میکرو بمب افکن برای مقابله با تومور سرطانی ساخته شد

میکرو بمب افکن برای مقابله با تومور سرطانی ساخته شد

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه،محققان دانشگاه آلاباما با همکاری پژوهشگرانی از موسسه تحقیقاتی سنت پاو وسیبر بن، ماد ه ای در مقیاس میکرومتری از جنس پروتیین ساختند که می تواند رهایش نانوذرات را در محل سلول های سرطانی انجام داده و با این کار تومور را از بین ببرد. این میکروماده روی مدل های جوندگان مبتلا به سرطان روده بزرگ آزمایش شده و نتایج آن امیدوارکننده بوده است.

این تیم با کمک خودآرایی، پروتیین ها را تبدیل به ساختارهای میکرومقیاس کردند که توانایی حمل پپتیدها را به صورت طولانی مدت دارند.

این فناوری که به صورت پتنتی به ثبت رسیده است، برای تولید گرانول های زیستی به کار گرفته می شود. این گرانول ها، عملکردی شبیه به سیستم غدد درون ریز انسان دادند. از نظر آرایش مولکولی، این ساختار از برهمکنش یونی فلز روی (Zn) با یک دامنه غنی از هیستیدین تشکیل شده است. هیستیدین یک اسید آمینه مهم در بدن انسان است.

این میکروماده جدیدی که دانشمندان ایجاد کرده اند از زنجیره های پلی پپتیدی تشکیل شده است، زنجیره هایی که به عنوان نانوذرات زیست فعال و کاربردی در دسترسی هستند و می توانند محتویات خود را برای از بین بردن سلول های سرطانی رهاسازی کنند.

این گروه تحقیقاتی برای بررسی عملکرد این ساختار مولکولی آن را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و دینامیک ترشح  آن را، هم در شرایط آزمایشگاهی و هم در داخل بدن مطالعه کردند. در یک مدل حیوانی مبتلا به سرطان کولورکتال CXCR4+، این سامانه در تجویز زیرپوستی، تجمع پروتیینی بالایی را در بافت تومور نشان داد.

آنتونیو ویلاوره، استاد گروه ژنتیک و میکروبیولوژی دانشگاه آلاباما می گوید: « این نکته حایز اهمیت است که این تجمع نسبت به زمانی که پروتیین در خون تزریق می شود، کارآمدتر است. این فناوری یک روش جدید برای اطمینان از سطح بالای دارو در محل مورد نظر و اثربخشی بالینی بهتر است، بنابراین از تجویز مکرر داخل وریدی جلوگیری می کند و با این کار عوارض جانبی دارو به حداقل می رسد.

میکرو بمب افکن برای مقابله با تومور سرطانی ساخته شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "میکرو بمب افکن برای مقابله با تومور سرطانی ساخته شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "میکرو بمب افکن برای مقابله با تومور سرطانی ساخته شد"، کلیک کنید.