«مطالعات طولی» و تکامل در خلال زمان

دانش نامه گزارش می دهد؛

«مطالعات طولی» و تکامل در خلال زمان

مطالعات طولی بینش های ارزشمندی را در مورد رابطه بین متغیر ها در طول زمان ارایه می دهد، برای مثال محققان می توانند بفهمند که چگونه شاخص هایی مانند وضعیت سلامتی با افزایش سن افراد تغییر کرده است.

گروه پژوهش خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه، سیدمهدی میرزاپور رضایی؛ روش های تحقیق به ابزار های یک جعبه ابزار شبیه هستند. همانطور که برای چرخاندن هر پیچ به پیچ گوشتی خاصی نیاز دارید، برای پاسخ به سوالات گوناگون نیز به روش های تحقیق متفاوتی نیاز دارید.

اهمیت این روش ها در این است که می توانیم به سوالات به روشی علمی و قابل اعتماد پاسخ دهیم. فرض کنید صورت مسیله این است که چرا برخی از مردم غذا های تند را دوست دارند در حالی که برخی دیگر حتی نمی توانند این دسته خوراکی ها را تحمل کنند. اگر از یک روش تحقیق مناسب استفاده نکنید، فقط می توانید در رابطه با این سوال گمانه زنی کنید و با خود حدس بزنید.

با این حال با استفاده از روش های تحقیق می توانید یک مطالعه طراحی کنید، داده ها را جمع آوری کنید، نتایج را تجزیه وتحلیل کنید و درنهایت به یک پاسخ محکم (که فقط بر اساس حدس و گمان نیست) برسید. دانشمندان و محققان با پیروی از این روش ها می توانند از صحت یافته های خود اطمینان بیشتری پیدا کنند، مسیله ای که برای درک از دنیای اطرافمان بسیار مهم است.

* مطالعات طولی چیست؟

تصور کنید که از لحظه ای که درخت فقط یک نهال کوچک است تا زمانی که به یک غول سربه فلک کشیده تبدیل می شود، نظاره گر رشد آن باشید. مطالعات طولی (longitudinal studies) کاری مشابه انجام می دهد. این مطالعات گروه از شرکت کنندگان را در یک دوره طولانی، (اغلب برای چند سال یا حتی چند دهه ) دنبال می کنند تا ببیند وضعیت چگونه در طول زمان تغییر می کند.

دانشمندان در یک مطالعه طولی، اطلاعات مربوط به یک گروه از افراد را در مقاطع مختلف جمع آوری می کنند. آنها ممکن است سوالاتی بپرسند، آزمایش هایی انجام دهند یا رفتارها را مشاهده کنند. به این ترتیب محققان می توانند ببینند که چگونه چیزهایی مانند وضعیت سلامت، تعاملات یا توانایی ها با افزایش سن افراد تغییر کرده است.

مطالعات طولی مانند ماشین های زمانی است که به دانشمندان کمک می کند بفهمند چگونه ما در طول زمان تغییر می کنیم. آنها می توانند الگوها را آشکار کنند، روندها را تعیین کنند و نشان دهند که چگونه عوامل مختلف می تواند بر زندگی ما با افزایش سن تاثیر بگذارد. به عنوان مثال یک مطالعه طولی ممکن است مشخص کند که چگونه عادات ورزشی در نوجوانان بر سلامت آنها در بزرگسالی تاثیر می گذارد.

* نمونه هایی از مطالعات طولی

1)مطالعات بهداشتی: محققان ممکن است گروهی از زیست افراد را از کودکی تا پیری دنبال کنند تا بفهمند که چگونه انتخاب سبک زندگی بر سلامت شان در طول زمان تاثیر گذاشته است. آنها به عنوان مثال می توانند بررسی کنند که چگونه عادات غذایی در جوانان بر خطر بیماری قلبی در سال های بعدی تاثیر می گذارد.

2)مطالعات آموزشی: مطالعات طولی در مورد آموزش ممکن است وضعیت گروهی از دانش آموزان را از مدرسه ابتدایی تا تحصیل در دانشگاه ردیابی کند تا ببیند چگونه روش های مختلف تدریس یا محیط های گوناگون مدارس بر عملکرد تحصیلی و انتخاب های شغلی آنها اثرگذار بوده است.

3) مطالعات عدالت کیفری: در این نوع مطالعه محققان می توانند گروهی از شرایط افراد را از نوجوانی تا بزرگسالی تحت نظر داشته باشند تا عواملی را که ممکن است فرد را به سمت رفتار مجرمانه سوق دهد تشخیص دهند. همچنین در این تحقیقات اینکه چگونه مداخلات می تواند به پیشگیری جرایم آینده کمک کند، موثر است.

4)مطالعات روان شناختی: مطالعات طولی در علم روان شناسی بر چگونگی رشد شخصیت در طول زمان، چگونگی شکل گیری تجربیات اولیه سلامت روان، یا چگونگی تکامل روابط و رفاه فرد در مراحل مختلف زندگی تاثیر بگذارد.

مطالعات طولی با سنجش به یک گروه از افراد در طول سالیان متمادی، اسرار چگونگی تغییر و رشد آنها را آشکار می کند. این داده ها به ما کمک می کنند بفهمیم چرا برخی چیزها ثابت می مانند در حالی که برخی دیگر تغییر می کنند و بینش های ارزشمندی را ارایه می کند که می تواند زندگی و جامعه ما را به طور کلی بهبود بخشد.

