ماساژ لاغری برای آقایان هم انجام می شود؟

اگر به دنبال روشی غیر از رژیم غذایی و ورزش برای کاهش وزن هستید با یک سرچ در گوگل راه‌حل‌های زیادی را پیدا می‌کنید. ماساژ لاغری یکی از همین راه‌حل‌هاست. خیلی از سایت‌ها، ماساژ‌های شکمی و دیگر روش‌های ماساژ درمانی را به عنوان راه حلی موثر برای لاغری با ماساژ پیشنهاد می‌کنند.

ماساژ چیست؟

ماساژ از اوایل تمدن بشریت وجود داشته است. در حالی­که بسیاری از افراد ماساژ را یک روش مراقبت خاص برای شرایط ویژه یا درمانی لوکس در استراحتگاه می‌دانند، در بعضی از فرهنگ‌ها آن را به اندازه رفتن به سوپر مارکت و خرید مایحتاج روزانه عادی می‌بینند.

در طول جلسه ماساژ آقایان در اصفهان، درمانگر به آرامی یا با شدت عضلات و مفاصل شما را فشار می‌دهد تا تنش و درد را از بین ببرد و روح و بدن شما را آرام کند. شاید فکر کنید ماساژ یک اختراع جدید است که در جوامع غربی محبوبیت و رواج دارد. در حقیقت تاریخچه ماساژ به تمدن‌ مصر باستان و چین برمی‌گردد. اولین بار ماساژ در متن چینی آورده شده که در سال 2700 قبل از میلاد منتشر شد. این کتاب « طب داخلی امپراطور زرد» نام دارد.

ماساژ حتی در نوشته‌های رومی‌ به ویژه جالینوس‌، پزشک مشهور ظاهر می‌شود. خیلی قبل­تر یعنی در دهه 1800، پر هنریک لینگ پزشک‌، مربی و ژیمناست سوئدی مجموعه‌ای از تکنیک‌های ماساژ را ایجاد کرد‌. این تکنیک‌ها اساس ماساژ سوئدی را تشکیل می‌دهند که امروزه برای لاغری از آن استفاده می‌شود. سال‌هاست که ماساژ محبوبیت زیادی پیدا کرده و از یک سرگرمی لوکس به یک راه حل مطلوب برای سلامتی تبدیل شده است. البته همچنان محققان در حال انجام پژوهش‌هایی درباره رابطه­‌ی ماساژ با لاغری هستند.

مزایای لاغری با ماساژ

ماساژدرمانی یا ماساژ‌ لاغری می‌تواند برای افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، معجزه کند اما ماساژ به تنهایی باعث کاهش وزن نمی‌شود. اگر امیدوارید ماساژ باعث کاهش سلولیت، چربی شکم یا کوچک شدن ران‌ها شود، نا‌امید خواهید شد. با این حال‌، ماساژ می‌تواند پایبندی به رژیم و برنامه ورزشی را برای شما آسان‌تر کند. اینها تنها برخی از مزایایی است که امکان دارد با ماساژدرمانی تجربه کنید. از دیگر مزایای لاغری با ماساژ به موارد زیر می­‌توان اشاره کرد:

  • خواب بهتر
  • کاهش درد عضلات
  • کاهش استرس و اضطراب
  • بهبود وضعیت ذهنی
  • بهبود دامنه­‌ی حرکتی
  • کاهش درد کمر

۱ماساژ لاغری عضلات سفت را شل می‌کند.

ماساژ با شل کردن عضلات سفت انعطاف­‌پذیری شما را بهبود می‌بخشد. ماهیچه‌هایی که ماساژ داده‌ می‌شوند جریان خون در آنها افزایش می‌یابد. افزایش جریان خون به روان شدن فیبرهای عضلانی بهم چسبیده کمک می‌کند. یکی دیگر از مزایای شل شدن عضلات سفت، سوزش کم‌تر است که ادامه مسیر کاهش وزن را برای شما آسان می‌کند. به طور خلاصه از آنجا که ماساژ  اکسیژن رسانی در بافت عضلانی را افزایش می‌دهد، می‌تواند زمان بهبودی را کوتاه و مقاومت شما را طولانی‌تر کند.

۲ماساژ لاغری می‌تواند خطر آسیب­ دیدگی را کاهش دهد.

