استاد مدعی اخراج در دانشگاه تهران خودشیفته و بی ادب بود/ صلاحیت عضو هییت علمی بودن را نداشت

در نشست روسای ادوار دانشگاه تهران مطرح شد؛

استاد مدعی اخراج در دانشگاه تهران خودشیفته و بی ادب بود صلاحیت عضو هییت علمی بودن را نداشت

نشست صمیمانه و رمضانی جمعی از روسای ادوار دانشگاه تهران از جمله دکتر فرهاد رهبر، غلامعلی افروز و محمدحسین امید و اعضای هیات رییسه دانشگاه تهران به دعوت دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران برگزار شد؛ نشستی که از یاد آیت الله عمید زنجانی و خاطرات افروز از دوران ریاستش تا اظهارنظر درباره استاد مدعی اخراج در مناظره با رییس دانشگاه تهران در آن گفته شد.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری دانش نامه، سید محمد مقیمی در نشست رمضانی جمعی از روسای ادوار دانشگاه تهران و هیات رییسه دانشگاه که در دفتر رییس دانشگاه تهران برگزار شد، با اشاره به قرارگیری در آستانه 90 سالگی دانشگاه تهران، گفت: در خرداد ماه که مصادف با 90 سالگی دانشگاه تهران است پیش بینی شده است که روسای ادوار دانشگاه تهران در جایگاه ویژه ای در کنار هم در جشن 90 سالگی حضور پیدا کنند و از خانواده روسایی که درگذشته اند نیز به طور ویژه دعوت خواهد شد.

رییس دانشگاه تهران از مصوبه شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی برای منظم کردن سابقه 90 ساله دانشگاه تهران با قدمت بیش از 17 قرن آموزش عالی در ایران و برگزاری بزرگداشت 1757 سال قدمت آموز عالی در ایران به عنوان یک فخر ملی خبر داد و گفت: این بزرگداشت در خرداد ماه 1403 همزمان با 90 سالگی دانشگاه تهران افتتاح می شود و در طول سال 1403 در قالب ویژه برنامه هایی ادامه پیدا می کند.

وی با بیان اینکه موفقیت های دانشگاه تهران نتیجه تلاش های اعضای هییت علمی، کارکنان، دانشجویان و دانش آموختگان در همه ادوار مدیریتی است، افزود: دانشگاه تهران سرمایه بسیار ارزشمندی است که ذره ذره با تلاش همه اعضای آن جمع شده و محصول زحمات بزرگانی است که در طول تاریخ دانشگاه تهران جانفشانی کرده اند و نسبت به این خانواده بزرگ عرق دارند.

رییس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: بر اساس نظریه های مدیریتی، سازمان های موفق وقتی به دوران بلوغ خود می رسند، برای اینکه در اوج بمانند نیازمند نوآوری هستند و اگر از نوآوری در اهداف، ساختار و سبک مدیریتی در آنها غفلت شود، به سمت میرایی و سکون می روند و به تدریج جایگاهی که در اوج دارند را از دست می دهند. به همین دلیل دانشگاه تهران با مجموعه اقداماتی از جمله ایجاد دانشکده های میان رشته ای، چابک سازی ساختار و همچنین ترسیم افق بر اساس تحقق مولفه های دانشگاه کارآفرین، در صدد تحقق این نوآوری برآمده است.

غلامعلی افروز از روسای ادوار دانشگاه تهران که در دوره دو رییس دیگر دانشگاه نیز به عنوان قایم مقام ایفای نقش کرده است، در ادامه این نشست به ذکر خاطراتی از حضور در دانشگاه و دوره مدیریتی خود پرداخت و بیان داشت: سال 48 وارد دانشگاه تهران شدم. در اوایل دهه 60 معاون دانشگاه و قایم مقام دکتر گرجی و دکتر شیبانی در دانشگاه تهران بودم و دکتر نجفی وزیر علوم بود. وقتی رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی بودم و دکتر نجفی وزیر آموزش و پرورش بود، دکتر هاشمی گلپایکانی وزیر وقت آموزش عالی دعوت کرد که رییس دانشگاه تهران شوم، اما دکتر نجفی توصیه کرد که قبول نکنم و گفت که دانشگاه تهران به لحاظ سیاسی بحرانی است. چریک ها و فدایی ها در سال هایی در دانشگاه تهران خیلی فعال بودند و شرایط خیلی حساس بود.

