حرکات اصلاحی و ورزشی چطور به بهبود مشکلات جسمانی کمک می کند؟

دانش نامه گزارش می دهد

حرکات اصلاحی و ورزشی چطور به بهبود مشکلات جسمانی کمک می کند؟

حرکات اصلاحی و ورزشی را که شامل تشخیص، راه های پیشگیری و تمرینات می شود مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه، با توجه به دلایل متعدد و پیشرفت تکنـولوژی و عدم آشنــایی به تاثیر حرکات بدنی صحیح، انسان امروزی دچار کم یا بی حرکتی شده است تا جایی که دچار ضعف، سستی و بیماری های گوناگون گردیده است و از نظر جسمانی باعث شده توانایی انـجام خیـلی کارهارا نداشته باشد و به لحاظ شکل ظاهری دچـار ناهنجاری شده است.

عامل اصلی خیلی از بیماری ها فقدان فعالیت های بدنی است و همچنین استفاده نا صحیح از عضلات که سبب شکل گیری و ضعف وناتوانی شده و منجر به ناهنجاری های اندام های فوقانی وتحتانی می گردد و باعث تغییر شکل وضعیت بدنی و اندام انسان می شود.

این ضعـف وناتـوانی نه تنها شکـل ظاهری را تغییــر داده بلکه یکی از عوامل انزوا و افسـردگی است، در ضـمن باعث فشار بر روی مفـاصل زانـو، کمـر و آرتروز زودرس است. در جامعه کنونی بسیاری از نوجوانان، جوانان و بزرگسالان از ناهنجاری های قامتی رنج می برند: داشتن شانه ای افتاده، زانویی پرانتزی، سر به جلو و…

تصمیم داریم در یک سلسله نوشتار به مبحث حرکت اصلاحی و هر جلسه یک عارضه اسکلتی-عضلانی بر اساس منابع و کتب علمی بپردازیم:

موضوعات مورد بحث در حرکات اصلاحی:

*بررسی ضعف ها و ناهنجاری های اکتسابی دستگاه استخوانی، عضلانی و مفصلی افراد است. 

*این ناهنجاری ها عموما در اثر عادات حرکتی نامناسب، فقر حرکتی، شرایط نامناسب محیطی و با مشخصه های تدریجی بودن، بویژه در دوران کودکی و سنین رشد اتفاق می افتد.

*این ناهنجاری ها هنوز شدید نیستند که به جراح سپرده شوند لذا با حرکات اصلاحی و درمانی قابل اصلاح می باشند.

*به زبان دیگر موضوع حرکات اصلاحی تعادل ساختار فیزیکی بدن یا همان وضعیت بدنی (قامت) است.

تغییرات وضعیت بدنی

در دوران جنینی ستون فقرات فقط یک انحنا دارد که از سر شروع می شود و تا ناحیه خاجی ادامه می یابد. در دوران نوزادی دو خمیدگی عمده (هر دو انحنا در ناحیه سینه و خاجی به طرف جلو). با حرکات سر و گردن نوزاد در حدود 6 ماهگی انحنای گردنی (انحنای سوم) شکل می گیرد (تحدب به جلو). با شروع نشستن و چهار دست و پا رفتن انحنای کمری (انحنای خفیف چهارم) ظاهر می شود (تحدب به جلو). (به دلیل بزرگی کبد و بالا بودن مرکز ثقل کودک برای ایستادن و راه رفتن حالت نا پایداری دارد. برای جبران این حالت یک خمیدگی شدید کمری –لوردوز- برای حفظ تعادل ایجاد می کند). در اولیل راه رفتن و ایستادن پا های کودک حالت پرانتزی دارد این تا 18 ماهگی ادامه داشته و به تدریج در حدود 3.5-3 سالگی با یک حالت ضربدری ادامه می یابد. این حالت در حدود 7-6 سالگی از بین می رود.

حرکات اصلاحی و ورزشی (تشخیص، راه های پیشگیری، تمریناتحرکات اصلاحی و ورزشی (تشخیص، راه های پیشگیری، تمرینات

وضعیت بدنی

قرار گرفتن بخش های مختلف بدن به ترتیب نسبی به منظور انجام یک فعالیت خاص
   همچنین:
*یعنی ترکیب ساختار مفاصل بدن در هر لحظه از زمان
*یعنی ارتباط قسمت های مختلف بدن نسبت به خط ثقل
*یعنی ترتیب قرار گرفتن صحیح و متناسب اجزای بدن
*اثر کارآیی مکانیکی بر سیستم عصبی عضلانی در وضعیت قایم (ارتوپدی)

* از نظر تیپ شناسی:

قرار گرفتن بدن به این ترتیب است که سر در حالت مستقیم، نگاه به طرف جلو، ران کاملا صاف، زانو ها نسبت به ران ها در زاویه صحیح، انگشتان پا در حالت مستقیم و پاشنه ها نیز در یک امتداد قرار داشته باشند. 

خط فرضی ثقل

خطی است که از مرکز ثقل بدن می گذرد و بر مرکز سطح اتکا که معمولا در میان دو پا است عمود می شود. به هر میزانی که این خط از نزدیک یا مرکز ثقل بگذرد بدن در حالت تعادل خواهد بود.    عبور خط فرضی ثقل را در بدن می توان از سه نما بررسی کرد. نحوه قرارگیری بخش های مختلف اسکلت آدمی نسبت به این خط؛ شاخص اصلی تشخیص ناهنجاری ها در حرکات اصلاحی است.

وضعیت بدنی استاندارد/ مطلوب/ بهینه در نمای جانبی
 

حرکات اصلاحی و ورزشی (تشخیص، راه های پیشگیری، تمرینات

وضعیت استاندارد در نمای قدامی و خلفی

حرکات اصلاحی و ورزشی (تشخیص، راه های پیشگیری، تمریناتحرکات اصلاحی و ورزشی (تشخیص، راه های پیشگیری، تمرینات

دکتر میثم اللهمرادی
عضو هییت علمی دانشگاه آزاد اسلامی
مربی رسمی فدراسیون جهانی بدنسازی و پرورش اندام IFBB

حرکات اصلاحی و ورزشی چطور به بهبود مشکلات جسمانی کمک می کند؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "حرکات اصلاحی و ورزشی چطور به بهبود مشکلات جسمانی کمک می کند؟" هستید؟ با کلیک بر روی بین الملل، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "حرکات اصلاحی و ورزشی چطور به بهبود مشکلات جسمانی کمک می کند؟"، کلیک کنید.