فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

در نشستی به بهانه نمایش فیلم «آبادانی ها» کیانوش عیاری گفت: این فیلم به عنوان پنجاه فیلم برتر تاریخ سینما قرار بود در موزه قطب شمال نگهداری شود اما نگذاشتند!

به گزارش دانش نامه، برنامه نمایش و نشست تخصصی فیلم «آبادانی ها» با حضور کیانوش عیاری کارگردان فیلم، محمود گبرلو مدیر نشست، فریدون جیرانی کارگردان و منتقد سینما، امید و رضا رضایی استادان دانشگاه در موزه سینما برگزار شد.

محمود گبرلو در ابتدای این نشست گفت:«آبادانی ها» فیلمی ریال و خوش ساخت از کیانوش عیاری است که پس از سال ها همچنان دیدنی است و با استقبال رو به رو می شود. خوشحالم موزه سینما مجموعه نشست هایی را برای بزرگداشت عیاری برگزار می کند که باعث شناخت و معرفی این هنرمند فرهیخته به نسل جوان می شود.

«آبادانی ها»؛ فیلمی اجتماعی که به مسایل روز می پردازد

فریدون جیرانی در ابتدای صحبت های خود گفت: فیلم «دزد دوچرخه» فیلم محبوب مهرجویی بوده و روی او تاثیر زیادی داشته است و بعد از تماشای آن، مهرجویی سینما را نوعی دیگر دید. او یک نسل پیش از عیاری است و در فیلمخانه ملی ایران فیلم را دیده بود.

وی با بیان اینکه عیاری نسخه دوبله شده اثر را سال 57  مشاهده کرد، ادامه داد: اولین فیلمنامه ای که در کشور چاپ شد، مربوط به «دزد دوچرخه» بود و در ابتدای آن، ابراهیم رشیدپور درباره قوانین فیلمنامه نویسی توضیحاتی ارایه کرده و در آن منحنی سناریو را شرح داده است.

فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

جیرانی با بیان اینکه «دزد دوچرخه» فیلم محبوب دو نسل است، خاطرنشان کرد: این فیلم اثری مهم و تاثیرگذار است که تاریخ مهمی با آن همراه بوده و نیوریالیسم با آن شناخته می شود. زمانی که قدرت راست در ایتالیا به قدرت می رسد، چنین فیلم هایی را سیاه نما می نامند.

گبرلو در ادامه این نشست ابراز داشت: «آبادانی ها» فیلمی اجتماعی و اقتباس شده از «دزد دوچرخه» است که به مسایل روز می پردازد. ویژگی عیاری این است که همواره پییشرو بوده است. منتقدان به مرور زمان متوجه ارزش ها و تفکر جاری در فیلم های او شده اند. «آبادانی ها» تحلیل عمیقی را می طلبد. درواقع با یک فیلم تلخ رو به رو هستیم که پایان آن به شدت امیدوار کننده است.

وی ادامه داد: فیلم های اجتماعی آن زمان دارای یک لایه سیاسی بود و در لایه دیگر تلخی های جامعه و مقاومت درباره آن نشان داده می شد. سوال من این است که آیا اساسا فیلم های اجتماعی می توانند بد باشند؟

فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

جیرانی در پاسخ گفت: در دو دهه سینمای ایران ساخت بهترین فیلم ها را تجربه کرده است. از سال 62 تا 72 بهترین فیلم های تاریخ سینمای ایران ساخته شد و بین 76 تا 84 نیز آثار ماندگاری مقابل دوربین رفت. این موضوع که نسل سوم سینماگران ایرانی تنها از دل سینمای آزاد بیرون آمدند، امری غلط است. نسل سوم از دل دانشکده هنرهای زیبا و دراماتیک و تفکر روشنفکری پدید آمد. سینمای آزاد جریانی بود که اعضای آن بخشی از نسل سوم سینماگران ایرانی را تشکیل داده است. نسل سوم از دل تحولات دهه شصت بیرون می آید و از اواسط دهه شصت سینمای اجتماعی شکل می گیرد.

این فیلمساز افزود: «آبادانی ها» در کنار «از کرخه تا راین»، «سارا» و «یک بار برای همیشه» نمایش داده شد که در واقع این آثار، واکنش به تغییراتی بودند که در جهان رخ داد و در نتیجه آن جریان چپ فروپاشید. به همین دلیل فیلم سازان متفکر به این سمت و سو می روند. کیمیایی با «دندان مار» و عیاری با «آبادانی ها» سماجت کرده و موضوع عدالت اجتماعی را در سینما پیگیری کردند. اولین فردی که قدم در مسیر تغییر می گذارد، عباس کیارستمی است که با فیلم «خانه دوست کجاست» این اتفاق را به وجود می آورد. «آبادانی ها» آخرین تلاش از نسلی است که می خواهد عدالت اجتماعی را وارد سینما کند. کیانوش عیاری در چگونگی بیان زبان سینمایی و تحول آن نقش ویژه ای داشته است.

جیرانی ادامه داد: نقش بچه در فیلم «دزد دوچرخه» بسیار مهم است. زمانی که پدر از مشکلات صحبت می کند، پسر از غذا خوردن امتناع می کند. در صورتی که قشر مرفه با اشتها غذا می خورند. در فیلم عیاری نیز پسربچه نقش بسیار مهمی دارد.