افروز با اشاره به دوران ریاست خود در دانشگاه تهران گفت: بخشنامه کردم که در زمان نماز، کلاس برگزار نشود و خودم هر روز نماز ظهر در مسجد دانشگاه حاضر می شدم و در راه که از نماز برمی گشتم با دانشجویان و اساتید در مسیر صحبت می کردم.

رییس اسبق دانشگاه تهران با اشاره به فشار های مدیریتی در دانشگاه تهران، با قدردانی از دکتر مقیمی بخاطر ابتکار هایی نظیر برگزاری جلسات خانه گفتگو در ایام التهابات پاییز 1401 و همچنین خانه گفتگوی انتخابات که با حضور شخصیت های علمی و سیاسی در اسفند ماه 1402 برگزار شد، مدیریت این نشست ها را موجب تسهیل جریان ارتباطی و گسترش فضای گفتگو و مفاهمه در جامعه دانشگاهی دانست.

افروز در بخش دیگر سخنانش به مناظره رییس دانشگاه تهران با یک استاد مدعی اخراج که اواخر اسفند ماه 1402 در شبکه تلویزیون اینترنتی دانشگاه تهران برگزار شد، این مناظره را نشان دهنده جسارت مدیریتی در دوره جاری مدیریت دانشگاه دانست و گفت: اما آن عضو هییت علمی سابق دانشگاه تهران که در مناظره شرکت کرده بود خیلی بی ادبانه صحبت می کرد و برخی هم حرف های تقطیع شده او را منتشر کردند. اگر او را ببینم می گویم شرم کن و به او خواهم گفت تو که با شخص عالم و سید و استاد برجسته دانشگاه نشستی، لیاقت نداشتی بنشینی. به او می گویم که نحوه صحبت کردنت نشان داد که بی حیایی ات به اوج رسیده بود. آن فرد خودشیفته و متوهم و بی ادب نشان داد که اصلاً صلاحیت عضو هیات علمی دانشگاه بودن را ندارد. اینها می خواهند توهین به رییس دانشگاه را بفروشند.

محمدحسین امید که سابقه سرپرستی دانشگاه تهران، معاونت وزیر علوم، ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی و معاون دانشگاه در حوزه های دانشجویی و اداری مالی و … را دارد، در عین اینکه نظر مخالف خود را در زمینه شرکت رییس دانشگاه در مناظره با استاد مدعی اخراج ابراز کرد، اما حضور در جمع ذی نفعان دانشگاه، گفتگوی مستمر با اعضای هییت علمی و دانشجویان و تجربه های ارتباط با طیف های فکری مختلف اساتید و دانشجویان که در قالب نشست های هم اندیشی و خانه های گفتگو بروز یافته است را موجب روانسازی امر مدیریت در دانشگاه دانست و گفت: اداره دانشگاه تهران خیلی سخت است و در شرایط بحران سیاسی سخت تر و در شرایط بحران اقتصادی خیلی سخت تر است. به آقای دکتر مقیمی خدا قوت می گوییم.

محمود کمره ای از مدیران باسابقه دانشگاه تهران نیز در ادامه این نشست از آیت الله دکتر عباسعلی عمید زنجانی رییس فقید دانشگاه تهران یاد کرد و گفت: آقای عمید زنجانی چهره خیلی خاصی بودند. دیدگاه ها و روش های مدیریتی خیلی خاصی داشتند و با حکمت و به صورتی کلی به قضایا نگاه می کردند. آقای عمید خیلی به جایگاه دانشگاه تهران حساس بود و اگر مشاهده می کرد که کسی می خواهد جایگاه دانشگاه را نادیده بگیرد شدیداً برمی آشفت.

