جشنواره فیلم کن 2024 با ابرهای طوفانی و پس زمینه اعتراضی شروع شد

جشنواره فیلم کن 2024 با ابرهای طوفانی و پس زمینه اعتراضی شروع شد

به گزارش خبرگزاری دانش نامه،با نم نم ملایم باران، لیلی گلادستون، گرتا گرویگ، عمر سی، جین فوندا، ژولیت بینوش و ستاره های دیگر زرق و برق را به فرش قرمز جشنواره آوردند.

دانش نامه نوشت:این آسمان تاریک و گرفته به نوعی بازتاب دهنده وضعیت ذهنی تجارت فیلم در مشهورترین جشن سینما است که ماراتن 11 روزه خود را با مباحث مناقشه برانگیز آغاز کرد، بود. اگر از استودیوهای هالیوود که هنوز از اعتصاب انجمن های بازیگران و نویسندگان سال پیش که بیشتر تولید سال را زمین زد و پس لرزه های ناشی از کووید که گیشه را تهی کرده یاد نکنیم، نمی توان نادیده گرفت که سرویس های پخشی که بسیاری از این شرکت ها در طول همه گیری راه اندازی کردند، نتوانسته اند سود قابل توجهی به دست آورند و همه اینها موجی از کاهش هزینه ها و صرفه جویی را به همراه داشته که با روحیه آزاد جشنواره کن همخوانی ندارد.

با این حال، انتظار می رود استودیوهای بزرگ امسال هم در جشنواره حضور داشته باشند، حتی اگر از برخی از مدیران آنها خواسته شده باشد که هنگام سفر به جنوب فرانسه، اقتصادی پرواز کنند. «فیوریوسا» در دنیای «مکس دیوانه» جورج میلر امروز چهارشنبه، هشت سال پس از طوفانی که فیلم «جاده خشم» در کن به راه انداخت، نمایش داده می شود. همچنین «افق» فیلم حماسی وسترن کوین کاستنر در کنار «انواع مهربانی» یورگوس لانتیموس کارگردان نامزد اسکار برای «بیچاره ها» در کن امسال به نمایش درمی آید.

فیلم های جدید کارگردان های مولف هم در جشنواره امسال جای دارند و چهره هایی مانند پل شریدر با «اوه، کانادا»، دیوید کراننبرگ با «کفن ها»، فرانسیس فورد کاپولا با «مگالوپولیس» و آندریا آرنولد با «پرنده» به جشنواره می آیند. این در حالی است که بخش عمده ای از این فیلم ها خارج از سیستم سنتی استودیوهای هالیوودی تامین مالی شده اند و کاپولا فیلم خودش را با 120 میلیون دلاری که از فروش سهام یک تجارت خانوادگی به دست آورد، تامین کرد.

جشنواره کن امسال با فیلم افتتاحیه «پرده دوم» که یک کمدی با بازی لیا سیدو و لویی گارل است، شروع به کار کرد، اما چهره اصلی شب افتتاحیه بدون شک مریل استریپ بود که برای دریافت نخل طلای افتخاری حاضر شد و با ضرب آهنگ تپنده «ماما میا!» از پله های کاخ جشنواره بالا رفت. وی در این مراسم از قول مادرش گفت: عزیزم، خواهی دید که همه چیز چقدر سریع جلو می رود.

قبل از نمایش «پرده دوم» کن هیات داوران خود را روی صحنه آورد که شمل عمر سی، لیلی گلادستون، نادین لبکی، ابرو جیلان، هیروکازو کوره ییدا، جی. ای. بایونا به ریاست گرتا گرویگ بودند. سازنده «باربی» در این مراسم در سخنان کوتاهی جشنواره را عبادتگاه عاشقان سینما خواند.

گرویگ گفت: من عاشق سینما هستم و برایم هنر چیز مقدسی است.

هرچند حال و هوای درونی آرام بود، اما انتظار می رود جشنواره کن امسال از نظر سیاسی شلوغ باشد و اعتراض های حمایت از غزه مثل جشنواره های دیگر به کن هم برسد. به همین دلیل هرچند تظاهرات در امتداد و اطراف جشنواره ممنوع اعلام شده، اما با توجه به شدت تظاهراتی که در واکنش به کشتار مردم در غزه در حال انجام است، برگزاری جشن فیلم بدون نادیده گرفتن جنگ اسراییل و حماس ممکن نخواهد بود.

ددلاین هم یادآوری کرده که این دوره جشنواره کن با پس زمینه بالقوه انفجاری از جنبش «می تو» فرانسه که از زبان جودیت گودرش، بازیگر و فیلم ساز درباره آزار جنسی روایت می شود، برگزار خواهد شد. هر چند این موضوع به شب افتتاحیه راه نیافت، اما کامیل کوتین مجری برنامه در مونولوگی که تجربه تماشاگران جشنواره در «دنیای موازی» کن را تصور می کرد، به جریان های پنهان امسال اشاره کرد و گفت: جلسات حرفه ای با مردان قدرتمند دیگر بخشی از عادات و آداب و رسوم کن پس از پذیرش «می تو» نیست و ما از آن تجلیل می کنیم.

پیش از مراسم هم اعتراض کارمندان جشنواره نزدیک فرش قرمز کاخ برگزار شد و پیش از اینکه پلیس این تجمع را پراکنده کند، با تظاهرات خود یادآوری کردند که انتظار دستمزد بیشتری دارند.

22057

جشنواره فیلم کن 2024 با ابرهای طوفانی و پس زمینه اعتراضی شروع شد

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جشنواره فیلم کن 2024 با ابرهای طوفانی و پس زمینه اعتراضی شروع شد" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جشنواره فیلم کن 2024 با ابرهای طوفانی و پس زمینه اعتراضی شروع شد"، کلیک کنید.