واشنگتن پست: زلنسکی، کاخ سفید را درباره تصمیم اش برای اخراج زالوژنی مطلع کرده است

واشنگتن پست: زلنسکی، کاخ سفید را درباره تصمیم اش برای اخراج زالوژنی مطلع کرده است

دو فرد مطلع گفتند، دولت اوکراین به کاخ سفید اطلاع داده که ولودیمیر زلنسکی تصمیم گرفته فرمانده ارشد نظامی خود، ژنرال والری زالوژنی را برکنار کند. این مهم ترین تغییر در میان چهره های نظامی در دوره جنگ اوکراین – روسیه خواهد بود.

به گزارش دانش نامه، این منابع که خواستند نامشان فاش نشود و این صحبت ها را حساس تلقی کردند، گفتند که مقامات کاخ سفید به این تصمیم پرمخاطره اعتراض یا از آن حمایت نکرده اند و آن را «انتخاب مستقل» ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهور اوکراین دانستند.

زلنسکی هنوز حکم رسمی اعلام برکناری زالوژنی را صادر نکرده و مشخص نیست چه زمانی ممکن است این اتفاق بیفتد. اطلاع زودهنگام به واشنگتن که قبلا گزارش نشده بود، نشان دهنده نقش تاثیرگذار ایالات متحده به عنوان قدرتمندترین حامی نظامی و سیاسی اوکراین است.

به گزارش واشنگتن پست، این هشدار زودهنگام همچنین فرصتی را برای کاخ سفید فراهم کرده تا زلنسکی را ترغیب کند تا در این تصمیم اساسی تجدیدنظر کند، حتی اگر نظر زلنسکی غیر از این باشد و در نهایت آن را اجرا کند.

خروج زالوژنی، یکی از محبوب ترین چهره های جامعه اوکراین، می تواند بر روحیه سربازان تاثیر بگذارد و اعتماد کمک کنندگان غربی را متزلزل کند، زیرا ارتش اوکراین برای جلوگیری از پیشروی نیروهای روسی به تقلا افتاده است. زالوژنی و زلنسکی بر سر راهبردهای متفاوتشان برای غلبه بر شکست های میدان نبرد، در حالی که جنگ به سومین سال خود می رسد، با هم درگیر شده اند.

اما هر اقدامی از سوی ایالات متحده برای به چالش کشیدن تصمیم زلنسکی که به طور خصوصی گفته حضور یک فرمانده جدید می تواند انرژی کی یف را احیا کند، ممکن است به عنوان اعمال نفوذ نامناسب تلقی شود.

استیون پایفر، کارشناس اروپای شرقی در دانشگاه استنفورد و سفیر سابق ایالات متحده در اوکراین گفت: وجود تفرقه در راس کی یف، برای اوکراین مفید نیست، اما دولت ایالات متحده نباید در آن گرفتار شود.

در همین حال آلینا پولیاکوا، رییس مرکز تحلیل سیاست اروپا افزود: یک رییس جمهور این حق را دارد که کابینه خود را به دلخواه انتخاب کند. این تصمیم باید دقیقا با زلنسکی باشد و همچنین عواقب احتمالی آن هم باید بر عهده او باشد.

افراد آشنا به تفکر زلنسکی می گویند که رییس جمهور اوکراین ممکن است تصمیم خود را برای مدت نامحدود به تعویق بیندازد، اما این امر بعید به نظر می رسد.

بی اعتمادی میان زلنسکی و زالوژنی در طول چند سال افزایش یافته، تا حدی به این دلیل که رییس جمهور اوکراین به زالوژنی مظنون است که جاه طلبی های سیاسی داشته باشد، اما همچنین به دلیل اختلاف نظر در مورد مسایل کلیدی نظامی، از جمله درخواست این ژنرال اوکراینی برای بسیج حدود 500 هزار سرباز جدید.

یکی از نزدیکان زلنسکی می گوید: «رییس جمهور معتقد نیست که این بسیج جمعی مردان بین 18 تا 27 سال در این مرحله، مطلوب یا ضروری باشد.» همچنین یک مقام ارشد اوکراینی گفت: «در آخرین دیدار این دو مقام، زلنسکی به زالوژنی گفت که برکنار شده است.»

این در حالیست که سخنگوی زلنسکی دوشنبه گذشته، خبری مبنی بر اینکه زلنسکی اقدام به اخراج فرمانده کل ارتش اوکراین کرده باشد، رد کرد. از آن زمان هم، اظهار نظر جدیدی از سوی رییس جمهور اوکراین منتشر نشده است. یافتن جایگزینی برای زالوژنی، چالشی برای زلنسکی به شمار می رود.

روز پنجشنبه، زالوژنی با انتشار مطلبی در شبکه خبری سی ان ان مدعی شد که دولت اوکراین در بسیج تعداد کافی نیرو ناکام بوده و خواستار ارتقای قابلیت های جنگی با فناوری پیشرفته این کشور شد.

پایان خبر دانش نامه

واشنگتن پست: زلنسکی، کاخ سفید را درباره تصمیم اش برای اخراج زالوژنی مطلع کرده است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "واشنگتن پست: زلنسکی، کاخ سفید را درباره تصمیم اش برای اخراج زالوژنی مطلع کرده است" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "واشنگتن پست: زلنسکی، کاخ سفید را درباره تصمیم اش برای اخراج زالوژنی مطلع کرده است"، کلیک کنید.