10 فیلم وسترن هیجان انگیز که حتما باید ببینید

به گزارش خبرگزاری دانش نامه، ژانر به اصطلاح وسترن با توجه به تمرکز روایی آن بر سرحدات وسیع غرب وحشی مشهور و افسانه ای آمریکا، به عنوان یک ژانر محبوب به گونه ای تکامل یافته است که بیشتر با وسعت شماتیک، شخصیت های خشن و سرسخت، و سبک جذاب و در عین حال خشنش تعریف می شود. به این ترتیب، کشورهای مختلف در سرتاسر جهان توانسته اند داستان های وسترن را به روش های جذاب و منحصربه فرد خود کاوش کنند، در حالی که «وسترن های پای گوشت» (meat pie Westerns) سینمای استرالیا بسیاری از جواهرات دست کم گرفته شده این ژانر را تولید می کنند که نمایندگان برجسته ژانر وسترن به شمار می آیند.

مجله دانش نامه نوشت:ژانر به اصطلاح وسترن با توجه به تمرکز روایی آن بر سرحدات وسیع غرب وحشی مشهور و افسانه ای آمریکا، به عنوان یک ژانر محبوب به گونه ای تکامل یافته است که بیشتر با وسعت شماتیک، شخصیت های خشن و سرسخت، و سبک جذاب و در عین حال خشنش تعریف می شود. به این ترتیب، کشورهای مختلف در سرتاسر جهان توانسته اند داستان های وسترن را به روش های جذاب و منحصربه فرد خود کاوش کنند، در حالی که «وسترن های پای گوشت» (meat pie Westerns) سینمای استرالیا بسیاری از جواهرات دست کم گرفته شده این ژانر را تولید می کنند که نمایندگان برجسته ژانر وسترن به شمار می آیند.

سینمای استرالیا با مناظر خشن اما زیبای آفتاب سوخته اش که زیبایی مسحور کننده و گسترده ای از طبیعت را به نمایش می گذارد، جذابیت ژانر وسترن را با فیلم های بسیار تحسین شده ای به نمایش گذاشته است. این 10 فیلم به طور ویژه بهترین های ژانر وسترن را از نگاه سرزمین بزرگ جنوبی به تصویر می کشند، فیلم هایی که فیلم هایی تاریک اما جذاب هستند که تمام طرفداران ژانر وسترن باید دستکم یک بار ببینند. این شما و این 10 فیلم وسترن برتر استرالیایی!

10- Red Hill (2010)
تپه سرخ تلفیقی فریبنده از ژانرهای مختلف است و به عنوان یک تریلر نیو وسترن با اشاراتی از رازآلودگی که به سوی اکشن می رود، یک فیلم جاه طلبانه است. این فیلم وسترن استرالیایی داستان یک افسر پلیس تازه کار به نام شین کوپر (رایان کوانتن) را دنبال می کند که با خانواده جوانش برای شروعی تازه به شهر کوچکی نقل مکان می کند. با این حال، زمانی که یک مجرم محکوم از زندان فرار می کند و شروع به هدف قرار دادن نیروهای پلیس می کند، او به سرعت خود را در میانه یک تعقیب و گریز پرتنش می بیند.

با شروعی عامدانه آهسته که به تدریج به یک مبارزه تمام عیار برای بقا تبدیل می شود، با یک داستان فرعی که رفته رفته افشا شده و نقشی مهم در روایت دارد، فیلم تپه سرخ یک وسترن مدرن جذاب و باکیفیت است که قدرت زیادی در تصاویر و لحن روایی خود دارد. این فیلم که با پیچشی تمیز در سینمای انتقام جویانه تقویت شده و در عین حال دارای صحنه های مرگ خلاقانه ای است، به عنوان یک وسترن ساده استرالیایی که با کیفیتی باورنکردنی ساخته شده شناخته می شود، اگر چه مقداری اصالت و اورجینال بودن کم دارد.

10 فیلم وسترن هیجان انگیز که حتما باید ببینید

9- High Ground (2020)
High Ground یا زمین مرتفع که هم به عنوان یک نمایش اکشن جذاب و هم به عنوان یک مراقبه اجتماعی مهم در مورد استعمار و تاثیر آن بر فرهنگ بومی مورد تحسین قرار گرفته است، یکی از جسورانه ترین و جدیدترین پیروزی های سینمایی ژانر وسترن در سینمای استرالیا به شمار می آید. داستان این فیلم روی دو مرد متمرکز است، یکیکه از کهنه سربازان جنگ جهانی اول است، دیگری یک مرد جوان بومی که برای پیدا کردن عمویش به کمک نیاز دارد، عمویی که اتفاقاً یکی از خطرناک ترین مردان منطقه است. در شرایطی که این دو با هم کار می کنند، افشاگری هایی که رخ می دهد ماهیت رابطه آنها را با عواقبی شدید تغییر می دهد.

