حق شناس: وقتی این جمله آقای رییسی را شنیدم فهمیدم شرایط اقتصادی سختی در پیش داریم

حق شناس: وقتی این جمله آقای رییسی را شنیدم فهمیدم شرایط اقتصادی سختی در پیش داریم

هادی حق شناس، نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری دانش نامه با اعلام این مطلب افزود: مثل روز روشن بود که آقای رییس جمهور با پیچیدگی های اقتصادی آشنا نیستند. یادم هست در تبلیغات انتخاباتی ایشان حرفی زدند که من و بسیاری از دوستان این نتیجه را گرفتیم که برآوردشان از تاثیر تحریم بر اقتصاد ایران غیرواقعی است.

وی در توضیح این مطلب افزود: ایشان در سخنانی عجیب گفتند قیمت مرغ و تخم مرغ چه ربطی به تحریم و دلار دارد؟ همین یک جمله نشان از آن دارد که برآورد درباره تحریم اشتباه است. اتفاقا قیمت مرغ و تخم مرغ در ارتباط مستقیم با نرخ دلار و تحریم است چون بیش از 90 درصد وابستگی در واردات نهاده های طیور وجود دارد. حال چطور می شد بگوییم یعنی چه ، مگر مرغ دلار می خورد که قیمت دلار روی قیمت گوشت آن تاثیر بگذارد. به بیان ساده این حرف ها نشان از آن دارد که ارزیابی دقیق نیست، مشاوره درست صورت نگرفته والا در حقیقت به طور غیرمستقیم مرغ دلار می خورد. نهاده های دامی با دلار خریداری می شود و وقتی دلار در اثر تحریم افزایش قیمت دارد، طبیعی است که نرخ ها بالا برود. حالا شما در این شرایط شعار قطع وابستگی سفره مردم به تحریم را می دهید، اما نمی دانید ابزاری در اختیار ندارد و سازوکار تحریم را اصلا به درستی نشناخته اید.

وی گفت: تورم دو مشکل بزرگ برای اقتصاد ایران ایجاد کرده است. اولین مشکل در بخش واردات و صادرات نمود دارد و دومین مشکل در بخش نقل و انتقال پول خودش را نشان می دهد.

اگر نگاهی به آمار واردات و صادرات کشور بیندازید می بینید که حجم دادوستد ایران یعنی واردات و صادرات در سال 1390 برابر با 250میلیارد دلار بوده است که این رقم دوازده سال بعد ، یعنی در سال 1402 به 150 میلیارد دلار کاهش یافته است. کاهش صد میلیارد دلاری مراوده ما با جهان اتفاقا ناشی از همین تحریم هاست. آن رییس جمهوری که می گفت مردم می پرسند تحریم چیست و این رییس جمهوری که می گوید بدون گره زدن سفره مردم به تحریم می شود مشکل را حل کرد، هر دو واقعیت تحریم را نادیده می گیرند.

او ادامه داد: در کنار این کاهش شدید، با مشکل بزرگ نقل و انتقال روبرو هستیم یعنی اگر صادراتی هم داریم، نمی توانیم پولش را وارد کشور کنیم. در این فضا طبیعی است که مولفه تحریم در حال فشار زیاد به اقتصاد ماست و باید اول مشکل بزرگ را حل کنیم و بعد در صدد برآییم اقتصاد را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به انتقادات شدید از دولت روحانی از سوی تیم کنونی گفت: کاش آقای رییس جمهوری و همراهانش به یک سیوال مهم پاسخ دهند، اینکه چرا نرخ دلار در فاصله سال های 1392 تا 1395 ، نوسان اندکی داشت؟ دلیل طبیعتا به برجام و مذاکرات برمی گردد . خوب وقتی شما اصل موضوع را قبول نمی کنید نتیجه وضعیتی است که برای اقتصاد ایران ایجاد می شود.

مشروح این مصاحبه را اینجا بخوانید.

223223

حق شناس: وقتی این جمله آقای رییسی را شنیدم فهمیدم شرایط اقتصادی سختی در پیش داریم

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حق شناس: وقتی این جمله آقای رییسی را شنیدم فهمیدم شرایط اقتصادی سختی در پیش داریم" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حق شناس: وقتی این جمله آقای رییسی را شنیدم فهمیدم شرایط اقتصادی سختی در پیش داریم"، کلیک کنید.