فرآیند اخذ رای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

امروز در سراسر کشور؛

فرآیند اخذ رای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

فرآیند اخذ رای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۸ صبح امروز در سراسر کشور آغاز شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه، چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح جمعه هشتم تیرماه، با حضور وزیر کشور در ستاد انتخابات آغاز شد و تا ساعت ۱۸ بعد از ظهر امروز ادامه خواهد داشت و این زمان می تواند با تشخیص وزیر کشور تمدید شود.

آغاز فرآیند رای گیری را صدها خبرنگار، عکاس و فیلمبردار از رسانه های داخلی و خارجی، در محل ستاد انتخابات کشور پوشش دادند و در لحظه، اولین اخبار را از این رویداد مهم به رسانه های خود مخابره کردند.

۰۸:۰۳ رهبر انقلاب: جمهوری اسلامی قوامش به حضور مردم است/ حضور مردم امری لازم و ضروری است

 حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اولین دقایق آغاز رأی‌گیری «چهاردهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری»، با حضور در محل صندوق سیار ۱۱۰ در حسینیه امام خمینی (ره)، رأی خود را به صندوق انداختند.

 حضرت آیت الله خامنه اپس از انداختن رای‌ خود به صندوق تاکید کردند: برای ملت عزیزمان از خداوند متعال بهترین روزها و سال ها را مسالت دارم، روز انتخابات برای ما ایرانی ها روز نشاط و شادی است به خصوص آن وقتی که انتخابات برای گزینش رئیس جمهور است که چند سال آینده کشور با این انتخاب مردم تعیین می شود.

ایشان بیان کردند: ما توصیه می کنیم مردم عزیزمان مساله رای دادن و حضور در این آزمون مهم سیاسی را جدی بگیرند و شرکت کنند.

رهبر انقلاب در بخشی از سخنانشان تصریح کردند: جمهوری اسلامی قوامش به حضور مردم است و برای اثبات صحت و صداقت جمهوری اسلامی حضور مردم امری لازم و ضروری است.

ایشان بیان کردند: امیدوارم خداوند برای این کشور بهترین گزینه را مقدر کند و سال های آینده سال های مطلوبی باشد و مردم از گزینه خود راضی باشند.

۰۸:۰۰ وزیر کشور دستور آغاز رای گیری چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری را صادر کرد

احمد وحیدی روز جمعه پس از دستور آغاز رای گیری چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: در این دوره از انتخابات، تنها ۴۰ روز برای آماده‌سازی برگزاری انتخابات فرصت داشتیم، در حالی که به طور معمول این روند یک سال زمان نیاز داشت؛ اما در این مدت کوتاه محقق شد.

وی با بیان اینکه انتخابات سبب عزت،شوکت، اقتدار و بالندگی است، اظهار داشت: از مردم دعوت می‌شود که در آغازین ساعات روز به شعب مراجعه و رای خود را به صندوق بیندازند. 

وحیدی عنوان کرد: در کنار عوامل اجرایی کارت برای ۴۶ هزارو ۸۹۴ نفر نماینده کاندیدا در همه شعب صادر شد و افراد مطابق قانون اجازه تبلیغات ندارند، امیدواریم رعایت کنند.

وزیر کشور با بیان اینکه ۳۴۴ صندوق در خارج از کشور مستقر شده است، گفت: ۴۶هزار و ۸۹۴ نماینده از سوی نامزدها در پای صندوق‌ها حضور دارند.

وی تأکید کرد: مردم عزیز بهتر است از صبح در انتخابات شرکت کرده و به  فرد مورد نظر خود رأی دهند به آنها اطمینان می‌دهیم که انتخابات درامنیت کامل برگزار می‌شود.

وحیدی در پایان گفت: امیدوارم خاطره خوب انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی تکرار شود.