این فیلم به دلیل توجه دقیق و تعهدش به احترام به فرهنگ و تاریخ بومیان استرالیا، حتی ترکیب کردن وقایع واقعی در داستان غیرواقعی خود، مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. همچنین با فیلمبرداری خیره کننده اش، High Ground به عنوان یک اثر داستانی تاریخی جذاب که برچسب وسترن تجدیدنظرطلبانه را روی خود می بیند، یک داستان اکشن بسیار مهم را با تلاشی قابل تحسین برای تاثیرگذاری شماتیک روایت می کند.

8- The Rover (2013)
با طبیعت وسیع و فضای روستایی زنگ زده اش، بیابان های استرالیا محیطی کاملاً خشن و زمخت را برای وسترن های امروزی خلق می کند، در حالی که فیلم ولگرد ساخته سال 2013 در آینده ای نزدیک روایت می شود. 10 سال پس از یک فاجعه اقتصادی که باعث فروپاشی اجتماعی می شود، این فیلم داستان یک ولگرد خانه به دوش خشن را دنبال می کند که ماشینش توسط گروهی از اوباش دزدیده می شود. او در حال همکاری با یکی از اعضای مجروح دسته دزدهاست که بعد از سرقت به حال خود رها شده است تا ماشینش را باز پس بگیرد و در این مسیر، رابطه ای نه چندان قابل پیش بینی بین این دو شکل می گیرد.

لحن تیره و تار و دیستوپیایی آن که در کنار بازی های جذاب رابرت پتینسون و گای پیرس باعث موفقیت این فیلم وسترن استرالیایی می شود، و بن مایه تاریک و پادآرمانشهری آن یک استیصال بیرحمانه در خود دارد که تجربه تماشای جذابی را فراهم می کند. در حالی که شاید می توانست دنیای پسا آخرالزمانی اش را بهتر و عمیق تر مورد بررسی قرار دهد، تمرکز متمرکز روایت بر این دو شخصیت اصلی، یک درام شخصیت محور را ایجاد می کند که در بهترین کیفیت خود قرار دارد و ترکیبی مسحورکننده از سرسختی وسترن و وحشت پایان جهان است.

7- Ned Kelly (2003)
در حالی که آمریکا قانون شکنان مشهورتر و دراماتیزه شده خود را دارد، هفت تیرکش های بدنام استرالیا bushranger به معنای آدم جنگلی نامیده می شدند و هیچ کدام نمی توانند ادعا کنند که به اندازه ند کلی نمادین یا پیشگام بوده اند. این وسترن بیوگرافیک با بازی هیث لجر در نقش یک هفت تیرکش جنگلی به همین نام، شکل گیری و بدنام شدن دار و دسته کلی را دنبال می کند، کسی که در درگیری خشونت آمیزش با افسران پلیس فاسد، آنها را به هدفی برای مجریان قانون در سطح ملی تبدیل می کند که باعث می شود افراد این گروه به سمت سرقت از بانک ها سوق داده شوند، در حالی که به سمت نبردی سرنوشت ساز در شهر گلنروان می روند.

در حالی که فیلم با تلاش برای پرداختن پرهیاهو به پیچیدگی های نبردهای بحث برانگیز دارودسته کلی، در زمینه فریبنده سازی شخصیت کلی شکست می خورد، ند کلی همچنان به عنوان یک وسترن تاریخی جذاب با داستانی جذاب از مردی که با سیستم فاسد در می افتد، به اوج کیفیت و هیجان می رسد. کاریزمای هیث لجر، در این فیلم به طور کامل به نمایش گذاشته می شود، در حالی که گروه برجسته بازیگران، بازی های جانبی قدرتمند و تاثیرگذاری را به نمایش می گذارند.