سید محمد مقیمی، رییس دانشگاه تهران در ادامه سخنان دکتر کمره ای، به نحوه جابجایی دکتر نیلی احمدآبادی رییس سابق دانشگاه که در زمان برگزاری این نشست رمضانی در سفر به سر می برد، اشاره کرد و گفت: دکتر زلفی گل وزیر محترم علوم، دکتر نیلی را به دفتر خود در وزارت علوم دعوت کردند و بنده هم آنجا بودم و ضمن تشکر از زحمات دکتر نیلی، موضوع جابجایی مدیریتی را به ایشان اطلاع دادند. دکتر نیلی هم خیلی صمیمانه استقبال کردند و گفتند اتفاقاً اگر از خود من مشورت می شد که بخواهم سه نفر را برای ریاست دانشگاه پیشنهاد کنم، حتماً یکی از آنها دکتر مقیمی بود.

احمد نوحه گر از مدیران باسابقه آموزش عالی که سابقه نزدیک 10 سال ریاست دانشگاه هرمزگان را در کارنامه خود دارد و اهالی خطه جنوب او را به عنوان عامل رشد و توسعه دانشگاه هرمزگان می شناسند و در دوره زمانی که دانشگاه تهران سه رییس (آیت الله عمید زنجانی، دکتر فرهاد رهبر و دکتر نیلی احمدآبادی) را به خود دیده است، او رییس دانشگاه هرمزگان بوده و پس از دکتر عبدالله جاسبی رییس اسبق دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر ایرج ندیمی رییس اسبق دانشگاه شهید بهشتی، او از رکوردداران طول عمر مدیریتی و ثبات مدیریتی در میان دانشگاه ها است، آخرین استادی بود که در این نشست صمیمانه سخن گفت.

نوحه گر با تاکید بر اینکه جنس مدیریت در نظام دانشگاهی با هر سازمان دیگری تفاوت دارد، بیان کرد: دکتر مقیمی گاهی چندین ساعت با دانشجویان و اعضای هییت علمی می نشیند و صحبت می کند و گوش می کند. حتی گاهی دانشجو تند می شود، اما ایشان تحمل می کند. در حال حاضر سبکی از مدیریت اقناعی در دانشگاه تهران در حال اجرا است. ولی در عوض، اگر کسی از بیرون دانشگاه بخواهد برای اجرایی شدن یک نظر که دخالت در دانشگاه محسوب می شود اعمال نظر کند، با مقاومت رییس دانشگاه مواجه می شود که این یک رویکرد پسندیده است.

وی با اشاره به مناظره رییس دانشگاه و استاد مدعی اخراج که در اسفند ماه 1402 برگزار شد، گفت: شخصاً یکی از مخالفان شرکت رییس دانشگاه در این مناظره بودم و به ایشان گفتم من حاضر هستم به جای شما در مناظره شرکت کنم. چون از قبل هم می شد رویکرد خارج از ادبی که طرف مناظره پی گرفت را حدس زد. اما دکتر مقیمی گفت بخاطر دفاع از حیثیت و ساختار آموزشی کشور در این مناظره شرکت می کنم، حتی اگر طرف مناظره توهین کند. اما پس از انجام مناظره، نحوه حضور و وقار دکتر مقیمی را تحسین کردم و خدا را شکر کردم که ایشان در مناظره شرکت کرد، چون اکثر مخاطبان حتی افرادی که دانشگاهی نبودند و کلیپ های مناظره را دیده بودند، این مضمون را منعکس می کردند که اگر این فرد نماد مدعیان اخراج است، پس چه کار درستی کردید که از جایگاه عضو هیات علمی دانشگاه قطع ارتباط شد.

استاد مدعی اخراج در دانشگاه تهران خودشیفته و بی ادب بود/ صلاحیت عضو هییت علمی بودن را نداشت

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "استاد مدعی اخراج در دانشگاه تهران خودشیفته و بی ادب بود/ صلاحیت عضو هییت علمی بودن را نداشت" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "استاد مدعی اخراج در دانشگاه تهران خودشیفته و بی ادب بود/ صلاحیت عضو هییت علمی بودن را نداشت"، کلیک کنید.