از ابتلای فرزندتان به این بیماری استقبال کنید!

از ابتلای فرزندتان به این بیماری استقبال کنید!

آبله مرغان یک بیماری عفونی ویروسی است که افراد غیر ایمن را درگیر می کند. از آنجایی که شدت این بیماری در دوران کودکی خفیف تر است، بسیاری از والدین از ابتلای فرزندشان به این ویروس استقبال می کنند.

به گزارش دانش نامه، به نقل از فارس: بی حال است و از شدت سردرد توان بلند شدن از جایش را ندارد، مادرش فکر می کند که شاید سرما خورده اما زمانی که به پزشک مراجعه می کنند از تشخیص دکتر متعجب می شوند؛ دکتر به آنها می گوید: «خانم! پسرشما سرما نخورده، به آبله مرغان مبتلا شده است!» آبله مرغان بیماری است که اکثر افراد آن را به علایم و بثورات پوستی که دارد می شناسند؛ اما به گفته یک ویروس شناس آبله مرغان دارای علایم و عوارض بسیاری است که افراد باید به محض مشاهده آن به پزشک مراجعه کنند. برای بررسی علایم، عوارض و درمان ویروس آبله مرغان با «سید علیرضا ناجی» رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی کشور و استاد تمام ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی» به گفت وگو نشسته ایم که در ادامه مشروح این گفت وگو را می خوانید:

آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان یک بیماری عفونی ویروسی است که افراد غیر ایمن «افرادی که واکسن آبله مرغان تزریق نکرده و یا تا به حال به این بیماری مبتلا نشده اند» زمانی که در کنار بیمار دارای آبله مرغان قرار می گیرند را به احتمال 90 درصد درگیر می کند. البته این بیماری در میان کودکان شایع تر اما خفیف تر از بزرگسالان است و بزرگسالان در صورت ابتلا علایم و عوارض شدیدتری را تجربه می کنند؛ بنابراین افراد باید سعی کنند که هرچه زودتر «در دوران کودکی» این ویروس را دریافت کنند. به همین دلیل بسیاری از خانواده ها مایل هستند که اگر کودکی در خانواده به آبله مرغان مبتلاست، فرزند خود را در نزدیکی او ببرند تا کودکشان به این ویروس مبتلا شود.

آبله مرغان؛ چه علایمی دارد؟

معمولاً این بیماری با علایم ظاهری مانند تاول ها و بثورات پوستی شناخته می شود؛ اما آبله مرغان غیر از این علایم دارای دوره نهفتگی بوده و قبل از ایجاد شدن علایم ظاهری با علایم دیگری مانند خارش سطحی پوست، سردرد، حالت تهوع، احساس خستگی مفرد، تب، درد شکمی و سپس بثورات پوستی در سراسر بدن ظاهر می شود.ضایعات پوستی این بیماری در ابتدا در نواحی سر، صورت، سینه و پشت آغاز شده و سایر قسمت های بدن از جمله دهان، بینی، گردن، دستگاه تناسلی، دست و پا، و… را دربر می گیرد. گفتنی است دوره نهفتگی این بیماری «یعنی از زمانی که فرد با بیماری برخورد می کند تا زمان بروز علایم» بین 10 تا 21 روز زمان خواهد برد.

آبله مرغان چگونه انتقال پیدا می کند؟

آبله مرغان یک بیماری هوابرد است که از طریق ذرات تنفسی «عطسه و سرفه» از فردی به فرد دیگر سرایت پیدا می کند. همچنین ممکن است از طریق تاول های سطح پوست که حاوی ویروس هستند از فردی به فرد دیگر منتقل شود. گفتنی است که زمستان و بهار فصل شیوع این بیماری بوده و بیشتر کودکان 5 تا 10 سال را درگیر می کند. این بیماری از زمان مبتلا شدن فرد تا زمان خشک شدن بثورات او به طورمیانگین بین 8 تا 10 روز قابلیت انتقال خواهد داشت.

