متالوسن، ماده ای اساسی و اولیه برای ساخت پلاستیک

آفتاب نیوز :

به مجموعه ای از مواد خاص و معین که ویژگی های مخصوصی دارند، پلاستیک می گویند. پلاستیک ها را می توان از انواع مواد مختلف طبیعی و مصنوعی تولید کرد. استفاده از پلاستیک ها برای تولید مواد مختلف و متعدد کاربرد فراوان دارد. نکته مهم در مورد پلاستیک ها این است که در حالی که نرم هستند می توان آن ها را شکل داد و پس از جامد و سفت شدن مورد استفاده قرار داد. از جمله عناصر اصلی و اساسی که در ساخت پلاستیک ها استفاده می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

–    سلولز
–    گاز طبیعی
–    زغال سنگ
–    نمک
–    نفت خام

از جمله مواد سازنده انواع مختلف پلاستیک ها می توان به متالوسن و پلی آمید اشاره کرد. پلاستیک ها از به هم پیوستن زنجیره ای از مولکول های خاص به نام مونومر ها ایجاد می شوند. بر این اساس می توان گفت پلاستیک ها، پلیمر هستند. پلیمر ها نیز ویژگی شاخص و بارزی که دارند اتصالات قوی و ماندگاری است که ایجاد می کنند.

متالوسن یکی از مواد سازنده پلاستیک

متالوسن (Metallocene) یکی از مواد سازنده پلاستیک ها است. اگر بخواهیم به طور تخصصی تر به توضیح و تشریح متالوسن بپردازیم. متالوسن دسته ای از ترکیبات آلی فلزی است که از یک کاتیون و دو آنیون تشکیل شده است. کاتیون موجود در متالوسن توسط دو آنیون (Cp) محاصره شده است. لازم به ذکر است که ترکیبات متالوسن، زیر مجموعه دسته بزرگتری از مواد پلیمری به نام ترکیبات ساندویچی می باشند. متالوسن یکی از مواد اولیه پلاستیک سازی است که توسط شرکت پارس خورشید نیز تولید می شود. برای تولید پلی اتیلن، وجود کاتالیست های مخصوصی همچون متالوسن لازم و ضروری است. به چنین پلی اتیلن هایی، پلی اتیلن های متالوسن گفته می شود.

متالوسن، ماده ای اساسی و اولیه برای ساخت پلاستیک

متالوسن

مواد اساسی و اولیه پلاستیک سازی و انواع پلاستیک

متالوسن یکی از مواد اولیه پلاستیک سازی است. علاوه بر متالوسن، پلی آمید نیز از مواد اولیه و اساسی برای ساخت پلاستیک محسوب می شود. شرکت پارس خورشید یکی از تولید کنندگان اصلی و مهم پلی آمید و مواد اولیه پلاستیک سازی در کشور است. پلاستیک ها با توجه به مواد سازنده ای که دارند در چند دسته مختلف جای می گیرند.

پلاستیک های ساخته شده از سلولز: این پلاستیک ها را پلاستیک های زیستی نیز می نامند. این پلاستیک ها از مشتقات سلولز تولید می شوند. هزینه بالای تهیه این نوع از پلاستیک ها موجب شده تا از پلاستیک های معمولی بیشتر استفاده کنند. بزرگترین مانع برای تولید این نوع از پلاستیک ها، قوانین مربوط به جنگل زدایی است.

پلاستیک های ساخته شده از گاز طبیعی: اولین مرحله در تولید این نوع از پلاستیک ها کارخانه کراکر است. نفتا و اتان در فرایند تولید کراکر که به کراکینگ معروف است تبدیل به اتیلن می شوند. لازم به ذکر است که اتیلن نقطه شروع برای تهیه و تولید تعداد زیادی از محصولات پلاستیکی و شیمیایی است.

پلاستیک های ساخته شده از نفت: این پلاستیک ها از پلیمر های مصنوعی آلی ساخته شده اند. این پلیمر ها به کمک نفت تولید می شوند. این پلاستیک ها در خودروها، وسایل خانگی و … کاربرد فراوان دارند. استفاده از این پلاستیک ها، برای تولید مواد پزشکی، صنعتی، تجاری و شهری کاربرد فراوان دارند.

پلی آمید، ماده سازنده پلاستیک

پلی آمید (Polyamide) یک مولکول بزرگ است. این مولکول بزرگ واحد های تکراری زنجیره آمید را در خود جای داده است. ساخت این ابر مولکول هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی می تواند اتفاق افتد. از جمله پلی آمید های طبیعی می توان به پشم، ابریشم و پروتیین ها اشاره کرد. از جمله پلی آمید های مصنوعی نیز می توان به نایلون ها اشاره کرد. استفاده از پلی آمید های مصنوعی در صنایع و تولید قطعات مختلف کاربرد دارد. به طور مثال در تولید ابزار پزشکی، انواع لوازم و قطعات الکترونیکی و در ساخت بلبرینگ ها استفاده از این مواد کاربرد فراوان دارد. به طور کلی خانواده پلی آمید ها سه زیر مجموعه دارد که در زیر آن ها را نام خواهیم برد.

