مولفه های موثر در موضوع مسکن برای شهر تهران چیست؟

مولفه های موثر در موضوع مسکن برای شهر تهران چیست؟

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران تعداد واحدهای مسکونی موجود و خالی، میزان مهاجرت، بعد خانوار، تعداد ازدواج و طلاق، تعداد واحدهای مسکونی فرسوده و ناپایدار در شهر تهران را به عنوان مولفه های موثر در موضوع مسکن دانست و تاکید کرد: معتقدیم در شهر تهران در یک دوره 10 ساله باید حدود 1.5 میلیون واحد مسکونی ساخته شود.

به گزارش دانش نامه، مهدی هدایت افزایش آمار شهرنشینی از 31 درصد در سال 1335 به حدود 85 درصد در سال جاری را به عنوان یکی از عوامل تاثیرگذار در افزایش نیاز مسکن عنوان کرد و گفت: مقایسه مولفه های ولادت و مهاجرت در شهر تهران نشان از آن دارد که بیشترین افزایش تعداد جمعیت تهران در بخش ولادت است که حدود 79 درصد به متولدین و 21 درصد به مهاجرین اختصاص یافته است.

هدایت با بیان این که در استان تهران بالاترین سهم از مهاجرت با 34.8 درصد مربوط به پردیس و کمترین سهم را شهر تهران دارد، افزود: در وضعیت مسکن در شهر تهران شاهد این هستیم که بیشترین مهاجرت ها عموماً سمت اسلامشهر و شهرهای اقماری تهران بوده و کمترین هم در خود شهر تهران اتفاق می افتد که حدود 1.44 است و این امر نشان می دهد که نیاز مسکن تهران برای خود شهروندان تهران است نه برای مهاجرین که عموماً مقدارش کم است.

به گفته هدایت عدم برنامه ریزی مسکن در شهر تهران باعث شده که از 10 میلیون سفری که در شهر تهران اتفاق می افتد حدود 3.5 میلیون سفر از شهرهای اقماری باشد و به صورت مازاد اتفاق بیفتد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران موضوع طلاق و بحث ازدواج را از دیگر مولفه های افزایش نیاز مسکن عنوان و خاطرنشان کرد: وقتی طلاق اتفاق می افتد نیاز به مسکن را یک واحد بیشتر می کند.

هدایت در جمع بندی سخنان خود تعداد واحدهای مسکونی موجود و خالی، میزان مهاجرت، بعد خانوار، تعداد ازدواج و طلاق، تعداد واحدهای مسکونی فرسوده و ناپایدار در شهر تهران را به عنوان مولفه های موثر در موضوع مسکن دانست و تاکید کرد: معتقدیم در شهر تهران در یک دوره 10 ساله باید حدود 1.5 میلیون واحد مسکونی ساخته شود.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران با بیان این که در افق برنامه 10 ساله دو درصد ضریب استهلاک است که با پیش بینی حدود 50 سال استاندارد، سالانه دو درصد نوسازی باید انجام شود، اظهارکرد: حدود 365 هزار واحد مسکونی ناپایدار در شهر تهران وجود دارد که باید در یک دوره 10 ساله نوسازی شود.

وی ادامه داد: تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز زوج های جوان در 10 سال 435 هزار واحد و تعداد واحدهای مسکونی مورد نیاز مهاجرین 93 هزار واحد است و در مجموع حدود یک میلیون و 400 هزار واحد نیاز مسکن در شهر تهران به ما تکلیف شده که در شهر تهران در یک دوره برای این که بتوانیم بافت های فرسوده را نوسازی کنیم و نیاز مسکن را در بعد کم مهاجرین، بعد زیاد ازدواج و ولادت و جلوگیری از فرسودگی کلی در تهران تامین کنیم باید بتوانیم تعداد مورد نیاز مسکن را تولید کنیم.

هدایت خاطرنشان کرد: عدم تناسب میان عرضه و تقاضا و قرارگیری 42 درصد از خانوارهای شهر تهران زیر خط فقر، موضوع دیگری است که نیاز مسکن را تشدید می کند.

عدم تناسب زیربنای واحدهای مسکونی با توان خانوار بحث دیگری بود که مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران به آن اشاره کرد و توضیح داد: بعد از ابلاغ طرح تفصیلی در شهر تهران شاهد این هستیم که صدور پروانه برای تعداد واحدهای مسکونی کوچک بخاطر محدودیت هایی که طرح تفصیلی ایجاد کرده، کاهش یافته و ساخت و ساز به سمت واحدهای بزرگتر رفته است که با نیاز خریداران تناسبی ندارد.

هدایت ادامه داد: اعتقاد داریم که در شهر تهران در یک دوره 10 ساله باید حداقل 1.5 میلیون واحد مسکونی ساخته شود که ما در این دوره توانستیم زیرساخت های لازم برای ساخت 200 هزار واحد را در شهر تهران فراهم کنیم و نکته این است که بیش از 90 درصد این 200 هزار واحد عموماً در پهنه جنوب تهران در عرصه های ناکارآمد و بی دفاع شهری قرار دارد.

وی خاطرنشان کرد: رویکرد ما در نوسازی بافت های فرسوده و پلاک های ناپایدار ایجاد محلات الگو و تامین کلیه سرانه های خدماتی مورد نیاز پروژه های مسکونی است و معتقدیم باید ساخت مسکن در شهر تهران تبدیل به یک جریان پایدار شود.

هدایت در پاسخ به بحث واحدهای مسکونی مازاد، گفت: این واحدها عموماً در مناطق شمال تهران قرار دارند که خیلی با آن گروه هدفی که ما به دنبالش هستیم که صاحبخانه کنیم، همخوانی ندارند.

پایان خبر دانش نامه

مولفه های موثر در موضوع مسکن برای شهر تهران چیست؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مولفه های موثر در موضوع مسکن برای شهر تهران چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مولفه های موثر در موضوع مسکن برای شهر تهران چیست؟"، کلیک کنید.