تاول ها چه زمانی از بین می روند؟

این تاول ها پراز مایع، کوچک و خارشدار بوده و بعد از گذشته چند روز خشک، پوسته پوسته و از بین می رود. بروز بثورات پوستی میانگین بین 5 تا 10 روز زمان خواهد برد پس از آنکه ضایعات بهتر شود تب هم کاهش پیدا خواهد کرد.

یک فرد چندبار می تواند به آبله مرغان مبتلا شود؟

افراد تقریباً فقط یکبار «برخی ها در دوران کودکی و برخی دیگر از افراد در دوران بزرگسالی» به این ویروس مسری مبتلا می شوند.

چگونه از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنیم؟

در حال حاضر با در دسترس بودن واکسن آبله مرغان توصیه می شود واکسیناسیون انجام شود. واکسن آبله مرغان، یک واکسن زنده ضعیف شده است که بسیار ایمن بوده و عوارض جانبی بسیار کمی دارد و کارشناسان و سازمان بهداشت جهانی توصیه می کنند این واکسن برای افراد در گروه های سنی مختلف تزریق شود. همچنین شخصی که مبتلا می شود را باید بستری و در اتاقی قرنطینه شود تا انتقال هوایی ویروس صورت نگیرد. همچنین ممکن است فردی که بدنش تاول زده باشد دست خود را به وسایل و جاهای مختلف محیط بزند و از این طریق بیماری را به سایر افراد منتقل کند؛ بنابراین باید لباس و سایر ابزارها و وسایلی که این افراد استفاده می کنند ضدعفونی شود. همچنین باید پنجره اتاق باز باشد تا از طریق جریان هوا، ویروس از محیط خارج شود.

واکسن آبله مرغان چه زمانی باید تزریق شود؟

سن پیشنهادی برای تزریق این واکسن 12 تا 15 ماهگی، 4 تا 6 سالگی، و در افراد بزرگسال «13 سال به بالا» باید دو دز واکسن را دریافت کنند. معمولاً این دو دز به فاصله سه تا چهارماه باید دریافت شود.

آیا این ویروس درمان دارویی هم دارد؟

بله. این ویروس درمان دارویی هم دارد. معمولاً فردی در معرض ابتلا به آبله مرغان شدید است و علایم بالینی دارد، زمانی که به پزشک مراجعه می کند، پزشک برای کاهش علایم بیماری دارویی به نام آسیکلوویر تجویز می کند که باعث کاهش علایم این ویروس می شود؛ اما این دارو باید در 24 ساعت اول بروز ضایعات تجویز شود. بنابراین بسیار مهم است که افراد به محض ابتلا به آبله مرغان به پزشک مراجعه کرده و هرچه سریعتر پزشک برای آنها دارو تجویز کند.

چرا آبله مرغان در بزرگسالان شدیدتر است؟

زیرا آبله مرغان در بدن افرادی که در سن بزرگسالی مبتلا می شوند، مخفی شده و در یک شرایط خاصی که ممکن است سیستم ایمنی فرد ضعیف تر شده و یا استرس زیادی به او وارد شده است به صورت یک بیماری پوستی دیگری به نام زونا نمایان شود. این ویروسی که در بدن مخفی شده در نورون های بدن وجود داشته و براساس فعالیت های دوباره ویروس ظاهر می شود.

زونا چیست؟

در واقع زونا از عوارض دیررس بعد از نهفته شدن آبله مرغان در بدن است که می تواند تا 50 سال در بافت های عصبی به صورت نهفته باقی بماند؛ گفتنی است که معمولاً در نزدیکی ریشه های اعصاب و نخاع مخفی شده و براساس شرایطی بعد از سالها دوباره فعال و به صورت زونا بروز پیدا کند.

پایان پیام

از ابتلای فرزندتان به این بیماری استقبال کنید!

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از ابتلای فرزندتان به این بیماری استقبال کنید!" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از ابتلای فرزندتان به این بیماری استقبال کنید!"، کلیک کنید.