امکان نام نویسی غیرحضوری بیمه شدگان و مستمری بگیران – خبرگزاری دانش نامه | اخبار ایران و جهان

امکان نام نویسی غیرحضوری بیمه شدگان و مستمری بگیران - خبرگزاری دانش نامه | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری دانش نامه، در حالی که تا چندی پیش، افراد بیمه شده و مستمری بگیر تامین اجتماعی، برای هرگونه تغییر در افراد تحت تکفل خود، نیازمند مراجعه حضوری به شعب و کارگزاری های این سازمان و ارایه حضوری مدارک و اسناد موردنیاز بودند، با توسعه خدمات غیرحضوری این سازمان، اکنون این امکان فراهم شده است تا از طریق استعلام برخط از ثبت احوال یا بارگذاری مدارک مورد نیاز در سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی es.tamin.ir ، افراد تحت تکفل واجد شرایط خود را به عنوان افراد «بیمه شده تبعی» زیر پوشش بیمه ای خود قرار دهند.

بر اساس این گزارش، درخواست نام نویسی غیرحضوری افراد تبعی، یکی از امکانات سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی است که بیمه شدگان، مستمری بگیران بازنشسته و ازکارافتاده کلی تحت پوشش خدمات این سازمان می توانند با استفاده از آن، بدون مراجعه به شعب یا کارگزاری های رسمی سازمان، نسبت به ارایه درخواست به منظور نام نویسی افراد تحت تکفل خود اقدام کنند.

بر اساس این گزارش، بیمه شده یا مستمری بگیر تامین اجتماعی، می تواند اعضای درجه یک خانواده تحت تکفل خود را در صورت دارا بودن شرایط قانونی، به عنوان بیمه شده تبعی ثبت کند تا این افراد نیز به تبع فرد بیمه شده اصلی، از خدمات درمانی و برخی خدمات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند.

اداره کل امور نام نویسی و حساب های انفرادی معاونت بیمه ای این سازمان اعلام کرده است در زمان بررسی درخواست نام نویسی غیرحضوری افراد تبعی در سامانه خدمات غیرحضوری این سازمان، نسبت افراد تبعی مورد نظر، به صورت برخط از پایگاه ثبت احوال استعلام می شود و اگر این نسبت تایید نشود، اجازه ثبت درخواست داده نخواهد شد.

به طور مثال، در حین ثبت درخواست در مورد افزودن همسر، وقوع عقد از پایگاه ثبت احوال استعلام می شود و همچنین امکان ثبت درخواست در مورد فرزندان دختر بالای 18 سال سن که مطابق استعلام برخط از پایگاه ثبت احوال، ازدواج کرده اند، مقدور نیست. علاوه بر این برای تکمیل مراحل نام نویسی غیرحضوری در مورد فرزندان پسر بالای 19 سال سن، به ثبت گواهی اشتغال به تحصیل معتبر از مراکز دانشگاهی نیاز است.

بر اساس این گزارش، به منظور تحت کفالت قرار دادن پدر، مادر و شوهر، متقاضی باید ابتدا نسبت به ارایه درخواست بررسی کفالت اقدام کند که در صورت تایید کفالت، نام نویسی فرد تبعی به صورت خودکار صورت می پذیرد. البته باید سن پدر و شوهر بالای 60 و سن مادر بالای 55 سال باشد، در صورت نداشتن شرایط سنی، وجود گواهی ازکارافتادگی از کمیسیون های پزشکی سازمان در مورد آنها الزامی است و در هر صورت، وجود گزارش و تایید بازرس تامین اجتماعی مبنی بر کفالت آنان توسط بیمه شده یا مستمری بگیر، ضروری است.

بیمه شده یا مستمری بگیر تامین اجتماعی که قصد دارد همسر یا فرزندان خود را به شکل غیرحضوری، تحت پوشش بیمه ای خود درآورد، باید این 6 مرحله را به ترتیب انجام دهد: در گام نخست، متقاضی (بیمه شده اصلی یا مستمری بگیر)، باید وارد سامانه خدمات غیرحضوری سازمان تامین اجتماعی به نشانی اینترنتی es.tamin.ir شود و در صورتی که فاقد حساب کاربری در این سامانه باشد، با استفاده از گزینه «ثبت نام» می تواند نسبت به ایجاد حساب کاربری اقدام کند.

متقاضی پس از ورود به این سامانه، از منو بیمه شدگان، خدمات نام نویسی، مشاهده و ثبت افراد تبعی توسط بیمه شده اصلی، وارد محیط درخواست غیرحضوری نام نویسی افراد تبعی می شود.

سپس با انتخاب گزینه «اضافه کردن فرد تحت پوشش جدید» و وارد کردن کد ملی، تاریخ تولد و نسبت فرد تبعی و فشردن کلید «دریافت اطلاعات از ثبت احوال» اطلاعات فرد تبعی نمایش داده می شود. در صورت صحت اطلاعات دریافت شده از ثبت احوال، متقاضی باید نسبت به وارد کردن اطلاعات شهر محل تولد، شهر محل صدور و شعبه بیمه پردازی بیمه شده اصلی و بارگذاری مستندات مورد نیاز و فشردن کلید «تایید و ادامه» اقدام کند. درصورتی که افراد تبعی قبلاً تحت کفالت بیمه شده اصلی نام نویسی شده باشند، صرفاً با فشردن کلید «به روزرسانی»، اطلاعات افراد تبعی در شعبه جدید به روزرسانی می شود.

گفتنی است به منظور نام نویسی غیرحضوری افراد تبعی با درخواست بیمه شده یا مستمری بگیر، در برخی موارد لازم است تا تصویر برخی اسناد مورد نیاز مانند تصویر صفحات اول و دوم شناسنامه در مورد پدر، مادر، همسر یا شوهر و فرزندان دختر بالای 18 سال سن؛ تصویر صفحه مربوط به ثبت مراتب وقوع عقد در سند ازدواج زوجین در مورد همسر یا شوهر؛ تصویر گواهی اشتغال به تحصیل در مورد فرزندان پسر بالای 19 سال سن در سامانه بارگذاری شود.

امکان نام نویسی غیرحضوری بیمه شدگان و مستمری بگیران – خبرگزاری دانش نامه | اخبار ایران و جهان

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "امکان نام نویسی غیرحضوری بیمه شدگان و مستمری بگیران – خبرگزاری دانش نامه | اخبار ایران و جهان" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "امکان نام نویسی غیرحضوری بیمه شدگان و مستمری بگیران – خبرگزاری دانش نامه | اخبار ایران و جهان"، کلیک کنید.