10 فیلم وسترن هیجان انگیز که حتما باید ببینید

6- Mystery Road (2013)
یک داستان جنایی رازآلود تاریک که به عنوان یک نیو وسترن تجدیدنظرطلبانه عمل می کند، Mystery Road یا جاده مرموز از محیط دورافتاده و خشنش در کویینزلند به بهترین شکل ممکن استفاده می کند، همانطور که از المان های ژانر وسترن و تم های عدالت و تاثیر مداوم تاریخ استرالیا نیز بهترین استفاده را می برد. داستان این فیلم بر روی یک کارآگاه بومی که اخیراً ارتقاء درجه یافته است تمرکز دارد، کارآگاهی که در حال تحقیق در مورد قتل یک دختر نوجوان بومی است که جسدش زیر یک پل در نزدیکی شهر حاشیه ای وینتون پیدا شده است. او مجبور می شود به تنهایی روی این پرونده کار کند زیرا دیگر همکارانش علاقه ای به حل این پرونده ندارند.

فیلم جاده مرموز به عنوان یک وسترن جذاب پرتنش و آرام سوز، مجموعه ای از معضلات اجتماعی مدرن را بررسی می کند و در عین حال هوشمندانه از حال و هوای هیجان انگیز و جذاب درام وسترن برای جذب مخاطبان سود می برد. در ترکیب با جلوه های بصری خیره کننده ای که مناطق روستایی کویینزلند ارایه می کند، و همچنین بازی کانونی تحسین برانگیز آرون پدرسن، این فیلم نمونه برجسته ای از سینمای مدرن استرالیا است و با دنباله ای به همان اندازه تاثیرگذار به نام Goldstone سال 2016 و همچنین یک مجموعه تلویزیونی اسپین آف، کیفیت و موفقیت این فیلم بیش از پیش به نمایش گذاشته می شود.

5- The Tracker (2002)
یکی از جذاب ترین وسترن هایی که از استرالیا آمده است، The Tracker یا ردیاب محصول سال 2002 است که مفاهیم استعمار و سرکوب را با داستانی ساده و در عین حال موثر درباره قضاوت و عدالت در هم می آمیزد. داستان این فیلم وسترن استرالیایی در سال 1922 در مناطق بیابانی استرالیا اتفاق می افتد، زمانی که یک پلیس استعمارگر در تلاشی از روی استیصال برای دستگیری یک مرد بومی متهم به قتل یک زن سفیدپوست دست به یک ماجراجویی خطرناک می زند. در این گروه جستجوی کوچک، ردیابی خبره ای وجود دارد که انگیزه های خود را پناه می کند.

به عنوان یک دستاورد قابل توجه با توجه به تاثیری که علیرغم وجود تنها تعداد محدودی شخصیت ها دارد، The Tracker به شکلی هوشمندانه روی یک حس وهم انگیز و تنش زا و بازی قدرتمند و در عین حال تودار دیوید گولپیلیل استوار است. این فیلم وسترن یکی از نادیده گرفته شده ترین فیلم هایی است که از استرالیا آمده است و هنوز هم با فوریت مضمونی خیره کننده اش که از نادیده گرفتن جنبه های ناخوشایند تاریخ استرالیا خودداری می کند، تاثیری عالی دارد.

10 فیلم وسترن هیجان انگیز که حتما باید ببینید

4- Sweet Country (2017)

یکی دیگر از وسترن های موسوم به پای گوشت با فضای دهه 1920 که به نژادپرستی در تاریخ استرالیا می پردازد، Sweet Country یا سرزمین شیرین به عنوان یک درام شخصیتی راضی کننده و تاثیرگذار که نقدی آشکار بر جوامع تاریخی نیز دارد، نقدهای تحسین آمیزی به دست آورد. با تمرکز نصفه و نیمه بر روی یک رویداد واقعی، این فیلم وسترن استرالیایی داستان سم کلی (همیلتون موریس) را روایت می کند، یک کشاورز بومی استرالیایی که پس از کشتن یک مرد سفیدپوست در دفاع از خود، مجبور به فرار می شود. او توسط یک گروه شکارچی به رهبری یک گروهبان بی رحم که به دنبال اعدام سام است، تعقیب می شود.

سرزمین شیرین که در بین منتقدان استرالیایی و بین المللی بسیار با استقبال مواجه شد، به دلیل استفاده از مناطق خشک و گرم استرالیا و همچنین توانایی اش در ترکیب یک روایت جذاب با یک هدف شماتیک قوی، مورد تحسین قرار گرفت. همراه با بازی های قوی از بازیگران نقش های فرعی شامل سم نیل و برایان براون و نقد پایانی تندی که دوباره تمرکز خود را بر نژادپرستی و بی عدالتی می گذارد، این فیلم به همان اندازه که از نظر بصری تماشایی است، از نظر احساسی نیز تاثیرگذار است.