براساس این گزارش، مدارک لازم برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری، برخلاف انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری که رای گیری با ۵ مدرک قابل انجام بود، در این انتخابات تنها شناسنامه و کارت ملی در اخذ رای قابل پذیرش است و در ۳۴۴ شعبه اخذ رای خارج از کشور نیز رای گیری با گذرنامه نیز قابل انجام است.

بر اساس اعلام سازمان ثبت احوال کشور، ۶۱ میلیون و ۴۵۲ هزار و ۳۲۱ نفر واجد شرایط در داخل و خارج از کشور می‌توانند در رأی‌گیری شرکت کنند.

رأی دهی با ارائه‌ی شناسنامه یا کارت ملی امکان‌پذیر خواهد بود. در این دوره از انتخابات، درج دانش نامه بر شناسنامه حذف شده است.

به استناد ماده ۳۶ قانون انتخابات ریاست جمهوری کلیه افرادی که تابعیت ایرانی دارند و سن آنها ۱۸ سال تمام باشد؛ یعنی متولدین روز ۸ تیرماه ۱۳۸۵ و قبل از آن می‌توانند با ارائه اصل شناسنامه و یا کارت ملی خود در انتخابات مذکور شرکت کنند.

در پایان زمان رأی‌گیری و پس از شمارش آرا، با حضور مجریان، ناظران و نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رأی، صورت جلسه تهیه و در سامانه احراز بارگذاری و سپس در بخشداری‌ها و فرمانداری‌ها تجمیع و به وزارت کشور اعلام می‌شود و بعد از تأیید شورای نگهبان، وزارت کشور آمار رسمی را اعلام خواهد کرد.

ستاد انتخابات کشور برای اطلاع رسانی عمومی فهرست و نشانی شعب سراسر کشور برای اخذ رای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران را اعلام کرد.

هموطنان گرامی و مخاطبان عزیز برای اطلاع از محل شعب اخذ رای اینجا کلیک نمایند .

انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران امروز جمعه هشتم تیرماه در سراسر ایران اسلامی و ۳۴۴ شعبه اخذ رای در خارج از کشور برگزار می‌شود.

محسن اسلامی سخنگوی ستاد انتخابات وزارت کشور پیشتر گفته بود “در این انتخابات با توجه به محدودیت های که در قانون انتخابات ریاست جمهوری وجود دارد، رای گیری تنها با تعرفه های کاغذی انجام خواهد شد و همچنین در این دوره، احراز هویت به روال گذشته الکترونیکی است”.

وی تاکید کرده بود، از نکات مهم مورد تاکید مقام معظم رهبری در چهار راهبرد اصلی ایشان در خصوص انتخابات، بحث سلامت انتخابات است و نکته مهم اینجاست که با توجه به حضور بین ۵ تا ۷ نفر اعضای اجرایی در شعب اخذ رای، نمایندگان فرماندار، هیئت نظارت، مامورین فراجا و نمایندگان نامزدهای ریاست جمهوری و پیچیدگی مراحل اخذ و ثبت رای ، سلامت انتخابات در بالاترین میزان خواهد بود.

همچنین براساس اطلاعیه صادره از سوی ستاد انتخابات کشور، اعلام شد که نامزدهای انتخابات می توانند در هر شعبه یک نماینده داشته باشند و در فرایند شمارش آرا نیز می توانند حضور یابند.

برای برگزاری انتخابات امروز ، بیش از ۸۰۰ هزار نفر از اقشار مختلف مردم حضور فعال دارند که همگی آموزش های لازم را دیده اند.

تعداد کل شعب اخذ رای در سراسر کشور ۵۸۶۴۰ است که از این تعداد، ۳۴۵۲۲ شهری، ۲۴۱۱۸ روستایی، ۴۳۴۲۵ ثابت و  ۱۵۲۱۵ شعبه سیار می باشد.  

همچنین هر یک از نامزدهای انتخابات دو نماینده مستقر در ستاد انتخابات کشور می توانند داشته باشند.

گزارش در حال تکمیل…

 

فرآیند اخذ رای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "فرآیند اخذ رای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "فرآیند اخذ رای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد"، کلیک کنید.