ماساژ همچنین می‌تواند به شما در کاهش خطر آسیب دیدگی کمک کند، به ویژه هنگامی که سطح فعالیت خود را افزایش و عضلات کم تحرک را تحت فشار قرار می‌دهید. کشش و ماساژ، بافت همبند که کلیه بافت‌های عضلانی را می‌پوشاند، می‌تواند به کاهش چسبندگی یا بهبود بافت‌های زخمی کمک کند.

۳ماساژ لاغری میزان متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد.

تحقیقات نشان داده که ماساژ، میزان متابولیسم را افزایش داده و به ماهیچه‌ها کمک می‌کند تا کالری بیشتری بسوزانند. نتیجه آندورفین‌های آزاد شده هنگام ماساژ است. اندورفین نیز باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید و با انگیزه و فعال بمانید.

۴ماساژ لاغری استرس را کاهش می‌دهد.

یک عامل مکرر در افزایش وزن، تولید کورتیزول است. کورتیزول هورمونی است که در پاسخ به استرس آزاد می‌شود وهمچنین موجب افزایش اشتها و رسوب چربی در ناحیه‌­ی شکم نیز می‌شود. ورزش، بهترین راه برای کاهش سطح کورتیزول است. اما ماساژ می‌تواند با کاهش سطح استرس کورتیزول را کاهش دهد.

۵ماساژ لاغری باعث هضم غذا می‌شود.

سلامت دستگاه گوارش از دیگر فاکتورهای مهم در دستیابی به وزن هدف است‌؛ زیرا دستگاه گوارش سوخت مورد نیاز بدن را تأمین می‌کند و مواد زائد را از بین می‌برد. ماساژ شکمی با روغن فندق نه تنها باعث هضم غذا، بلکه باعث کاهش یبوست و نفخ شکم هم می‌شود. بنابراین اگر قصد کاهش سایز را دارید باید به ماساژ شکم توجه کنید.

۶ماساژ لاغری راهی سالم برای تشویق خود و داشتن انگیزه است.

اگرچه کاهش وزن و ورزش منظم به خودی خود سلامتی، عزت نفس و موارد دیگر را به همراه دارد اما این نتایج فوری نیستند؛ به همین دلیل ممکن است دلسرد شوید. برای جلوگیری از دلسردی، یافتن راه‌های سالم برای تشویق خود و حفظ انگیزه مهم است. ماساژ ‌می‌تواند یکی از این راه‌حل‌ها باشد. با ماساژ نه تنها احساس خوبی به شما دست می‌دهد، بلکه می‌تواند یک مکمل مهم برای هر برنامه ورزشی و رژیم غذایی نیز باشد.

آیا ماساژ برای لاغری الزامیست؟

ماساژ می‌تواند قسمت مفیدی از یک برنامه کاهش وزن باشد، اما به تنهایی نمی‌تواند موجب لاغری شود. برای موفق شدن در لاغری با ماساژ باید یک رژیم غذایی سالم و کنترل شده از طریق میزان کالری مصرفی و داشتن فعالیت بدنی کافی در روز داشته باشید. اگر می‌خواهید ماساژ را به برنامه روزانه خود اضافه کنید، می‌توانید یک مرکز ماساژ درمانی مجاز در محل زندگی خود پیدا کنید که  به شما در حفظ قدرت بدن، انعطاف پذیری و آرامش کمک کند.

کدام ماساژ برای لاغری بهتر است؟

روش­‌های زیر همگی شیوه­‌های مفیدی برای ماساژ لاغری محسوب می‌­شوند. به انتخاب خودتان می‌­توانید هر کدام را که خواستید، دنبال کنید.

1- ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی شاید رایج‌‎ترین روش برای لاغری با ماساژ باشد. به دلیل قدمت تاریخی ماساژ سوئدی گاهی به آن  ماساژ کلاسیک نیز گفته می‌شود.
این اختراع توسط یک مربی شمشیربازی سوئدی به نام پرهنریک لینگ در دهه 1830 اختراع شد. وقتی لینگ از ناحیه آرنج مجروح شد با استفاده از ضربه در اطراف قسمت آسیب دیده­‌ی آرنجش، خود را درمان کرد. بعد از این اتفاق لینگ فناوری و تکنیک را توسعه داد كه امروزه ماساژ سوئدی نامیده می‌شود. روش ماساژ سوئدی توسط دو برادر به نام‌های دکتر چارلز و دکتر جورج تیلور در دهه 1850 از سوئد به ایالات متحده آمریکا آورده شد.

