وزارت کشاورزی هرگونه افزایش قیمت گوشت را تکذیب کرد

وزارت کشاورزی هرگونه افزایش قیمت گوشت را تکذیب کرد

آفتاب نیوز :

پس از اجرای سیاست جراحی اقتصادی و حذف تخصیص ارز به کالا های اساسی، قیمت بسیاری محصولات، از جمله گوشت قرمز، غرق در تورم شد و این محصولات رفته رفته از سفره خانوار ایرانی رنگ باختند. چنان که سال گذشته هر کیلوگرم گوشت قرمز در سطح خرده فروشی ها از محدوده 700 هزار تومان هم عبور کرد تا طبق اعلام مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور به ایلنا در تاریخ 29 بهمن 1402، سرانه مصرف گوشت در ایران نصف شود.

با توجه به ادامه روند رو به صعود تورم عمومی کالا ها و سیاست گذاری های دولت سیزدهم، ورود به سال جدید میزان نگرانی ها بابت افزایش سطح قیمت گوشت را بالا برد. با این حال مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالا های اساسی وزارت جهادکشاورزی گفته است: طرح این موضوع که افزایش نرخ دلار بر افزایش هزینه های دامداری ها تاثیر گذاشته، صحت ندارد و شایعه است. چراکه نهاده های دامی با ارز نیمایی 28 هزار و 500 تومان تامین و تحویل دامداران کشور می شود.

بنا بر اعلام مسعود امراللهی، افرادی که از افزایش قیمت گوشت قرمز با توجه به افزایش نرخ ارز صحبت می کنند کاسبان تحریم هستند و اظهارنظر هایی مبنی بر افزایش قیمت گوشت در هفته های آینده با هدف تشویش بازار و اذهان عمومی مطرح می شود.

او همچنین تاکید کرد که هرگونه تغییر در قیمت کالا های اساسی بدون مجوز ستاد تنظیم بازار کشور مورد تایید نیست و تخلف محسوب می شود.

داده های رسمی دولت ادعای وزارت کشاورزی را نقض کرد!

اکنون در شرایطی مسیولان وزارت کشاورزی هرگونه افزایش قیمت گوشت را تکذیب می کنند که حتی داده های مرکز آمار هم که مرکز پژوهشی دولتی است، این اظهارات را زیر سوال می برد.

29 دی 1402 علیرضا پیمان پاک، قایم مقاوم وزارت کشاورزی، با حضور در برنامه گفت وگوی ویژه خبری تلویزیون دولتی، قیمت تعادلی برای شقه گوسفندی را حدود 400 هزار تا 420 هزار تومان اعلام کرد و مدعی شد تا پایان سال این رقم در بازار حکم فرما می شود.

حال داده های جدید مرکز آمار که بازوی پژوهشی دولت شناخته می شود از متوسط قیمت اقلام خوراکی منتخب اسفندماه میانگین قیمت گوشت قرمز را 560 هزار تومان محاسبه کرده است. طبق این داده ها در آخرین ماه سال گذشته قیمت گوشت بین 440 هزار تا 651 هزار تومان بود. میانگین قیمت گوشت گوساله نیز در ماه نامبرده 537 هزار تومان اعلام شد.

بر اساس گزارش مذکور درصد تورم ماهانه و نقطه ای برای گوشت گوسفندی به ترتیب 1.7 و 57 درصد بوده و برای گوشت گوساله 1.2 و 70 درصد محاسبه شده است؛ بنابراین حتی داده های رسمی دولت هم اولین دانش نامه باطل را بر ادعای عدم افزایش قیمت گوشت قرمز می زنند و مشخص می کنند که گرانی گوشت قرمز ارتباط چندانی به کاسبان تحریم ندارد و واقعیت تلخی است که شهروندان هر روز با آن دست وپنجه نرم می کنند؛ بنابراین اگر اشخاص یا گروهی هم از چنین فضایی سود می برند احتمالاً همان افرادی هستند که مدام از ارزانی گوشت قرمز دم می زنند و چشم خود را روی داده های رسمی بسته اند.

در این بین اطلاعات مرکز آمار با آنچه مردم سروکار دارند، همخوانی چندانی ندارد. اگر مسیولان وزارت کشاورزی برای خرید گوشت قرمز مورد نیاز خود سری به قصابی ها بزنند متوجه قیمت هایی می شوند که با اعلام آن ها فاصله دوبرابری دارد.

برای این کار دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست و قیمت های موجود در سایت های فروشگاهی هم وضعیت بازار را به نمایش می گذارد. چنان که در این فروشگاه ها قیمت گوشت شقه گوسفندی به حدود 840 هزار تومان رسیده است؛ یعنی تقریباً 100 درصد گران تر از قیمت تعادلی که کمتر از سه ماه پیش قایم مقام وزارت کشاورزی به آن اشاره کرده بود.

رشد 297 درصد قیمت گوشت قرمز در دولت رییسی

از سوی دیگر مسیولان وزارت کشاورزی شاید قبل از اینکه دنبال مقصری برای گرانی گوشت بگردند و درصدد سانسور قیمت ها برآیند، شاید بهتر باشد یادی از قیمت گوشت قرمز در ابتدای روی کار آمدن خود کنند که به استناد اطلاعات مرکز آمار 141 هزار تومان بود؛ اما اکنون همین کالا طبق داده های همان مرکز پژوهشی، در هر کیلو با نرخ 560 هزار تومان به دست مردم می رسد. این بدان معناست که پس از گذشت دو سال و نیم از فعالیت دولت سیزدهم، مردم گوشت قرمز را 297 درصد گران تر از زمان روی کار آمدن آن می خرند.

وزارت کشاورزی هرگونه افزایش قیمت گوشت را تکذیب کرد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وزارت کشاورزی هرگونه افزایش قیمت گوشت را تکذیب کرد" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وزارت کشاورزی هرگونه افزایش قیمت گوشت را تکذیب کرد"، کلیک کنید.