبکه ای
 • اینترنتی
 • بلوتوثی
 • کامپیوتری

دستگاه های پوز کامپیوتری، بیشتر در مراکز خرید بزرگ، مراکز درمانی (مانند داروخانه ها، بیمارستان ها و …) کاربرد دارد. برای اینکه بتوان از این دستگاه استفاده کرد، باید شرایط اتصال به یک سامانه کامپیوتری را برقرار کنید.

ویژگی های دستگاه پوز ثابت

 • سرعت بالایی در انجام تمامی تراکنش ها دارند.
 • سریع روشن شده و در کمترین زمان هم آماده به کار می شوند.
 • نور صفحه ی نمایش آن ها مناسب است.
 • از امنیت بالایی در طی تراکنش در حال انجام، برخوردار هستند.
 • کمترین میزان قعطی ارتباط را دارند.

مزیت های دستگاه های کارتخوان ثابت

 • سرعت تراکنش زیر 2 یا 3 ثانیه
 • قابلیت نصب چندین پوز ثابت با یک خط تلفن و یک سرویس اینترنت
 • امکان اتصال به کامپیوتر و صندوق های فروشگاهی
 • قابل استفاده در طرح های انگیزشی و وفادرای
 • تخصیص چند حساب به کارتخوان ثابت و واریز وجه به انتخاب پذیرنده به هریک از حساب ها
 • قابلیت ارایه خدمات پرداخت B2B و B2C به شرکت ها و سازمان های طرف قرارداد

2 دستگاه های پوز سیار

آنچه باعث ایجاد تفاوت میان دستگاه های سیار و ثابت می شود، قابلیت جابجایی نوع سیار است. از شروط اصلی نصب و اتصال دستگاه های پوز سیار به شبکه های بانکی، وجود اینترنت خط تلفن ثابت و یا موبایلی است. این دستگاه ها با باتری شارژ می شوند و در صورت شارژ شدن می توانید به مدت 8 تا 48 ساعت از آن ها استفاده کنید. (البته به میزان استفاده و کاری که مد نظر دارید، ممکن است کمتر از 48 ساعت بتوانید از دستگاه های پوز سیار استفاده کنید.)

در بخش زیر به تنوع دستگاه های پوز سیار به همراه ویژگی های آن ها اشاره کردیم:

سیم کارتی

کارتخوان های سیم کارتی با نام پوزهای بی سیم هم شناخته می شوند. این دستگاه ها، بر روی بسترهای تلفن همراه به شبکه اتصال دارند. مدل های سیم کارتی، نمایش رنگی دارند و به همین دلیل، محبوب ترین دستگاه های پوز برای تراکنش ها و معاملات روزمره شناخته می شوند.

اندرویدی

کارتخوان های موبایلی و اندرویدی، پیشرفته ترین و جدیدترین نوع دستگاه های کارتخوان محسوب می شوند. این دستگاه ها، علاوه بر صفحه نمایش لمسی، قابلیت هایی مثل قابلیت نصب نرم افزارهای حسابداری را هم دارند و از اسکنر بارکد آن ها می توان برای دسترسی راحت تر به حساب مقصد تراکنش استفاده کرد.

موبایلی (کوچک و قابل حمل)

کارتخوان های جیبی که لقب کارتخوان های موبایلی را به خود اختصاص داده اند، بسیار کوچک هستند. این دستگاه ها به دلیل قابلیت حمل آسانی که دارند، برای افرادی که فروشگاه ندارند و یا در جای ثابتی فعالیت ندارند، گزینه بسیار خوبی است.

از کارکرد ایده آل این دستگاه می توانیم به رسید دیجیتالی آن ها اشاره کنیم. پس با استفاده از نوع موبایلی کارتخوان ها، رول های کاغذی حذف می شوند. با توجه به اینکه شرکت های محدودی، این دستگاه های موبایلی را تامین می کنند، ممکن است برای دریافت آن ها لازم باشد تا زمان زیادی را صرف کنید.

تلفنی و شبکه ای

دستگاه های پوز تلفنی (Dial Up) و کارتخوان های شبکه ای (LAN)، دو نوع دیگر از دستگاه های ثابت هستند. برای نصب هر دوی آن ها به کابل شبکه نیاز دارید. اگر جزو مشاغل ساکن و بدون حرکت هستید، این دو دسته از پوزهای ثابت برای شرایط شما مناسب ترین گزینه هستند.

