هنرمندی که صدای فریاد زاینده رود را به گوش مسیولان می رساند!

یک هنرمند موسیقی که اخیرا در حال تولید قطعه ای با محوریت «زاینده رود» است درباره هدفش برای ساخت این اثر می گوید: «حیات شهر توریستی اصفهان با سابقه ای چندین هزار ساله به خطر افتاده و خساراتی جبران ناپذیر بر پیکره آثار تاریخی اصفهان وارد شده است؛ به همین جهت هر فردی باید هرکاری که از دستش بر می آید را انجام دهد. من هم یک نفر از افراد همین جامعه هستم که تمایل دارم کاری هر چند کوچک را انجام دهم تا صدای فریاد زاینده رود را به گوش مسیولان برسانم.»

مسعود راستین (خواننده) که اثری با عنوان «زاینده رود» در دست انتشار دارد، درباره آن می گوید: این قطعه موسیقی با محوریت موضوع «زاینده رود» در استان اصفهان با هدف همدلی مردم و مسیولین ساخته شد که آهنگسازی آن به عهده فرید حامدی و تولید آن توسط شرکت بین المللی پیکادو انجام شد. در پس ساخت این قطعه موسیقی مقصود هنرمندان، همراهی با مردم استان هایی است که به نوعی با موضوع خشکسالی و بی آبی زاینده رود مرتبط هستند. این اثر با حضور نوازنده های بین المللی از کشورهای ترکیه، مصر، کانادا، آمریکا، انگلستان و هند در حال ساخت است.

او همچنین درباره هدف از انتشار این قطعه توضیح می دهد: به نظر من زاینده رود را نمی شود، فقط زاینده رود اصفهان نامید؛ بلکه زاینده رود متعلق به کل ایران است و وجه بین المللی و جاذبه شدید گردشگری دارد؛ هم گردشگری داخلی و هم گردشگری بین المللی و آثار و برکات بسیار زیادی در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و… داراست. درحقیقت زاینده رود رگ شهر و شناسنامه اصفهان است و دلیل متولد شدن این شهر است. اما بیش از 20 سال است که حیات این شهر توریستی و با سابقه چندین هزار ساله به خطر افتاده و خساراتی جبران ناپذیر بر پیکره آثار تاریخی اصفهان وارد شده است؛ به همین جهت هر فردی در هر رده اجتماعی باید هر کاری که از دستش بر می آید را انجام دهد. من هم یک نفر از افراد همین جامعه هستم که بر اساس احساس قلبی خود در رده هنری و تخصصی خودم تمایل دارم کاری هر چند کوچک را بتوانم انجام بدهم تا صدای فریاد زاینده رود را به گوش کسانی برسانم که توانایی هایی در راستای نجات این شهر و زنده رود و رفع این بحران دارند. زاینده رود بخش مهمی از فرهنگ ایران است.

این هنرمند درباره تاثیر انتشار اینگونه آثار در ذهن عموم و مخاطب می گوید: زاینده رود سابقه چند 10 هزار ساله دارد و تاثیر تاریخی آن برای ایجاد شهر و فرهنگ باستانی اصفهان بر هیچ کس پوشیده نیست. قدمت زاینده رود و تاثیر زیست محیطی آن در اقلیم پهناور ایران، حایز اهمیت بوده و بر اساس حضور آن قوم ها تمدن خود را شکل داده اند.

هنرمندی که صدای فریاد زاینده رود را به گوش مسیولان می رساند!
مسعود راستین

او ادامه می دهد: انتشار این گونه آثار قطعا تاثیرگذار است؛ زیرا خواسته های مردم و توجه به امور فرهنگی در تاریخ این شهر سبب شده تا این اقلیم همواره مطالبات فرهنگی خود را داشته باشد. اهمیت ماندگاری رشته های مختلف فرهنگی و هنری در اصفهان نشان از مردمانی با فرهنگ و اصالت دارد. همانگونه که در استان های مجاور و اقوام دیگر هم این موضوع بی اهمیت نیست. موضوع دیگری که مهم است داشتن حس وطن پرستی و حفظ منافع ملی در اقلیم اصفهان است. بی پرده بگویم مردم اصفهان دارای حس غنی میهن پرستی هستند از این رو تولید هر اثری بر مبنای منافع مردمان این سرزمین از سوی جامعه اصفهان دارای اهمیت و ارزش است. حال من نیز خود را موظف می دانم در حفظ راستای منافع اجتماعی و ملی خویش قدم بردارم. هنر و موسیقی برای من موهبتی است تا به این امر بپردازم.

راستین درباره شکل گیری ایده تولید آثاری از این دست می گوید: من از ابتدا دغدغه مهم ذهنی و هنری را بر این پایه در خودم پرورانده بودم. سال ها بود که تمایل بسیار زیادی برای تولید آثاری ماندگار در حوزه هنرهای اجتماعی و عرفانی داشتم . پس از تحقیق و پژوهش های زیاد در رشته های هنری، موسیقی و ادبیات را امری مهم برای پیشبرد آن اهداف دانستم. اما باید به این موضوع اشاره کنم که بسترهای فراوانی برای پرداختن به این موضوع وجود ندارد با ورود به موضوعات علمی تر و تخصصی تر افرادی را برای این امر انتخاب کرده و در کنار آنها به تحقیق و تولیدات خود پرداختم. در سال های گذشته با همفکری این عزیزان و عبور از چالش های بسیار، احساس می کنم به این دغدغه تاریخی خودم نزدیک شده و امیدوارم بتوانم بر اساس احساس قلبی خود در این راه شایسته ترین آثار را تقدیم به مردم کنم.

پایان خبر دانش نامه 

هنرمندی که صدای فریاد زاینده رود را به گوش مسیولان می رساند!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "هنرمندی که صدای فریاد زاینده رود را به گوش مسیولان می رساند!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "هنرمندی که صدای فریاد زاینده رود را به گوش مسیولان می رساند!"، کلیک کنید.