بهرام افشاری رقیب جواد عزتی می شود؟

بهرام افشاری رقیب جواد عزتی می شود؟

فروش سینماها در سال 1403 در حالی به رقمی بیش از 132 میلیارد تومان رسیده که به نظر می رسد به زودی رقابت تنگاتنگی بین دو کمدی «تمساح خونی» و «سال گربه» شکل بگیرد؛ آن هم در شرایطی که دیگر فیلم های در حال اکران، در تعداد و رقم فروش بلیت بسیار عقب تر از فیلم های صدر گیشه هستند.

به گزارش دانش نامه، نخستین ماه سال جدید به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و تعداد مخاطبان سینما با هشت فیلمی که در اکنون روی پرده سینماها هستند از دو میلیون نفر گذر کرده است.

اگرچه سینماها فیلم های متنوعی را از ژانرهای گوناگون برای مخاطبان عرضه کرده اند اما فیلم های کمدی به خصوص آن هایی که بازیگرانی مشهور دارند همچنان بیشتر مخاطب جذب می کنند. حضور چهره ها برای فیلم های اجتماعی هم کارساز است اما به پای حضور آن ها در آثار کمدی نمی رسد.

بررسی آمار فروش فیلم ها نشان می دهد کمدی هایی که بازیگری محبوب یا حتی شناخته شده برای مخاطب نداشته باشند و تبلیغات کافی هم برای معرفی آن ها انجام نشده باشد، حتی اگر از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند، هنوز نتوانسته اند در رقابت با دیگر فیلم های کمدی عرض اندام کنند که نمونه بارز این فیلم «آپاراتچی» است؛ فیلمی که در جشنواره فجر سال قبل با استقبال نسبتا خوبی مواجه شد و از زمان اکران عمومی هم بسیاری از تماشاگرانش تقریبا راضی سالن سینما را ترک کرده اند.

براساس آمار درج شده در سایت مدیریت و فروش اکران سینما (سمفا) تا بامداد جمعه 24 فروردین ماه، سه فیلم «تمساح خونی»، «بی بدن» و «سال گربه» در صدر جدول فروش قرار دارند. از بین این سه فیلم فقط «بی بدن» غیرکمدی است که در جشنواره فجر سال قبل رونمایی شد و حاشیه های زیاد پیرامونش آن را بیشتر بر سر زبان ها انداخت.

همچنین «سال گربه» با بازی بهرام افشاری – که سال قبل با «فسیل» رکوردزنی کرد- از روز چهارشنبه 22 فروردین ماه اکران خود را آغاز کرده و پس از گذشت دو روز به حدود یک چهارم میزان فروش فیلم دوم جدول (بی بدن) رسیده است. پیش بینی می شود این فیلم به زودی رقیب جدی فیلم پرفروش سینماها یعنی «تمساح خونی» باشد.

اما نکته قابل تامل، آمار فروش و تعداد مخاطبان پنج فیلم (پرویزخان، نوروز، آسمان غرب، آپاراتچی، ایلیا جستجوی قهرمان) با سه فیلم پرفروش سینماها است. البته فیلم دوم و سوم جدول فروش هم در مقایسه با پرفروش ترین فیلم سینماها (تمساح خونی) فاصله قابل توجهی دارند اما آن پنج فیلم آنچنان اختلاف فاحشی دارند که نگرانی ها نسبت به وضعیت سینما در ماه های آینده سال را -بخصوص اگر فیلم کمدی مخاطب پسندی اکران نشود- توجیه پذیر  می کند؛ این همان مسیله ای است که برخی سینماگران درباره آن و نیز درباره حذف یا حتی کمرنگ شدن سینمای اجتماعی باکیفیت هشدار داده اند.

در ادامه آمار تقریبی فیلم های روی پرده به ترتیب فروش و بر اساس اطلاعات سامانه سمفا تا پایان روز پنجشنبه 23 فروردین ماه مرور می شود.

«تمساح خونی» به کارگردانی جواد عزتی: یک میلیون و 488 هزار نفر تماشاگر و 94 میلیارد و 211 میلیون تومان فروش

«بی بدن» به کارگردانی مرتضی علیزاده: بیش از 303 هزار نفر تماشاگر و 19 میلیارد و 615 میلیون تومان فروش

«سال گربه» به کارگردانی مصطفی تقی زاده: حدود 74 هزار نفر تماشاگر و 5 میلیارد و 305 میلیون تومان فروش

«آپاراتچی» به کارگردانی علی طاهرفر: بیش از 59 هزار نفر تماشاگر و 3 میلیارد و 649 میلیون تومان فروش

«پرویزخان» به کارگردانی علی ثقفی:  45 هزار نفر تماشاگر و بیش از 3 میلیارد تومان فروش

«نوروز» به کارگردانی سهیل موفق: حدود 43 هزار نفر تماشاگر و 2 میلیارد و 588 میلیون تومان فروش

«ایلیا جستجوی قهرمان» به کارگردانی علی موسوی نژاد: حدود 41 هزار نفر تماشاگر و 2 میلیارد و 156 میلیون تومان فروش

«آسمان غرب» به کارگردانی محمد عسگری: بیش از 33 هزار نفر تماشاگر و یک میلیارد و 776 میلیون تومان فروش

پایان خبر دانش نامه

بهرام افشاری رقیب جواد عزتی می شود؟

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهرام افشاری رقیب جواد عزتی می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهرام افشاری رقیب جواد عزتی می شود؟"، کلیک کنید.