فردوسی از سرآمدان حکمت و فرهنگ در خطه خراسان است

فردوسی از سرآمدان حکمت و فرهنگ در خطه خراسان است

دانش نامه/خراسان رضوی شهردار مشهد گفت: مشهد خورشیدی به نام علی ابن موسی الرضا(ع) دارد و در جوار این خورشید، ستاره هایی در فرهنگ، حکمت، علم و دانش پرورش یافته اند و حکیم ابوالقاسم فردوسی از سرآمدان این ستاره ها در مشهد است.

محمدرضا قلندر شریف، عصر امروز، 25 اردیبهشت ماه در آیین بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که در آرامگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: هر شهری فلسفه وجودی خود را دارد. مشهدالرضا(ع) از زمان تاسیس بر کرانه خورشید ولایت و امامت شکل گرفت. در مشهد، شهروند و گردشگر معنایی ندارد و هرچه است یا مجاورین هستند و یا زایرانی که به بارگاه منور رضوی مشرف می شوند.

وی ادامه داد: مشهد خورشیدی به نام علی ابن موسی الرضا(ع) دارد و در جوار این خورشید، ستاره هایی در فرهنگ، حکمت، علم و دانش پرورش یافته اند و حکیم ابوالقاسم فردوسی از سرآمدان این ستاره ها در مشهد است.

قلندرشریف اضافه کرد: در تاریخ انقلاب اسلامی، رستم ها و اسفندیارهای واقعی بسیارند. در همین تاریخ معاصر خودمان، خیلی از همین شهدا همچون باکری ها، برونسی ها، همت ها و سلیمانی ها در هیبت قهرمانان جاودانه مطرح هستند و امروز نیز امثال حاجی زاده ها، قاآنی ها و سلامی ها پرچمدار این حماسه هستند. مسیولیت ویژه ما نیز تکریم این عزیزان و بزرگداشت مقام آن هاست.

شهردار مشهد یادآور شد: نقطه عطف رسیدگی به مجموعه شاهنامه در تیرماه 1375 اتفاق افتاد؛ یعنی همان زمانی که رهبر معظم انقلاب به این منطقه آمدند و توصیه به بزرگداشت فردوسی کردند. از سال 1392 نیز محدوده توس به عنوان یک منطقه ویژه مطرح شد و از همان زمان، نهادهای مسیول توجه به این بخش به عنوان محدوده منفصل شهری را در دستورکار قرار دادند. با این حال، در دوره ششم مدیریت شهری، کمیسیون توسعه و عمران توس ویژه ترین خدمات را ارایه داده و توجه خود را در عمل نشان داده است.

وی گفت: در این دوره اقداماتی که ویژه این منطقه صورت گرفته نسبت به یک دهه گذشته حدود دو برابر شده است. در این دوره تا به امروز، حدود هزار میلیارد تومان در این محدوده هزینه شده و همه آن نیز از منابع مالی مدیریت شهری بوده است. این همان رسالتی است که از امر رهبر معظم انقلاب بر دوش داشتیم و حتی همین امسال نیز حدود یک هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار اختصاص یافته که هزینه خواهد شد. یک قلم از آن همین آسفالتی است که در معابر اجرا شده است.

شهردار مشهد بیان کرد: کارگروه ویژه ای در مشهد به نام «حکیم توس» وجود دارد که برنامه ریزی ویژه برای بزرگداشت فردوسی در دهه حماسه و ادب در نظر گرفته است.

پایان خبر دانش نامه

فردوسی از سرآمدان حکمت و فرهنگ در خطه خراسان است

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فردوسی از سرآمدان حکمت و فرهنگ در خطه خراسان است" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فردوسی از سرآمدان حکمت و فرهنگ در خطه خراسان است"، کلیک کنید.