«آبادانی ها» یک سند تاریخی و اثری انسانی است

رضا رضایی در ادامه نشست بیان کرد: از دید من «آبادانی ها» به دلیل نوع شخصیت پردازی شخصیت دانش نامه، در مرتبه ای بالاتر از «دزد دوچرخه» قرار دارد. فیلم با شخصیت دانش نامه آغاز شده و با آن به اتمام می رسد، در صورتی که او تحول و بلوغی اساسی را تجربه کرده است. یکی از ویژگی های مهم اثر در این است که با وجود پردیالوگ بودن آن، اگر یک فرد خارجی که فارسی نمی داند هم آن را ببیند متوجه داستان می شود و این یک معجزه تصویری است. سینما یعنی فضاسازی و مخاطب باید خود را در فضا احساس کند. «آبادانی ها» یک سند تاریخی و یک اثر انسانی بسیاری قوی است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: برای یازدهمین بار است فیلم «آبادانی ها» را روی پرده سینما می بینم و از نظر من این اثر، بهترین فیلم تاریخ سینمای ایران است و خوشحالم که در روز تولد عیاری این فیلم به نمایش درآمد. «آبادانی ها» به سبب ویژگی هایی که از آن برخوردار است، فیلمی است که حتما باید روی پرده دیده شود.

فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

رضا رضایی بیان داشت: عیاری اعتقاد دارد که او فیلمساز اجتماعی نیست در صورتی که همواره نگاهی موشکافانه به جامعه داشته و در آبادانی ها شاهد این موضوع هستیم. فیلم دارای میزانسن های پیچیده بسیاری است. اجزای سکانس های گوناگون در «آبادانی ها» با دقت زیادی شکل گرفته اند.

گبرلو در ادامه با بیان اینکه اثر عیاری به مسیله آسیب فقر در دنیای مدرن می پردازد، افزود: شخصیت اصلی این فیلم از نظر من دانش نامه است که در واقع نشانه ای از عیاری است. هدف فیلمساز در این اثر فردی است که دوربین را به دست می گیرد و نگاهی سازنده به آینده دارد.

امید رضایی روانپزشک و کارشناس سینما نیز بیان  داشت : هر اثر هنری برای دیده شدن به خالق نیاز دارد و پس از آن، محتاج نوری است که از طرف بیننده به آن تابیده می شود. سینمای آقای عیاری همواره به دلایل مختلف به درستی دیده نشده است. بسیاری از منتقدین در زمان نمایش «آبادانی ها» آن را ندیدند به همین دلیل اکران مهجوری را تجربه کرد.

وی افزود: عیاری دارای دیدی همچون یک آینه مقعر بزرگ است که سطح وسیع جامعه را می بینند و آن را در کانون فیلم خود متمرکز می کند. هنگام نمایش «آبادانی ها»، علاقه ای به نمایش گسترده آن وجود نداشت، اما دارای ویژگی هایی می باشد که پس از سی سال همچنان می توان درباره صحبت کرد.

امید رضایی ادامه داد: عیاری به دلیل نگاه انسانی خود شخصیت های را انتخاب می کند که بازتاب دهنده خصایل انسانی باشند.

انتخاب «آبادانی ها» به عنوان دستاورد بشری برای نگهداری در موزه قطب شمال

در پایان این نشست کیانوش عیاری کارگردان فیلم گفت: «آبادانی ها»  در جشنواره فیلم لوکارنو نمایش داده شد و مدیر سینماتیک پاریس فردای آن روز ضیافت شامی را به افتخار این فیلم برگزار کرد که در آن چهل نفر از سینماگران جهان حاضر بودند. ایشان در تمام مدت آن ضیافت، درباره فیلم حرف زد. وی «آبادانی ها» را برتر از «دزد دوچرخه» می دانست و مهمانان حاضر نیز بر این عقیده بودند.

عیاری افزود: «دزد دوچرخه» فیلم محبوب من نیست و علاقه ای به آن ندارم. اگر به سمت این فیلم آمدم به دلیل قالب آن بود. عقیده دارم انسان برای مشقت به دنیا نمی آید بلکه برای کسب لذت زاده می شود. یادم می اید یک شب سوار بر خودرویی شدم که راننده آن یک پیرمرد بود و این دغدغه در من شکل گرفت که چرا انسان ها زجر می کشند. آن مرد در آن وقت شب باید نزد خانواده خود حاضر می شد. این دغدغه به مدت سه سال همراه من بود. از طرف دیگر، دزدیده شدن خودرو باجناق من باعث شد به فیلم «دزد دوچرخه» فکر کنم.

وی بیان داشت: احساس کردم «دزد دوچرخه» می تواند قالب مناسبی برای من باشد. از میان فیلم های جریان نیوریالیسم، «رم شهر بی دفاع» اثر مورد علاقه من است. یه نظرم «دزد دوچرخه» یکی از خام دوستانه ترین فیلم های این جریان است و هیچ وقت آن را ستایش نکردم. «آبادانی ها» در جشنواره لوکارنو به عنوان یکی از پنجاه فیلم برتر تاریخ سینما برای نگه داری در موزه قطب شمال انتخاب شد اما اجازه ندادند تا در آنجا نگهداری شود. انتخاب موزه در ناحیه قطب شمال برای آن است که اگر زمین نابود شد، در این مکان بخشی از تمدن بشری حفظ شود.

در این برنامه هنرمندانی چون سعید پورصمیمی، احمد امینی، حسن رضایی، جابر قاسمعلی، ناصر غلامرضایی، مهرداد غفارزاده، فخرالدین سیدی، پروین ثقه الاسلام و… حضور داشتند.

فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

پایان خبر دانش نامه

فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فیلمی که قرار بود در موزه قطب شمال نگه داری شود!"، کلیک کنید.