دستاوردهای بزرگ دولت «شهید رییسی» در حوزه سلامت/ اقدامات دولت سیزدهم در سلامت چه بود؟

دانش نامه گزارش می دهد؛

دستاوردهای بزرگ دولت «شهید رییسی» در حوزه سلامت اقدامات دولت سیزدهم در سلامت چه بود؟

دولت سیزدهم که در آغاز به کار خود با کرونا درگیر بود در ادامه فعالیت نظام سلامت کشور را متحول کرد.

به گزارش خبرنگار گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه، دولت سیزدهم در حوزه های مختلف دستاورد های زیادی داشته است، اما در حوزه سلامت زمانی شهید رییسی به عنوان رییس جمهور منتخب مردم انتخاب شد، همچنان کشور با کرونا درگیر بود و همچنان این بیماری افراد زیادی را درگیر خود می کرد، اما با ورود به موقع دولت خرید و تامین واکسن باعث شد تا بسیاری از مردم واکسینه و ایمن در برابر کرونا شوند به طوری که تنها طی پنج ماه پس از آغاز به کار دولت سیزدهم، بیش از 131 میلیون دوز واکسن کرونا وارد کشور شد و بنابر اطلاعات گمرک و سازمان غذا و دارو، تنها در پنج ماه نخست دولت سیزدهم، میزان واردات واکسن با رشد 7 برابری نسبت به دولت دوازدهم مواجه شد.

توجه ویژه به پرستاران

علی عباسی بگلو عضو هییت مدیره انجمن فوریت های پزشکی در گفت و گو با خبرنگار سلامت خبرگزاری دانش نامه در مورد توجه ویژه دولت سیزدهم به پرستاران گفت: از همان ابتدا نگاه شهید رییسی به نظام سلامت کشور نشان از دغدغه های اصلی ایشان در حوزه سلامت داشت به طوری که استخدام بیش از 10 هزار نفر از پرستاران شاغل در ایام کرونا و تبدیل وضعیت 18 هزار پرستار نیز از اقداماتی بود که از توجه ویژه دولت به وضعیت پرستاران حکایت داشت که می توان به آن اشاره کرد.

وی افزود: همچنین پرداخت کارانه کادر درمان و تعرفه های خدمات پرستاری از دیگر اقداماتی بود که دولت سیزدهم توجه ویژه ای به این موضوع داشت.

دستاورد های دارویی

همچنین اقدامات خوبی در حوزه دارو صورت گرفته است به به طوری که سیدحیدر محمدی رییس سازمان غذا و دارو نیز در مورد دستاورد دولت در حوزه دارو گفت: اقدامات بسیار بزرگی در حوزه سلامت اتفاق افتاد که افتتاح 17 خط دارویی جدید و رونمایی از چندین داروی دانش بنیان، اجرای طرح دارویار در سال 1401، تولید بسیاری از محصولات دانش بنیان هایتک حوزه تجهیزات و ملزومات پزشکی از جمله دستگاه شتاب دهنده خطی، دستگاه سیتی اسکن، دستگاه الکتروشوک، ونتیلاتور تنفسی، ماشین های بیهوشی، دستگاه های دیالیز تخصصی پزشکی و بسیاری از ملزومات مصرفی با همت شرکت های دانش بنیان و حمایت های بی بدیل ایشان انجام شد.

وی افزود: حمایت های ایشان در توسعه امنیت غذایی و فرمایشات و رهنمود های مکرر در لزوم ارتقای امنیت غذا و اطلاع رسانی به مردم در خصوص دسترسی به غذای سالم و کمک همه دستگاه ها برای تامین و بالا بردن دسترسی مردم به غذای سالم در روز های آخر سال 1402 را فراموش نمی کنیم.

محمدی ادامه داد: پیگیری های های مکرر رییس جمهور فقیدمان برای حمایت از تولید و تولیدکنندگان و توصیه برای در اولویت قرار دادن سلامت مردم و تامین دارو، تجهیزات و شیرخشک نوزادان به دستگاه ها و دستورات مکرر برای پرداخت اعتبارات به قید فوریت برای حوزه سلامت و بسیاری از حمایت های دیگر ایشان باعث شد که ما امروز خلا حضورشان را دوچندان حس کنیم.

توجه ویژه به شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت

نگاه و توجه ویژه دولت به شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت از موضوعات مثال زدنی و دستاورد های بزرگ دولت سیزدهم است در همین زمینه سید محمد حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور حمایت دولت از شرکت های دانش بنیان بویژه در حوزه پزشکی و سلامت را مورد تاکید قرار داد و گفت: اگر در گذشته توجه چندانی به این حوزه وجود نداشت و از تولید محصولات شرکت های دانش بنیان حمایت نمی شد، اما امروز این تاکید وجود دارد که از نخبگان و صاحبان فکر و اندیشه و تجهیزات و محصولاتی که تولید می کنند با جدیت حمایت شود و در این راستا وزارتخانه های مختلف از جمله نفت، نیرو و صمت مکلف شده اند که از شرکت های دانش بنیان مرتبط با خود حمایت کنند. معتقدیم ایران سرزمین استعداد های درخشان است و اگر جوانان مورد حمایت قرار بگیرند می توانند کار های بزرگی انجام دهند.

