نقش آتشفشان ها در شکل گیری سیاره زهره

نقش آتشفشان ها در شکل گیری سیاره زهره

محققان از طریق تحلیل های جدید تصاویر راداری گذشته دریافته اند، سیاره زهره بیش از آنچه قبلا شناخته شده بود، آتشفشان دارد که در شکل گیری سیاره نقش داشته اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه به نقل از رویترز، به گفته دانشمندانی که تجزیه و تحلیل جدید از تصاویر راداری دهه های گذشته سیاره زهره ارایه داده اند، شواهدی از فوران های آتش نشانی این سیاره مشاهده شده که مربوط به دو محدوده دیگر سیاره می شود.

محققان شرح می دهند، تصاویر راداری به دست آمده از فضاپیمای ماژلان ناسا از سال 1990 تا 1992، جریان های گدازه ای بزرگی را در این دو مکان واقع در نیمکره شمالی ناهید نشان می دهد؛ این یافته ها همراه با مطالعات قبلی، نشان می دهد که فعالیت آتشفشانی این سیاره با زمین قابل مقایسه است.

براساس گزارش های منتشر شده، ماژلان 98 درصد از سطح زهره را نقشه برداری کرده، اما پیشرفت در توانایی محاسباتی، تجزیه و تحلیل داده های رادار ماژلان را در سال های اخیر آسان تر کرده است.

دیوید سولکانس، دانشمند سیاره شناسی از دانشگاه ایتالیا، نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: “این یافته ها درک ما از میزان فعال بودن زهره از نظر آتشفشانی را به طور قابل توجهی تغییر می دهد، و نشان می دهد که این سیاره بسیار فعال تر از آنچه قبلا تصور می شد بوده است.

یکی از این دو مکان آتشفشانی به نام سیف مونس است که حدود 200 مایل (300 کیلومتر) عرض دارد و تصاویر راداری قبل و بعد از یک جریان گدازه ای به مساحت حدود 12 مایل مربع (30 کیلومتر مربع) را نشان می دهد.

مارکو ماستروجوزپه، دانشمند سیاره شناسی و یکی از نویسندگان این مطالعه از دانشگاه ساپینزا در رم گفت: جریان های گدازه ای که در امتداد سمت غربی سیاره مشاهده شده اند، ویژگی های خطی با الگو های سینوسی را نشان می دهند.

این مطالعه همچنین نشان می دهد که تعداد زیادی از آتشفشان ها روی سطح زهره فعال بوده اند و این موضوع می تواند نشانه ای از فعالیت های جدید بر روی این سیاره باشد.

طی این تحقیق، محققان با استفاده از داده های ماهواره ای و تحلیل های جدید، به این نتیجه رسیده اند که زهره دارای فعالیت های آتشفشانی بسیار بیشتر از آنچه پیش تر فرض می شد است و احتمال داده می شود، این فعالیت ها در فرایند شکل گیری و تکوین سیاره ها نقش مهمی داشته باشند.

درک بهتر فعالیت های آتشفشانی روی سطوح سیارات مختلف می تواند به دانشمندان کمک کند تا بهترین راهکار های حفاظت از منظومه شمسی را بیابند.

نقش آتشفشان ها در شکل گیری سیاره زهره

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نقش آتشفشان ها در شکل گیری سیاره زهره" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نقش آتشفشان ها در شکل گیری سیاره زهره"، کلیک کنید.