–    انواع آلیفاتیک ها
–    پلی فت آمید ها
–    انواع آروماتیک ها

همانطور که ذکر کردیم پلی آمید ها به سه دسته فوق تبدیل می شوند. با توجه به درصد کریستال موجود در این مواد نقطه ذوب و میزان جذب رطوبت آن ها متفاوت است. میزان تفاوت پلی آمید های مختلف به برخی عوامل متفاوت از جمله درجه کریستالینیتی، میزان جذب رطوبت، نوع نرم کننده ها، درصد مواد تقویت کننده و … بستگی دارد.

ویژگی های شاخص پلی آمید ها

یکی از مواد مهم برای ساخت پلاستیک ها متالوسن و پلی آمید ها هستند. این دو ماده در کنار سایر مواد اولیه پلاستیک سازی در مجموعه پارس خورشید تولید شده و به بازار عرضه می شوند. مهمترین خواص ماده پلی آمید عبارتند از:

–    قابلیت اشتعال
–    قابلیت استریل شدن
–    جذب رطوبت بالا
–    استحکام خوب و بالا
–    مقاومت در برابر اسید ها و انواع حلال ها
–    قابلیت انعطاف بالا

متالوسن، ماده ای اساسی و اولیه برای ساخت پلاستیک

پلاستیک ها

انواع مواد اولیه پلاستیک سازی

ما در بالا ذکر کردیم که برخی از مواد اساسی برای ساخت پلاستیک ها، متالوسن و پلی آمید است. مجموعه بزرگ پارس خورشید بیش از یک دهه است که در زمینه تولید انواع مواد اولیه پلاستیک سازی از جمله متالوسن و پلی آمید فعالیت می کند. این مجموعه به واسطه مدیریت کارآمد، کادر مجرب و متخصص، همواره بهترین و با کیفیت ترین محصولات را تولید کرده و به بازار عرضه می کند. این مجموعه بزرگ نه تنها به تولید مواد اولیه پلاستیک سازی و پلی آمید می پردازد؛ بلکه به تولید مواد اولیه تجهیزات صنعتی از جمله صنایع فولاد و لاستیک سازی و … نیز می پردازد.

 پارس خورشید مجموعه ای است که به واسطه محصولات با کیفیت و منحصر به فرد خود در میان کاربران شناخته شده است. ما قبلا نیز بیان کردیم که مواد اولیه پلاستیک سازی، مواد طبیعی و خام موجود در طبیعت هستند. در جدول زیر به صورت مختصر مواد اولیه پلاستیک سازی را نام برده و برخی ویژگی ها و خواص اساسی آن ها را بیان کرده ایم.

نام ماده اولیه

ویژگی ها

کاربرد

ABS

مقاوم بوده و در مقابل حلال ها آسیب پذیر است.

محصولات مصرفی، محفظه ها

Nylon

جاذب رطوبت بوده و مقاومت شیمیایی آن بالا است.

وسایل خودرو، چرخ دنده

HDPE

در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد ولی استحکام آن پایین است.

محصولات مصرفی، ساخت قطعات پزشکی

POM

استحکام و سختی آن بالا است.

لوازم خانگی، قطعات مکانیکی

PC

مستعد ترک خوردگی بوده و مقاومت گرمایی بالا دارد. همچنین در برابر ضربه مقاوم است.

محصولات مصرفی، چراغ خودروها

ABS/PC

در برابر گرما و ضربه مقاوم است. همچنین در برابر حلال ها بسیار آسیب پذیر است.

ساخت محفظه لوازم الکترونیکی، لوازم خودرو

PEI

در برابر گرما و آتش بسیار مقاوم است.

صنعت هوا و فضا

PEEK

مقاومت شیمیایی این ماده بالا است. خواص مکانیکی خوبی نیز دارد.

صنعت نفت و گاز

PS

خواص مکانیکی این ماده ضعیف است. همچنین ارزان ترین ترموپلاستیک در دسترس محسوب می شود.

لوازم بسته بندی، لوازم خانگی

PP

مقاومت شیمیایی و رطوبتی این ماده بالا است.

بسته بندی مایعات

به طور کلی مواد اولیه پلاستیک ها و خود پلاستیک ها در همه صنایع کاربرد دارند. این مواد تقریبا در ساخت انواع وسایل قابلیت استفاده دارند. کاربرد های متعدد و مختلف پلاستیک عبارتند از:

–    تولید منسوجات
–    ساخت درب و پنجره 
–    بسته بندی مواد غذایی
–    عایق الکتریکی
–    عایق حرارتی
–    ساخت مبلمان
–    ساخت اتومبیل و قطعات آن
–    ساخت تجهیزات الکترونیکی 
–    لوله کشی

متالوسن، ماده ای اساسی و اولیه برای ساخت پلاستیک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "متالوسن، ماده ای اساسی و اولیه برای ساخت پلاستیک" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "متالوسن، ماده ای اساسی و اولیه برای ساخت پلاستیک"، کلیک کنید.