3- The Nightingale (2018)
دومین فیلم بلند جنیفر کنت پس از موفقیت خیره کننده اش با بابادوک (The Babadook)، فیلم بلبل، یک داستان تکان دهنده و خشن از انتقام است که مدت ها پس از پخش تیتراژ پایانی با بینندگان باقی می ماند. داستان فیلم در دهه 1820 در تاسمانی روایت شده و داستان کلر کارول (آیسلینگ فرانسیوسی)، یک محکوم ایرلندی را دنبال می کند که از یک ردیاب بومی کمک می گیرد تا یک افسر بریتانیایی سادیستی را که به او تجاوز کرده و خانواده اش را به قتل رسانده است، را پیدا کند.

ماهیت خشن و پرتنش این خشونت تضمین می کند که بلبل به مذاق همه خوش نمی آید، اما این فیلم وسترن استرالیایی داستانی قدرتمند از انتقام را ارایه می کند که در برخی از محبوب ترین آثار کلاسیک وسترن نیز دیده شده است. همچنین این فیلم یک تغییر جذاب در این حوزه از ژانر وسترن ارایه می دهد، و محیط های سرسبز و پر جنب و جوش جنگل های تاسمانی را که به عنوان یک محیط منحصر به فرد و جوی غنی برای داستان، جایگزین مناطق بیابانی استرالیا می کند.

2- The Man from Snowy River (1982)
یکی از نمادین ترین و تاثیرگذارترین فیلم های تاریخ سینمای استرالیا، مردی از رودخانه برفی، به خاطر داستان وسترن دلگرم کننده اش، نقش های فرعی کرک داگلاس و استفاده خیره کننده از طبیعت استرالیا مشهور است. این فیلم داستان مرد جوانی را دنبال می کند که پس از مرگ پدرش، باید به دشت ها سفر کند تا ثابت کند که شایستگی بازگرداندن مزرعه خانوادگی اش به شکوه سابق را دارد. او شروع به مشاجره با رییس جدیدش، هریسون (داگلاس) می کند، در حالی که عاشق دختر او می شود.

مردی از رودخانه برفی، مملو از نماهای دیدنی از طبیعت وحشی استرالیا که مملو از شخصیت و رنگ است، در حالی که داستانی ساده در عین حال جذاب را ارایه می دهد، حتی بیش از 40 سال از انتشارش، یک کلاسیک ضروری استرالیایی برای علاقمندان به ژانر وسترن باقی مانده است. همچنین این فیلم یکی از نفس گیرترین و باورنکردنی ترین اوج های تاریخ سینما را به نمایش می گذارد و در میان بهترین فیلم های وسترن دهه 1980 ایستاده است.

1- The Proposition (2005)
با توجه به اینکه وسترن های استرالیایی، از داستان های تاریخی رمانتیک گرفته تا درام های شخصیتی درگیر کننده، موفق بوده اند، انتخاب بهترین فیلم این کشور در این ژانر کار ساده ای نیست، اما نمی توان از The Proposition یا پیشنهاد ساخته سال 2005 به سادگی گذشت. داستان این فیلم در دهه 1880 می گذرد، جایی که گای پیرس در نقش چارلی برنز بازی می کند، قانون شکنی که با برادر کوچکترش دستگیر می شود و به او اولتیماتوم داده می شود تا 9 روز دیگر برادر بزرگ شیطان صفتش را تحویل دهد، در غیر این صورت برادر کوچکترش کشت خواهد شد. در حالی که او به دنبال برادرش می رود، پلیسی که این وظیفه را به او محول کرده بود با ابهام اخلاقی تصمیمش دست و پنجه نرم می کند.

به عنوان کاوشی جذاب در اخلاقیات هر دو طرف قانون، فیلم پیشنهاد به عنوان یک داستان بی رحمانه و تکان دهنده در مورد پیوندهای خانوادگی، وظیفه شناسی و عدالت در دنیایی بی رحم و خصمانه به اوج کیفیت می رسد. این فیلم نه تنها به عنوان بهترین فیلم وسترن استرالیا شناخته می شود، بلکه یکی از بهترین فیلم های وسترن تمام دوران نیز هست.

5757

10 فیلم وسترن هیجان انگیز که حتما باید ببینید

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "10 فیلم وسترن هیجان انگیز که حتما باید ببینید" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "10 فیلم وسترن هیجان انگیز که حتما باید ببینید"، کلیک کنید.