تقاضا برای خرید سرمایه ای مسکن به صفر رسیده است/ رکود مزمن در بازار املاک

تقاضا برای خرید سرمایه ای مسکن به صفر رسیده است/ رکود مزمن در بازار املاک

به گزارش دانش نامه، خبازار مسکن همچنان شرایط خوبی ندارد. قیمت ها در مسیر صعودی قرار دارند و این در حالی است که تعداد معاملات از ابتدای سال 1403 کاهش چشمگیری پیدا کرده است. مردم دیگر توان اقتصادی برای خرید خانه ندارند و روند افزایشی قیمت ها در مقابل سرکوب دستمزدها، این شرایط را به سمت تاریک تری سوق می دهد.

تجارت نیوز در خبری نوشت:در این میان، بازار اجاره شرایط مطلوبی ندارد و نرخ بالای اجاره بها بیش از پیش مردم را تحت فشار قرار داده است. اما تصویب قوانین جدید، مانند قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره، می تواند بازار مسکن را در شرایط مناسب تری قرار دهد؟

کسی حاضر نیست سرمایه خود را در بازار مسکن قفل کند

مجید گودرزی، کارشناس بازار مسکن، در خصوص وضعیت فعلی این بازار گفت: «بازار در رکود تورمی مزمنی قرار دارد. از سویی عوامل اصلی که می توانند بازار را به سمت رونق سوق دهند تقویت نشده اند. از سوی دیگر، اختلاف قیمت بین قیمت های پیشنهادی و درآمد مردم نیز به شدت بالاست.»

او افزود: «همچنین برای خرید سرمایه ای نیز تقاضا به صفر رسیده است، زیرا کسی حاضر نیست سرمایه خود را در بازار مسکن قفل کند. بنابراین هیچ کدام از فاکتورهایی که می توانست باعث شود خانه هایی با قیمت بالاتر خرید و فروش شود تقویت نشده و قیمت ها در همین حد باقی مانده است.»

این کارشناس بازار مسکن تاکید کرد: «اکنون این نگرانی وجود دارد، اتفاقی که در سال 2008 در مسکن آمریکا اتفاق افتاد، در ایران نیز تکرار شود؛ قیمت ها سقوط و بحرانی مالی را به کشور تحمیل کنند.»

دوره انتظار خانه دار شدن به 100 سال رسید

گودرزی در خصوص منطق قیمت گذاری در بازار مسکن توضیح داد: «اکنون هیچ منطقی در قیمت گذاری مسکن وجود ندارد. طبیعتاً قیمت هایی که مبنای اقتصادی نداشته باشند منجر به تقاضای واقعی نیز نخواهند شد.»

او ادامه داد: «هرچند تعدادی آگهی صوری و معاملات کاذب سعی می کنند رونقی غیرواقعی را به این بازار تحمیل کنند، ولی متاسفانه شکاف زیادی وجود دارد و دوره انتظار خانه دار شدن به بیش از 100 سال رسیده است.»

تسهیلات مسکن گره گشا نیستند

گودرزی درباره وضعیت تسهیلات مسکن نیز در کشور گفت: «از یک سو متقاضیان مسکن قادر نیستند وام هایی با مبلغ بالای 35 میلیون تومان بپردازند و از سوی دیگر تسهیلاتی که در نظر گرفته شده است 10 تا 20 درصد قیمت یک واحد مسکونی را پوشش می دهند، پس می توان گفت گره گشا نیست.»

او اضافه کرد: «یک قفل شدگی مزمن وجود دارد؛ اکنون هم تقاضا وجود دارد و هم ناتوان است؛ هم مردم خواستار خرید خانه هستند و هم توانایی آن را ندارند.»

گودرزی عنوان کرد: «به هر حال زمانی که مدت انتظار برای خرید یک خانه بالاتر از 60 میلیون تومان باشد و سرکوب شدید دستمزها اتفاق بیفتد، می توان گفت چشم انداز مثبتی برای بازار مسکن وجود ندارد.»

بازار مسکن در رکود کامل قرار گرفته است

گودرزی بیان کرد: «باید قیمت ها تعدیل شود تا مردم بتوانند به بازار ورود کنند. اکنون به دلیل رهاشدگی قیمت و بی قانونی مفرط، قیمت ها به حدی رسیده که نه تنها بازار مسکن بلکه صنعت ساختمان نیز در رکود قرار گرفته و تقاضا به سوی صفر میل کرده است.»

تمام درآمد خانوار صرف هزینه مسکن می شود

این کارشناس حوزه مسکن درباره قانون ساماندهی بازار مسکن و اجاره گفت: «امسال قانونی برای ساماندهی بازار مسکن و اجاره تصویب شده که به نظر می رسد مصوبه خوبی است. ضمانت اجرایی بالایی برای آن تعریف شده است. امید می رود پس از سال های متمادی تا حدودی فشار از روی مستاجران برداشته شود.»

او افزود: «وضعیت فعلی بازار اجاره برای مردم قابل ادامه دادن نیست، مگر اینکه قیمت ها کمی کاهش پیدا کند. اکنون در اغلب موارد، صد درصد درآمد خانوار صرف هزینه های مسکن می شود که قابل قبول نیست و فشار زیادی بر خانوارها وارد می کند. این وضعیت همچنین مشکلات اجتماعی زیادی با خود به همراه دارد.»

او در این باره توضیح داد: «همه چیز به این بستگی دارد که قانون مذکور به چه نحوی اجرا شود. تاکنون بازار مسکن هیچ قانونی نداشته و این مصوبه امیدها را زنده کرده است تا قفل بازار مسکن شکسته شود و این فشار بی امان از روی دوش خانوارهای مستاجر کاهش یابد.»

کارشناسان معتقدند نبود تقاضا در بازار مسکن اصلی ترین مشکلی است که این بخش از اقتصاد با آن روبه روست. مانعی که در نهایت می تواند به ابعاد مختلف این بازار مانند ساخت وساز نیز ضربه وارد کند و ضربات جبران ناپذیری بر آن وارد آورد.»

این کارشناسان می گویند درصورتی که دولت راهکاری اساسی برای سروسامان دادن به این موانع پاده نکند، در نهایت بازار مسکن به دوره سیاه تری نسبت به دوره تاریک کنونی فرو خواهد رفت.

217

تقاضا برای خرید سرمایه ای مسکن به صفر رسیده است/ رکود مزمن در بازار املاک

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تقاضا برای خرید سرمایه ای مسکن به صفر رسیده است/ رکود مزمن در بازار املاک" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تقاضا برای خرید سرمایه ای مسکن به صفر رسیده است/ رکود مزمن در بازار املاک"، کلیک کنید.