تفاوت دو کارتخوان شبکه ای و تلفنی را در بخش زیر به تفکیک بررسی کردیم:

کارتخوان تلفنی جزو ساده ترین نوع دستگاه های پوز ثابت شناخته می شود و برای تراکنش های محدود، مناسب است.

دستگاه پوز شبکه ای هم از طریق کابل شبکه و هم از طریق کابل تلفن به شبکه محلی متصل می شود و برای تراکنش های بالا، انتخاب خوبی است.

کارتخوان های وای فای دار

این کارتخوان ها برای اتصال به شبکه از امواج wifi استفاده می کنند. افرادی که در رده بندی شغلی مانند پیک های تحویل و رانندگان تاکسی قرار دارند، می توانند تا شعاع 30 متری از این دستگاه ها استفاده کنند. آنچه که در خرید کارتخوان های وای فای دار اهمیت دارد، طول عمر بالای باتری در طی جابجایی هایی بسیار زیاد است.

مدارک و پیش نیازهای دریافت کارتخوان برای اشخاص حقوقی چیست؟

کسانی که صاحب کسب وکار هستند و در بانک حساب دارند، می توانند با مراجعه به یکی از شعب بانکی و تکمیل فرم درخواست، برای دریافت دستگاه کارتخوان اقدام کنند. اگر دستگاه موجود باشد، معمولاً بعد از گذشت یک هفته صاحبان کسب وکار می توانند کارتخوان خود را تحویل بگیرند.

به طور خلاصه، دریافت دستگاه کارتخوان مثل انجام هر کار قانونی دیگری نیاز به یک سری پیش نیاز دارد که در ادامه به هر مورد اشاره خواهیم کرد.

 • اولین پیش نیاز دریافت دستگاه کارتخوان، داشتن حساب در بانک های شبکه شتاب است.
 • تصویر شناسنامه و کارت ملی صاحبان امضا و همچنین ارایه سفته با مبلغی مشخص به ازای هر دستگاه از دیگر مدارک لازم ثبت درخواست برای دریافت دستگاه کارتخوان محسوب می شود.
 • برای دریافت کارتخوان، متقاضی باید در هر ماه حداقل 500 تراکنش داشته باشد.
 • صاحبان کسب وکار برای اثبات درآمدزایی قانونی، باید مجوز معتبر از اتحادیه دریافت کنند.
 • وجود یک آدرس مشخص به عنوان محل کار و ارایه کپی اجاره یا سند ملکی آن به همراه کد پستی از شرایط دریافت دستگاه کارتخوان محسوب می شود.
 • امضای قرارداد و تکمیل فرم های موجود در سامانه های ارایه دهنده کارتخوان، یکی از الزامات فرآیند تحویل این دستگاه به متقاضیان محسوب می شود.
 • متقاضی برای دریافت دستگاه کارتخوان مثل دریافت وام فوری و استفاده از دیگر مزایای شهروندی باید سن قانونی حداقل 18 سال را داشته باشند.

اگر محل کار ثابتی ندارید، اما نیاز به کارتخوان دارید:

همان طور که گفتیم، برای دریافت دستگاه پوز باید متقاضی یک مکان ثابت به عنوان محل کسب درآمد خود معرفی کند و جواز معتبر داشته باشد. اما شغل بسیاری از افراد به صورت غیرثابت است. به همین دلیل نمی توانند جواز داشته باشند. در چنین حالتی هم می توان برای دریافت کارتخوان اقدام کرد، به شرط آن که متقاضی فرم های استشهادنامه محلی، درخواست پایانه فروش و فرم فروش پایانه سیار را تهیه و تکمیل کند. همچنین داشتن قرارداد پذیرندگی کارتخوان هم ضروری است.

از سفته بیشتر بدانید

همان طور که گفتیم، سفته یکی از مدارک لازم برای دریافت کارتخوان است که اشخاص حقوقی باید آن را ارایه بدهند. بنابراین اطلاع از شرایط قانونی این اوراق برای متقاضیان دستگاه پوز ضروری است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کارتخوان از کجا بخریم؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی, کسب و کار ایرانی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کارتخوان از کجا بخریم؟"، کلیک کنید.