ماساژ سوئدی درد عضلات را تسکین می‌بخشد؛ در نتیجه بدن از نظر جسمی و روحی به آرامش می‌رسد. این نوع ماساژ می‌تواند تنگی عضلات ناشی از فعالیت‌های روزمره مانند نشستن در دفتر کار یا تمرین شدید را آرام کند.

 ماساژ سوئدی برای افرادی که در ناحیه کمر، گردن و شانه‌ها مشکل دارند، مفید است. از این جهت این ماساژ  برای کاهش وزن نیز موثر واقع می‌شود.
در ماساژ سوئدی ماساژورها از مالش دادن، حرکات دایره‌ای عمیق و حرکات منفعل مفصل برای ایجاد آرامش و بازیابی سطح انرژی استفاده می‌کنند. ماساژ سوئدی باعث تحریک انتهای عصب، افزایش جریان خون و تخلیه لنفاوی می‌شود.

ماساژ سنتی سوئدی تمام بدن را شامل می‌­شود. از روی شکم یا پشت شروع شده و سپس سمت دیگر ماساژ داده می‌شود. اگر بخشی از بدنتان درد دارد، به ماساژور بگویید که بیشتر روی همان قسمت تمرکز کند. همچنین می‌توانید فشار سبک، متوسط یا قوی را انتخاب کنید.

2- ماساژ رایحه درمانی

ماساژ آروماتراپی یا همان رایحه درمانی نوعی از ماساژ درمانی سوئدی است که در آن از روغن ماساژ یا لوسیون حاوی روغن (روغن‌های گیاهی بسیار غلیظ) استفاده می‌شود. این روغن‌های غلیظ از عصاره‌ی گل، میوه، برگ و دانه ساخته می‌شوند.

در حالی­که ماساژ داده می‌شوید، بوی روغن را استنشاق یا آنها را از طریق پوست جذب می‌کنید. تصور می‌شود که این روغن‌ها با تأثیر بر سیستم لیمبیک (منطقه‌ای در مغز که درگیر احساسات است) باعث ایجاد تغییرات مثبت در بدن و وضعیت روحی شما می‌شوند.

روغن‌های غلیظ دارای خواص مختلفی هستند؛ به عنوان مثال روغن بابونه، اسطوخودوس و شمعدانی آرامبخش و روغن اکالیپتوس، کاج و درخت چای تجزیه کننده و روغن رزماری انرژی‌­زا هستند. روغن یلانگ-یلانگ، مریم گلی، گلاب و نرولی نیز اثرات نشاط آوری دارند.

افرادی که به طور منظم از جلسات رایحه درمانی استفاده می‌کنند، معمولاً خواب بهتری دارند و درد‌های عضلانی‌شان بهبود پیدا می­‌کند. در یک مطالعه نشان داده شد یک ساعت ماساژ آروماتراپی با روغن گریپ فروت، سرو و سایر روغن‌ها در مقایسه با ماساژ مشابه با روغن انگور غیر معطر به طور قابل توجهی به و دور کمر کمک می‌کند. ماساژ رایحه درمانی همچنین می‌تواند کمک کننده کاهش استرس و افسردگی باشد. کاهش استرس و افسردگی می‌تواند تمایل به پرخوری را کاهش دهد.

3- ماساژ سلولیت پوستی و خلا

زمانی اتفاق می‌افتد که پوست بدن شبیه پوست پرتقال به نظر برسد. درمان این پوست پرتقالی زمان­بر است، اما قطعاً ماساژ پوست می‌تواند به کاهش درمان سلولیت کمک کند. در این نوع ماساژ از دستگاه ویبره برای ماساژ ناحیه­‌ی آسیب دیده استفاده می‌شود چرا که ماساژ پوست می‌تواند به صافی پوست کمک کند.

ماساژ خلاء یکی دیگر از روش‌های غیرتهاجمی برای است. این ماساژ به بازسازی کلاژن و کاهش تنش عضلات کمک می‌کند، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد، ضخامت پوست را کاهش و کلاژن را افزایش می‌­دهد. برای انجام ماساژ خلاء از یک ماساژور حرفه‌ای استفاده کنید.

چگونه از مزایای ماساژ برای لاغری بهره بیشتری ببریم؟

ماساژ دادن بسیار ساده به نظر می‌رسد. فقط دراز بکشید و به صحبت‌های ماساژور گوش دهید. در اینجا چند توصیه برای شما وجود دارد تا از هر ماساژ بیشترین بهره را ببرید.