* یک نمونه مطالعه طولی

عنوان: تاثیر ورزش بر سلامت روان در طول زمان

مرحله 1: مقدمه

مطالعات طولی روش های تحقیقی هستند که در آن داده ها از افراد هم سطح به طور مکرر در یک دوره زمانی جمع آوری می شود. در این مثال، ما «تاثیر ورزش بر سلامت روان» را با استفاده از رویکرد مطالعه طولی بررسی خواهیم کرد.

مرحله 2: پس زمینه

مدت هاست که محققان ورزش را با نتایج مثبت سلامت روان مانند کاهش استرس، اضطراب و افسردگی مرتبط کرده اند. با این حال، بیشتر مطالعات در این زمینه مقطعی بوده و تنها یک تصویر لحظه ای در زمان ارایه می شود. ما با استفاده از یک طرح مطالعه طولی می توانیم بهتر درک کنیم که چگونه عادات ورزش بر نتایج سلامت روان در یک دوره طولانی تاثیر می گذارد.

مرحله 3: طراحی مطالعه

برای این مطالعه، 300 شرکت کننده در رده سنی 25 تا 45 سال را انتخاب خواهیم کرد که مایل به انجام یک برنامه ورزشی منظم هستند. ما داده های پایه را در مورد وضعیت سلامت روان، عادات ورزشی و اطلاعات جمعیت شناختی جمع آوری خواهیم کرد. وضعیت شرکت کنندگان در فواصل زمانی 6 ماهه در یک دوره دو ساله پیگیری خواهند شد.

مرحله 4: جمع آوری داده ها

در هر مرحله پیگیری از شرکت کنندگان خواسته می شود تا پرسشنامه های استانداردی را تکمیل کنند که علایم سلامت روان، سطح استرس و سبک زندگی کلی آنها را ارزیابی می کند. همچنین با استفاده از ردیاب های فعالیتی که در اختیار آنها قرار می گیرد، فرکانس، شدت و مدت تمارین آنها را ردیابی می کنیم.

مرحله 5: تجزیه وتحلیل داده ها

داده های جمع آوری شده با استفاده از نرم افزار آماری، در هر زمان تجزیه وتحلیل می شوند تا الگوها و روندها را در نتایج سلامت روان و عادات ورزشی قابل جستجو باشد. ما بررسی خواهیم کرد که چگونه تغییرات در برنامه های ورزشی با تغییرات در شاخص های سلامت روان در طول زمان مطابقت دارد.

مرحله 6: نتایج

تجزیه وتحلیل اولیه نشان می دهد که شرکت کنندگانی که یک برنامه ورزشی ثابت را حفظ کردند، کاهش تدریجی علایم اضطراب و افسردگی را در طول دوره دو ساله تجربه کردند. از سوی دیگر، افرادی که در عادات ورزشی خود نامنظم بودند، نوساناتی در وضعیت سلامت روانی خود نشان دادند.

مرحله 7: بحث

این یافته ها نشان می دهد که ارتباط مثبتی بین ورزش منظم و بهبود نتایج سلامت روان در طول زمان وجود دارد. این مسیله نشان دهنده اهمیت ثبات در حفظ عادات ورزشی برای سلامت روان افراد در طولانی مدت است. مطالعات طولی به ما این امکان را می دهد که این روندها را مشاهده کرده و در مقایسه با مطالعات کوتاه مدت، نتایج قوی تری به دست آوریم.

مرحله 8: محدودیت ها

یکی از محدودیت های این مطالعه، ماهیت خود- گزارشی جمع آوری داده ها است که ممکن است باعث سوگیری شود. مطالعات آتی می تواند با ترکیب معیارهای عینی ورزش و سلامت روان، این محدودیت ها را برطرف کند.

مرحله 9: مفاهیم

نتایج این مطالعه فواید طولانی مدت ورزش منظم را بر سلامت روان نشان می دهد. سیاست گذاران، متخصصان مراقبت های بهداشتی و افراد می توانند از این اطلاعات برای ترویج فعالیت بدنی به عنوان یک اقدام پیشگیرانه در برابر اختلالات سلامت روان استفاده کنند. تحقیقات بیشتر در این زمینه می تواند به مناسب سازی مداخلات ورزشی برای شرایط خاص سلامت روان کمک کند.

مرحله 10: نتیجه گیری

در نتیجه این نمونه می توان پی برد که مطالعات طولی بینش های ارزشمندی را در مورد رابطه بین ورزش و سلامت روان در طول زمان ارایه می دهد. این مطالعه به شواهد رو به رشدی کمک می کند که از تاثیر مثبت فعالیت بدنی منظم بر سلامت روان حمایت می کند. با ادامه سرمایه گذاری در مطالعات طولی، می توانیم بهتر درک کنیم که چگونه انتخاب های سبک زندگی بر نتایج بلندمدت سلامتی ما تاثیر می گذارد.

«مطالعات طولی» و تکامل در خلال زمان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«مطالعات طولی» و تکامل در خلال زمان" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«مطالعات طولی» و تکامل در خلال زمان"، کلیک کنید.