قبل و بعد از شروع به کار دولت سیزدهم

تا قبل از آغاز به کار دولت مردمی، حدود 19 میلیون دز واکسن کرونا به ایران تعلق گرفته بود و کرونا روزانه بیش از 700 قربانی می گرفت و با اختصاص منابع مالی حدود 140 میلیون دز واکسن کرونا وارد کشور شد، همچنین 1700 مورد به ظرفیت خانه های بهداشتی کشور اضافه شد و بناست که با افزایش 2700 مورد دیگر تا پایان سال جاری، تعداد خانه های بهداشت به 4400 مورد برسد.

تاکید بر به سرانجام رساندن نسخه نویسی الکترونیک

طرح مهم دیگر دولت سیزدهم به سرانجام رساندن نسخه نویسی الکترونیک و الزام حذف نسخ کاغذی بود که از ابتدای دی ماه 1400 به یکی از موضوعات مهم نظام سلامت کشور بدل شد؛ موضوعی اجرای کامل آن به طور رسمی از اسفند 1397 آغاز شده بود. سازمان بیمه سلامت ایران نیز طرح نسخه نویسی الکترونیکی را آبان 1398 در 235 شهر اجرا کرد. از سوی دیگر شیوع کرونا سبب شد تسریع روند این طرح بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

کنترل هزینه های زاید و غیر ضروری سلامت، یکی از دغدغه های متولیان نظام سلامت کشور بود که با اجرای طرح نسخه الکترونیک، به سرانجام می رسد و به مرور می تواند به یکپارچگی اطلاعات، جلوگیری از تجویز دارو های اشتباه، سقف گذاری ارایه خدمات، جلوگیری از همپوشانی های بیمه ای، صرفه جویی در مصرف کاغذ و … کمک کرده و در نهایت بازوی مهمی برای اجرای کامل پرونده پزشک خانواده در کشور باشد.

در عین حال به اذعان متخصصان، سیستم نسخه نویسی الکترونیک، مشکلات متعدد نسخه نویسی کاغذی را بهبود داده و باعث صرفه جویی و کاهش هزینه های مراقبت، کاهش اشتباهات نسخه نویسی، خطاهای دارویی و بهبود دارو درمانی و سلامت بیمار می شود.

افتتاح 106 پروژه بیمارستانی و 2 کلان بیمارستان

افزودن 15 هزار و 939 تخت بیمارستانی به مراکز درمانی و افتتاح 106 پروژه بیمارستانی نیز از مهم ترین دستاورد های نظام سلامت در دولت مردمی است. وزیر بهداشت در مورد افتتاح این بیمارستان ها با مقایسه عملکرد دولت سیزدهم با گذشته بیان داشت: «در بازه زمانی سه سال قبل از دولت مردمی، 52 بیمارستان جدید افتتاح شده بود و در این دولت به 106 پروژه بیمارستانی افزایش یافت که کلان بیمارستان هوشمند حضرت مهدی (عج) با هزار تخت و کلان بیمارستان غدیر با 821 تخت از نمونه های آن بود. همچنین در سه سال پایانی دولت قبل، 347 دستگاه دیالیز در کشور توزیع شده بود که در 22 ماه دولت مردمی، به 922 دستگاه رسیده و افزایش سه برابری داشته است.»

معاون درمان وزارت بهداشت نیز در مورد توسعه تخت های بیمارستانی، بیان داشت: «تعداد تخت های ویژه نوزادان 500 عدد بود که دو برابر افزایش یافت و الان هزار و 50 تخت picu ایجاد شده است. همچنین سه هزار تخت ویژه نیز در این مدت به ناوگان تخت بیمارستانی کشور اضافه شده است.»

جذب یک میلیون و 200 هزار گردشگر سلامت به کشور

از جمله اتفاقات خوبی که در نظام سلامت طی دو سال گذشته رخ داد، جذب دو میلیون و 200 هزار گردشگر سلامت به کشورمان بود.

وزیر بهداشت درباره توسعه گردشگری سلامت در کشور، گفت: «تاکنون 240 بیمارستان مجوز IPD برای پذیرش گردشگران سلامت کسب کرده اند و یکی از طرح هایی که در حوزه گردشگری سلامت دنبال خواهیم کرد، رایزن سلامت است که بر اساس این طرح، به کشور هایی که میزان مراجعه گردشگر سلامت مان زیاد است، رایزن سلامت اعزام خواهیم کرد.»

افتتاح 53 مرکز دندانپزشکی

علاوه بر اتفاقات مثبتی که در بالا گفته شد به گفته وزیر بهداشت، در 22 ماه دولت مردمی، 53 مرکز جدید دندانپزشکی در بخش دولتی به بهره برداری و افزایش چهار برابری داشته است. همچنین یک هزار دستگاه آمبولانس در دولت سیزدهم خریداری شده و در این مدت 37 پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی و چهار پایگاه هوایی راه اندازی و 58 دستگاه آمبولانس و 20 دستگاه اتوبوس آمبولانس با ظرفیت 13 تخت سیار در کشور تامین شده است.

دستاوردهای بزرگ دولت «شهید رییسی» در حوزه سلامت/ اقدامات دولت سیزدهم در سلامت چه بود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "دستاوردهای بزرگ دولت «شهید رییسی» در حوزه سلامت/ اقدامات دولت سیزدهم در سلامت چه بود؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "دستاوردهای بزرگ دولت «شهید رییسی» در حوزه سلامت/ اقدامات دولت سیزدهم در سلامت چه بود؟"، کلیک کنید.