زخم‌های سیاره سرخ به روایت مدارگرد اروپا +تصاویر

زخم‌های سیاره سرخ به روایت مدارگرد اروپا +تصاویر

مدارگرد مریخ زخم‌های سیاره سرخ را بزرگ‌تر از گرند کانیون است ثبت کرده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه به نقل از اسپیس، مدارگرد مارس‌اکسپرس تصاویری از این خط عظیم بر روی سطح سیاره مریخ ثبت کرده است که رویداد بسیار مهمی در تاریخ شناخت سیاره مریخ محسوب می‌شود.

تصاویر جدیدی که توسط آژانس فضایی اروپا منتشر شده است، یک زخم بسیار بزرگ به طول ۶۰۰ کیلومتر را روی سطح مریخ با جزئیات بیشتر از گذشته ثبت کرده است.

طبق گزارش‌های منتشر شده، عمق این شکاف یا شکستگی در سطح مریخ به بیش از یک کیلومتر می‌رسد. به این ترتیب، این خط طولانی‌تر و عمیق‌تر از کانیون بزرگ در زمین است که به عنوان بزرگ‌ترین کانیون در منظومه شمسی شناخته می‌شود.

زخم‌های سیاره سرخ به روایت مدارگرد اروپا +تصاویر

دانشمندان می‌گویند که این شکاف احتمالا در اثر فرو رفتگی و شکسته شدن پوسته سیاره مریخ در طی میلیون‌ها سال گذشته ایجاد شده است. این پدیده نشان دهنده فرآیند‌های زمین شناسی بسیار فعال بر روی مریخ است که تا کنون چندان شناخته شده نبودند.

بررسی دقیق‌تر این خط عظیم با استفاده از ابزار‌های پیشرفته ماهواره‌ای می‌تواند اطلاعات ارزشمندی درباره تاریخچه و فعالیت‌های زمین شناسی مریخ در اختیار دانشمندان قرار دهد و برنامه‌های آینده اکتشاف و استقرار انسان بر روی مریخ اهمیت داشته باشد.

مقامات آژانس فضایی اروپا در تازه‌ترین گزارش خود نوشتند: ما هنوز مطمئن نیستیم که آگانیپ فوسا چگونه و چه زمانی به وجود آمده است، اما به نظر می‌رسد که در اثر بالا آمدن ماگما از زیر توده عظیم آتشفشان‌های تارسیس پوسته مریخ کشیده شده و ترک خورده است.

تصاویری که اخیرا منتشر شده در جست‌وجوی مدارگرد مارس‌اکسپرس به دست آمده که نخستین ماموریت اروپا به سیاره سرخ است. 

مارس‌اکسپرس که از سال ۲۰۰۳ در سیاره سرخ مستقر شده، همچنان در حال انجام تحقیقات از مریخ است، باوجود آنکه فرودگر آن طی این ماموریت گم شد. بررسی مواد معدنی و مطالعه جو سیاره از جمله ماموریت‌های مدارگرد اروپا است.

زخم‌های سیاره سرخ به روایت مدارگرد اروپا +تصاویر

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زخم‌های سیاره سرخ به روایت مدارگرد اروپا +تصاویر" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زخم‌های سیاره سرخ به روایت مدارگرد اروپا +تصاویر"، کلیک کنید.