آرزوی فریدون جنیدی برای ری

فریدون جنیدی در گرامیداشت روز ملی حکیم فردوسی که در دژ رژشکان در شهر باستانی ری برگزار شد، برای این شهر آرزو کرد از هرگونه تهدید و تخریب و تعرض در امان بماند و رشد و رونقی شایسته آن پیشینه درخشان تاریخی، یابد.

به گزارش دانش نامه، آیین گداشت روز ملی حکیم فردوسی در ساسانی ـ اشکانی دژ رشکان، مرکز تاریخی ری برگزار شد. قدیر افروند ـ مدیر پایگاه ملی ری ـ در این آیین به اهمیت و جایگاه درخشان ری در دوران اسطوره ای و تاریخی پرداخت و اشاراتی به بیت هایی از شاهنامه حکیم فردوسی به ری به این شرح داشت: «بسی شهر خرم بنا کرد کی/ چو صد ده بنا کرد بر گرد ری».

او همچنین در باب بزرگی و اهمیت ری در دوران ساسانیان این مصرع «نگه کن که شهری بزرگ است ری …» گواه آورد.

در ادامه برنامه، مرشد سید سعید موسوی هنرمند اهل ری، در فضای دژ رشکان به نقالی شاهنامه پرداخت و سپس فریدون جنیدی ـ فردوسی شناس، شاهنامه پژوه، ایران شناس و استاد زبان های باستانی ـ به تشریح  کهن ترین اشارات و روایات اسطوره ای درباره ری پرداخت و گفت: «در اوستا آنجا که آمده است، دوازدهمین شهر با نزهت که من اهورامزدا آفریدم، ری بود با سه نژاد. منظور از سه نژاد، مردمانی از سه منطقه و سه سرزمین بزرگ تشکیل دهنده ایران، یعنی خراسان، نیمروز و خاوران بودند؛ یعنی ری مرکز و شهر بزرگی بود در آغاز، که مردم و شهروندانش از این سه جا در آن گردهم آمده و می زیستند.

او در ادامه ابراز امیدواری که با تلاش های میراث فرهنگی، شهر باستانی ری از هرگونه تهدید و تخریب و تعرض در امان بماند و رشد و رونقی شایسته آن پیشینه درخشان تاریخی یابد و صنعت گردشگری موجب تحول مورد انتظار همگان شود.

آرزوی فریدون جنیدی برای ری

در ادامه این آیین، طیبه عزت اللهی، استاد دانشگاه با موضوع شاهنامه و مردم نگاری دقایقی به تاثیر شاهنامه در جامعه در دوران مختلف تاریخی پرداخت و گفت: انتظار از پایگاه ملی ری این است که آثار شاهنامه در فرهنگ تاریخی و معاصر مردم ری را مورد توجه و پژوهش و مستندنگاری قرار دهد.

آیین بزرگداشت فردوسی در ری سپس با نقالی دو دانش آموز (ملیکا محمدی و نازنین زهرا نوایی) با موضوع «گردآفرید و آرش کمانگیر» به پایان برده شد.

آرزوی فریدون جنیدی برای ری

پایان خبر دانش نامه

آرزوی فریدون جنیدی برای ری

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آرزوی فریدون جنیدی برای ری" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آرزوی فریدون جنیدی برای ری"، کلیک کنید.