چگونه پوست آفتاب سوخته را تسکین و درمان کنیم؟

چگونه پوست آفتاب سوخته را تسکین و درمان کنیم؟

روزهای داغ تابستانی و نور پرحرارت خورشید بسیاری از افراد را در معرض آفتاب سوختگی قرار می دهد. راهکارهای فراوانی برای پیشگیری از آفتاب سوختگی و درمان پوسته آفتاب زده وجود دارد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه، حفظ پوست سالم و جلوگیری از آسیب به آن، به ویژه در روزهای تابستانی که علاوه بر گرما نور خورشید به صورت مستقیم می تابد امری بسیار مهم است. معمولا آفتاب سوختگی در این ایام بسیار شایع است. به همین دلیل راهکارهای مختلفی برای پیشگیری از آفتاب سوختگی و درمان آن وجود دارد.

پیشگیری از آفتاب سوختگی

با اتخاذ راهکارهایی می توان به مقابله با آفتاب سوختگی و محافاظت از پوست  خود پرداخت. نخستین راه حل برای مقابله با آفتاب سوختگی و جلوگیری از آسیب به پوست خود، استفاده از کرم ضدآفتاب با فاکتور حفاظتی مناسب است همیشه قبل از خروج منزل، باید از کرم ضدآفتاب با فاکتور حفاظتی مناسب استفاده کرد و آن را هر چند ساعت یکبار مجدداً بر روی پوست شارژ کرد. راهکار دوم پوشش دادن به پوست و استفاده از لباس و کلاه های مناسب است به گونه ای که مانع از تابش مستقیم نور خورشید به سطح پوست شد.

اجتناب از خروج از منزل یا محل کار و حضور در فضاهای باز در ساعات زمانی که نور خورشید به شدت می تابد نیز راه بسیار مناسبی برای جلوگیری از آسیب رساندن به پوست از طریق آفتاب سوختگی است. نور خورشید در ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر شدت و حرارت بیشتری از خود دارد. در این ساعات افرادی که باید بیرون از منزل حضور داشته باشند حداقل باید در سایه قرار بگیرند. گفتنی است استفاده از مصرف مقدار کافی آب برای حفظ رطوبت پوست و جلوگیری از خشکی و خراشیدگی لازم است.

درمان و تسکین پوست های آفتاب سوخته

برای درمان و تسکین پوستی که دچار آفتاب سوختگی شده است است نیز راهکارهای فراوانی وجود دارد، با این حال در صورتی که میزان سوختگی زیاد بوده و یاد درد فراوانی داشته باشد باید به پزشک مراجعه کرد، استفاده از کرم ها و ژل های تسکین دهنده مانند آلویه ورا، پانتنول یا کالامین که خواص التیام بخشی دارند، به تسکین و درمان پوست سوخته کمک می کنند. قرار دادن کمپرس سرد بر روی پوست سوخته، می تواند در کاهش درد، التهاب و قرمزی کمک کند.

 مصرف داروهای ضد التهاب مانند آسپرین یا ایبوپروفن برای کاهش درد و التهاب هم راه مناسبی است. البته پیش از مصرف هر گونه دارو، بهتر است با پزشک مشورت شود.  مراقبت از پوست آفتاب سوخته و حفظ رطوبت آن با استفاده از کرم های مرطوب کننده می تواند به بهبود و درمان سریع تر آسیب کمک کند.

پوشاندن پوست با لباس های مناسب و جلوگیری از تماس آن با نور خورشید مستقیم، به بهبود زودتر آسیب کمک می کند. در صورتی که علایم ناراحت کننده یا عفونت بروز پیدا کند باید به پزشک مراجعه کرد تا درمان مناسب را تجویز کند.

 

چگونه پوست آفتاب سوخته را تسکین و درمان کنیم؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "چگونه پوست آفتاب سوخته را تسکین و درمان کنیم؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "چگونه پوست آفتاب سوخته را تسکین و درمان کنیم؟"، کلیک کنید.