1- نفس کشیدن را تمرین کنید.

هنگامی که درمانگر در حال ماساژ قسمت‌­های دردناک بدن است، امکان دارد کمی تنش و حبس نفس رخ دهد. در این مواقع هرگز نفس خود را حبس نکنید. تنفس کامل و عمیق هنگام ماساژ ضروری است تا اکسیژن­‌رسانی به خون شما به درستی انجام شود و به بهبود عضلات متشنج  کمک کند.

2- قبل از ماساژ تمرین کنید نه بعد از آن.

اگر در همان روز جلسات ماساژ ، تمرین را هم برنامه­‌ریزی کرده‌اید، قبل از رفتن به جلسات ماساژ درمانی ورزش کنید. به این ترتیب می‌توانید عضلات خود را به خوبی برای ماساژ گرم کنید. تمرین بلافاصله بعد از ماساژ انتخاب اشتباهی است. با این کار ماهیچه‌هایی که تازه آرام شده‌اند را تحت فشار قرار می‌دهید.

علاوه بر این تمرین بعد از ماساژ، شما را در معرض خطر بیشتری برای آسیب­‌دیدگی قرار می‌دهد. بهتر است قبل از تمرین 12 تا 24 ساعت صبر کنید تا زمان بهبودی ماساژ تکمیل شود.

3- وعده‌های غذایی را درست قبل از جلسه ماساژ میل نکنید.

ماساژ قطعاً هضم را تحریک می‌کند؛ بنابراین خوردن یک  وعده غذای کامل، درست قبل از جلسه­‌ی ماساژ ممنوع است. می‌توانید قبل از ماساژ یک میان­‌وعده سبک و چند ساعت قبل از جلسه ماساژ یک وعده غذایی کامل بخورید. بدیهی است که نباید خود را گرسنه نگه دارید زیرا ممکن است در طول جلسه دچار سرگیجه شوید. با این حال، کم غذا خوردن یک تا دو ساعت قبل از ماساژ به بدن اجازه هضم غذا را می‌دهد. در اینصورت هنگام ماساژ احساس ناراحتی نمی‌کنید.

4- صحبت کنید.

باید به ماساژور خود بگویید کدام قسمت را بیشتر یا کمتر ماساژ بدهد. در واقع بدترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بگویید “من فقط یک ماساژ خوب می‌خواهم”. اگر سوالی دارید از گفتن آن پرهیز نکنید. اگر نیاز دارید تا قسمت خاصی از بدن بیشتر ماساژ داده شود، حتماً از او بخواهید تا وقت بیشتری را روی آن قسمت صرف کنند.

به یاد داشته باشید که احساس درد شدید در حین ماساژ اشتباه است. اگر درد شدیدی را حس می‌کنید به ماساژور خود اطلاع دهید. در حرکات کششی یا روی عضلات سفت یا کشیده ممکن است درد جزئی داشته باشید، اما آرامش خود را حفظ کنید. در صورت تحمل درد شدید احتمال کبود شدن و آسیب به عضله زیاد است؛ بنابراین اگر درد شدیدی دارید از گفتن آن به ماساژور نترسید.

نتیجه‌­گیری

توجه کنید که نمی‌توان ماساژ را یکی از عوامل اصلی در برنامه کاهش وزن دانست. با این وجود می‌توانید آن را به عنوان یک عنصر غیر ضروری اما تا حدودی مفید برای لاغری در نظر گرفت. فواید ماساژ برای کاهش وزن خیلی زیاد نیست، اما جلسات منظم به همراه رژیم غذایی سالم و تمرینات شدید راه کاهش وزن را هموارتر می‌کند.

شما باید غذاهای سالم بخورید، 5 ساعت در هفته تمرین کنید، روزانه 7 ساعت بخوابید و برای حفظ روحیه و انگیزه با افرادی که هدفشان کاهش وزن یا تناسب اندام است، ارتباط برقرار کنید. ماساژ می‌تواند به تقویت سرعت کاهش وزن، ایجاد آرامش و کاهش درد کمک کند. ماساژ، برنامه غذایی سالم و ورزش را در سبک زندگی خود بگنجانید تا به زودی تفاوت را مشاهده کنید.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ماساژ لاغری برای آقایان هم انجام می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی خانواده, کسب و کار ایرانی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ماساژ لاغری برای آقایان هم انجام می شود؟"، کلیک کنید.