ردپای ویروس های باستانی در روح و روان ما کشف شد!

به گزارش خبرگزاری دانش نامه، براساس گزارش مجله دانش نامه، تحقیقات جدید نشان داده است که هزاران توالی DNA که از عفونت های ویروس های باستانی منشا می گیرند؛ در مغز بیان می شوند و برخی از آنها در استعداد ابتلا به اختلالات روانپزشکی، مانند اسکیزوفرنی، اختلال دوقطبی و افسردگی نقش دارند.

حدود هشت درصد از ژنوم ما از توالی هایی به نام «رتروویروس های درون زای انسانی» (HERVs) تشکیل شده است. این توالی ها ناشی از عفونت های ویروسی باستانی هستند که صدها هزار سال پیش رخ داده اند.

تا همین اواخر، فرض بر این بود که این «ویروس های فسیلی» صرفاً دی ان ای ناخواسته هستند و عملکرد مهمی در بدن ندارند. با این حال، به دلیل پیشرفت در تحقیقات ژنومیک، دانشمندان اکنون کشف کرده اند که این ویروس های فسیلی در کجای دی ان ای ما قرار دارند.

اطلاع از محل دقیق آنها به ما امکان می دهد بهتر بفهمیم چه زمانی بیان می شوند و چه عملکردهایی ممکن است داشته باشند.

مطالعه جدید مبتنی بر این پیشرفت ها است و اولین مطالعه ای است که نشان می دهد مجموعه ای از HERV های خاص بیان شده در مغز انسان، استعداد ابتلا به اختلالات روانپزشکی را افزایش می دهد. یافته ها گامی رو به جلو در درک اجزای ژنتیکی پیچیده ای است که به این شرایط کمک می کنند.

دکتر «تیموتی پاول»، نویسنده ارشد مطالعه، گفت:

«این مطالعه از یک رویکرد جدید و قوی برای ارزیابی تاثیر حساسیت ژنتیکی بر روی اختلالات روانپزشکی، با بیان توالی های ویروسی باستانی موجود در ژنوم انسان مدرن، نشان می دهد. نتایج نشان می دهد که این توالی های ویروسی احتمالاً نقش مهم تری نسبت به آنچه در ابتدا تصور می شد در مغز انسان بازی می کنند. به طور خاص پروفایل های بیانی HERV با افزایش حساسیت به برخی از اختلالات روانی مرتبط است.»

رد پای ویروس های باستانی در روان ما!

خطرهای ژنتیکی بیماری های روانی

این مطالعه داده های حاصل از مطالعات ژنتیکی بزرگ شامل ده ها هزار نفر، چه با و چه بدون شرایط سلامت روان، و همچنین اطلاعات حاصل از نمونه های کالبد شکافی مغز از 800 نفر را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

اگرچه بیشتر انواع خطر ژنتیکی مرتبط با تشخیص های روانپزشکی، بر ژن هایی با عملکردهای بیولوژیکی شناخته شده تاثیر می گذارند، محققان دریافتند که برخی از انواع خطر ژنتیکی ترجیحاً بر بیان HERVs تاثیر می گذارند.

محققان پنج علامت قوی بیان HERV، مرتبط با اختلالات روانپزشکی را گزارش کردند. دو HERV با خطر اسکیزوفرنی، یکی با خطر اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی و دیگری با خطر افسردگی مرتبط است.

دکتر «رودریگو دوارته»، نویسنده اول و پژوهشگر IoPPN، گفت: «ما می دانیم که اختلالات روانپزشکی دارای یک جزء ژنتیکی قابل توجهی هستند و بسیاری از بخش های ژنوم به طور فزاینده ای در ایجاد حساسیت نقش دارند. در این مطالعه، ما توانستیم بخش هایی از ژنوم مربوط به HERV را بررسی کنیم، که منجر به شناسایی پنج توالی مرتبط با اختلالات روان پزشکی شد. درحالی که هنوز مشخص نیست که چگونه این HERVها بر سلول های مغز تاثیر می گذارند تا این افزایش خطر را ایجاد کنند، یافته های ما نشان می دهد که تنظیم بیان آنها برای عملکرد مغز مهم است.»

دکتر «داگلاس نیکسون»، یکی از نویسندگان ارشد این مطالعه نیز گفت:

«تحقیقات بیشتری برای درک عملکرد دقیق اکثر HERVها، از جمله موارد شناسایی شده در ما، مورد نیاز است. ما فکر می کنیم که درک بهتر این ویروس های باستانی و ژن های شناخته شده دخیل در اختلالات روانپزشکی، پتانسیل ایجاد انقلابی در تحقیقات سلامت روان را دارند. همچنین به راه های جدید برای درمان یا تشخیص این بیماری ها منجر می شوند.»

227227

ردپای ویروس های باستانی در روح و روان ما کشف شد!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ردپای ویروس های باستانی در روح و روان ما کشف شد!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ردپای ویروس های باستانی در روح و روان ما کشف شد!"، کلیک کنید.